Dokarmianie ptaków

Woda dla ptaków w zimie potrzebna od zaraz!

Woda dla ptaków zimą i latem

Nie tylko latem ptaki piją wodę. Zimą także, zwłaszcza że biedaki często stołują się w odpadkach, wśród których króluje ludzkie, solone pieczywo. Woda dla ptaków zimą jest im niezbędna dla zdrowia układu trawiennego i moczowego.

Sikorka korzysta z wieszaka na karmnik
Sikorka korzysta z wieszaka na karmnik

Dlaczego ptaki piją wodę latem i zimą?

Ptaszek pije z poidełka
Ptaszek pije z poidełka zimową porą

Latem chyba każdy widział ptaka pijącego wodę z kałuży, albo radośnie się w niej taplającego. Oczywiście powodem jest gorąco. W zimie ptaki nie muszą pić wody tak dużo jak latem, bo nie tracą jej z powodu niskich temperatur. Niemniej, zimą korzystają z poidełek równie często, jak w gorących miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że ich pokarm jest inny, składa się w dużej mierze z suchych ziaren. Latem ptaki oprócz picia wody przyjmują płyny przez zjadanie owadów, pędraków, małych kręgowców, padliny (np. sroki). Te wszystkie pokarmy zawierają duży procent wody. Ziarna – niestety nie. Po ludzku mówiąc, zimą ptakom chce się pić, bo ich jedzenie to powoduje w większym stopniu niż latem.

Jak im ułatwić picie?

Sikorka się kąpie w poidełku
Sikorka się kąpie w poidełku, nie przeszkadzać!

Mając poidełko, zasada jest prosta: napełniamy je świeżą wodą i pilnujemy aby nie wyschła lub nie zamarzła. To jest coś w rodzaju kałuży, z tym, że tej właśnie chyba w naszej okolicy nie chcemy posiadać! W dobie utwardzania znacznej części nawierzchni ogrodowych kałuże znikają, poza tym są one źródłem zakażeń bakteriami. W poidełku, przy odrobinie wysiłku, zapewnimy ptakom wodę czystą i odpowiednią do picia. Hodowcy gołębi czy papug mają wiele argumentów za tym, aby woda była lekko kwaśna, lub przefiltrowana… Niemniej dla potrzeb naszych “dzikusów”, które normalnie zaspakajają pragnienie czymkolwiek, po prostu czysta woda nadaje się doskonale.

Gdzie powiesić poidełko?

Żeliwne poidełko naścienne w naturalnym otoczeniu
Żeliwne poidełko naścienne w naturalnym otoczeniu

Ma wielki sens powieszenie poidełka na wysokości naszego wzroku. To ułatwia stwierdzenie, czy wodę należy zmienić, i umożliwia wygodne jej nalewanie. Poidełka wieszamy tak, aby kot miał do nich trudny dostęp, czyli zostawiamy wokół pustą przestrzeń. Tak samo jak w przypadku ptasich stołówek, o czym informacje znajdziecie w artykule o wieszaniu karmników. Są poidełka do mocowania na pręcie bambusowym albo metalowym, na przykład takie:

Poidełko do mocowania na bambusie
Poidełko do mocowania na bambusie

Na uwagę zasługują te rodzaje poidełek, które nadają się do przymocowania do ściany domu. Są godne polecenia, ponieważ ściany oddają zawsze odrobinę ciepła, więc zimą woda nie będzie tak szybko w nich zamarzała.

Wieszak na karmnik metalowy z talerzykiem
Wieszak na karmnik metalowy z talerzykiem

Obserwacje przy wodzie

Widok ptaków pijących z poidełka jest cudowny! Najpierw zaczerpują wodę do dziobka, potem podnoszą główkę i dziób niemal pionowo do góry, aby spłynęła im do gardła. Latem przy tym ptaki często korzystają z poidełek jak my z basenów – czyli do kąpieli. Trzepią mocno skrzydełkami, rozpryskują wodę i szczebiocą. Kto to raz widział, zostawi poidełko na cały rok! Woda dla ptaków to nie tylko korzyści dla nich, ale także dla nas: uzbrojonych w lornetki, obiektywy lub po prostu cierpliwych obserwatorów przyrody.

Flaming: ptaki piją wodę
Ktoś ma wątpliwości, czy ptaki piją wodę? A widzieliście kiedyś flaminga?

Poidełko dobre – czyli płytkie

Nie nadaje się kubek! Ptaki potrzebują płytkiego naczynia o sporej powierzchni, aby woda dla ptaków mogła szybko nabierać właściwej temperatury – czyli ciepłej latem. Głębokie zbiorniki są niebezpieczne i bezużyteczne. Ptaki muszą mieć wodę “na wyciągnięcie dzióbka”, czyli jej lustro powinno być na wysokości, która umożliwia im picie z pozycji pochylonej. Dzikie ptaki najczęściej nie potrafią korzystać z typowych poidełek dla ptaków klatkowych. Choć zdarzają się tacy spryciarze, którzy znajdują krople wody kapiącej z kranu. Niemniej płaskie poidełko jest wygodniejsze – i dla nich, i dla nas, bo umożliwia ich swobodną obserwację. Tutaj zobaczycie, że ptaki faktycznie piją z poidełek, chociaż nie ma upałów:

Mokry pokarm dla zimujących ptaków

Ziarna, które podajemy do karmników, muszą być suche. Inaczej zaczną się w nich szkodliwe procesy gnilne lub spleśnieją. Ale już w samym składzie pokarmu dla ptaków są ziarna nieco mniej suche, czyli oleiste. Godny polecenia jest słonecznik, krokosz, olejarka, len i konopie. W naszej mieszance Owocowy Deser znajdziecie też rodzynki  – nawet suszone owoce zawierają więcej wody niż ziarna. Można też powiesić przy karmniku po prostu jabłko lub inny owoc, co bardzo ucieszy wszelkie miękkojady. A także – kule tłuszczowe i inne produkty z łoju, takie jak dzwonek tłuszczowy czy kolby. Takie urozmaicenie
ptasiego menu zapewni im więcej płynów i będzie w efekcie zdrowsze.

Sikorka bogatka podwieszona pod dzwonkiem tłuszczowym
Sikorka bogatka podwieszona pod dzwonkiem tłuszczowym

Podobne

0