Sikorka korzysta z wieszaka na karmnik
Dokarmianie ptaków

Poidełka dla ptaków na upał i na mróz

Poidełka dla ptaków latem i zimą

Poidełko wiszące z sikorką
Poidełko wiszące z sikorką

Dlaczego warto zapewnić ptakom w naszej okolicy wodę do picia o każdej porze roku? Czy poidełka dla ptaków to nie przesada? Poznaj kilka faktów na temat ptaków…

Czasem latem wody dla ptaków brakuje

Poidełko dla ptaków na tle ogrodu
Poidełko dla ptaków na tle ogrodu

Dzieje się tak latem, kiedy panuje susza i wszystkie kałuże wysychają, a temperatury sięgają maksimum. Kiedy upał doskwiera ludziom, ptaki też nie mają lekko. Oczywiście chowają się w cieniu, znacznie mniej śpiewają. Niemniej, jeśli tylko znajdą dobry dostęp do wody, chętnie z niej korzystają. Do picia i… kąpieli. Tak, nie tylko my lubimy latem wakacje nad morzem, ptaki też chlapią się w płytkiej wodzie. Niestety, gdy wody nie ma, są bardzo osłabione i apatyczne. Nie przystępują do śpiewów, a co za tym idzie mają ograniczone możliwości lęgowe. Dostęp do wody sprawi, że z większym prawdopodobieństwem będą skutecznie gniazdować.

Zimowe braki wody dla ptaków

Poidełko do mocowania na bambusie
Poidełko do mocowania na bambusie

Wynikają nie tylko z tego, że woda zamarza i staje się niedostępna. Zimowe susze są niebezpieczne dla ptaków, ponieważ brakuje im naturalnego, wilgotnego pożywienia w postaci owadów i owoców. Pozostają suche zboża i nasze odpadki ze śmietnika, po których po prostu chce się ptakom pić. Zimą brak wody też niepotrzebnie osłabia naszych fruwających sprzymierzeńców w nierównej walce z wieloma szkodliwymi owadami.

Ludzie przekształcają przyrodę

Poidełko dla ptaszków ceramiczne do stawiania czarne z tulipanami
Poidełko dla ptaszków ceramiczne do stawiania czarne z tulipanami

Nawet jeśli ptaki, jak wszystkie dzikie zwierzęta, radzą sobie same, warto im czasem ułatwić życie. Ludzie ingerują w przyrodę, i nasze otoczenie nieubłagalnie zmienia się na mniej przyjazne zwierzętom i roślinom. Na przykład w ogrodach tak utwardzamy nawierzchnię, aby było jak najmniej kałuż po deszczu. W rezultacie znikają naturalne poidełka dla ptaków. Albo też usuwamy duże liściaste drzewa i grupy gęstych krzewów, aby nie mieć problemów z opadającymi liśćmi. W rezultacie brakuje cienia. Dlatego wystawiając w naszej okolicy płytkie pojemniki z wodą wychodzimy naprzeciw potrzebom dzikiej przyrody, które niejednokrotnie są zepchnięte na margines z powodu naszej wygody.

Dopajanie ptaków dzięki poidełkom

Poidełka dla ptaków można zorganizować z płaskiego naczynia. Ważne, aby było umieszczone w miejscu, do którego trudno dostać się kotom. Zasady umieszczania poidełek są takie, jak w przypadku karmników, o czym możecie poczytać tutaj. Poidełko musi być płytkie, bo wtedy ptaki mogą z niego w optymalny sposób korzystać – ich szyje są krótkie. Oczywiście woda szybko paruje, zwłaszcza w upalne gorące dni, więc należy ją dolewać. Zwykła kranówka będzie w sam raz – w końcu jest pitna.

Metalowy wieszak na karmnik z ornamentem
Metalowy wieszak na karmnik z ornamentem i z poidełkiem.

Poidełka dla ptaków – różne rodzaje

Piękne poidełko żeliwne do wieszania na ścianę
Piękne poidełko żeliwne do wieszania na ścianę

Poidełko mocowane na bambusie w łatwy sposób przykręcamy do bambusowego pręta, który można wbić w ziemię. Nieskomplikowane i łatwe do utrzymania w czystości.

Na ścianie lub elementach ogrodowej architektury można zamocować poidełko naścienne, bardzo eleganckie, pasujące do tajemniczych, cienistych zakątków ogrodu.

Wiszące poidełka – ceramiczne lub szklane – są bardzo wygodne, można je łatwo powiesić na gałęzi lub na wieszaku. Świetny dostęp ze wszystkich stron, wymarzone miejsce kąpieli.

A do poidełek polecamy praktyczne rozwiązania systemu zawieszania, na przykład wieszak dostępny tutaj.

Podobne

0