Poidełka dla ptaków na upał i na mróz
Poidełka dla ptaków latem i zimą
Dlaczego warto zapewnić ptakom w naszej okolicy wodę do picia o każdej porze roku? Czy poidełka dla ptaków to nie przesada? Poznaj kilka faktów na temat ptaków…
Czasem latem wody dla ptaków brakuje
Dzieje się tak latem, kiedy panuje susza i wszystkie kałuże wysychają, a temperatury sięgają maksimum. Kiedy upał doskwiera ludziom, ptaki też nie mają lekko. Oczywiście chowają się w cieniu, znacznie mniej śpiewają. Niemniej, jeśli tylko znajdą dobry dostęp do wody, chętnie z niej korzystają. Do picia i… kąpieli. Tak, nie tylko my lubimy latem wakacje nad morzem, ptaki też chlapią się w płytkiej wodzie. Niestety, gdy wody nie ma, są bardzo osłabione i apatyczne. Nie przystępują do śpiewów, a co za tym idzie mają ograniczone możliwości lęgowe. Dostęp do wody sprawi, że z większym prawdopodobieństwem będą skutecznie gniazdować.
Zimowe braki wody dla ptaków
Wynikają nie tylko z tego, że woda zamarza i staje się niedostępna. Zimowe susze są niebezpieczne dla ptaków, ponieważ brakuje im naturalnego, wilgotnego pożywienia w postaci owadów i owoców. Pozostają suche zboża i nasze odpadki ze śmietnika, po których po prostu chce się ptakom pić. Zimą brak wody też niepotrzebnie osłabia naszych fruwających sprzymierzeńców w nierównej walce z wieloma szkodliwymi owadami.
Ludzie przekształcają przyrodę
Nawet jeśli ptaki, jak wszystkie dzikie zwierzęta, radzą sobie same, warto im czasem ułatwić życie. Ludzie ingerują w przyrodę, i nasze otoczenie nieubłagalnie zmienia się na mniej przyjazne zwierzętom i roślinom. Na przykład w ogrodach tak utwardzamy nawierzchnię, aby było jak najmniej kałuż po deszczu. W rezultacie znikają naturalne poidełka dla ptaków. Albo też usuwamy duże liściaste drzewa i grupy gęstych krzewów, aby nie mieć problemów z opadającymi liśćmi. W rezultacie brakuje cienia. Dlatego wystawiając w naszej okolicy płytkie pojemniki z wodą wychodzimy naprzeciw potrzebom dzikiej przyrody, które niejednokrotnie są zepchnięte na margines z powodu naszej wygody.
Dopajanie ptaków dzięki poidełkom
Poidełka dla ptaków można zorganizować z płaskiego naczynia. Ważne, aby było umieszczone w miejscu, do którego trudno dostać się kotom. Zasady umieszczania poidełek są takie, jak w przypadku karmników, o czym możecie poczytać tutaj. Poidełko musi być płytkie, bo wtedy ptaki mogą z niego w optymalny sposób korzystać – ich szyje są krótkie. Oczywiście woda szybko paruje, zwłaszcza w upalne gorące dni, więc należy ją dolewać. Zwykła kranówka będzie w sam raz – w końcu jest pitna.
Poidełka dla ptaków – różne rodzaje
Na ścianie lub elementach ogrodowej architektury można zamocować poidełko naścienne, bardzo eleganckie, pasujące do tajemniczych, cienistych zakątków ogrodu.
Stojące poidełka dla ptaków – ceramiczne najczęściej – są bardzo wygodne, można je łatwo postawić na pniaku czy stole. Świetny dostęp ze wszystkich stron, wymarzone miejsce kąpieli.
A do poidełek polecamy praktyczne rozwiązania systemu zawieszania, na przykład wieszak dostępny tutaj.
I jeszcze jedno: może nie wierzycie, że ptaki korzystają z poidełek także zimą? Oto film z ptaszkiem pijącym wodę z poidełka. Jest ono zamocowane na stacji do dokarmiania ptaków, dostępnej tutaj.