Które nasiona wybrać na łąkę kwietną?
Które nasiona wybrać na łąkę kwietną, aby kwiaty kwitły na niej cały sezon, i żeby ładnie pachniały, przyciągały motyle, i jeszcze żeby nie trzeba było o nie bardzo dbać… Myślicie pewnie, że to niemożliwe, a tymczasem istnieje szereg roślin, które z powodzeniem mogą spełnić te wymagania. Tu przeczytasz o szczególnie wartych polecenia gatunkach na kwietne łąki.
Które nasiona wybrać na łąkę kwietną: gatunki jednoroczne
Dlaczego jednoroczne kwiaty są szczególnie cenne na kwietnych łąkach? Otóż są to rośliny, które wysiane wiosną (niektóre nawet jeszcze w czerwcu) zdążą od małego nasiona wypuścić dużą część nadziemną, zakwitnąć latem i wydać nasiona jesienią. Kwiaty jednoroczne mają takie przystosowanie ewolucyjne, że w ciągu jednego sezonu muszą wydać tysiące nasion z jednej rośliny, aby zapewnić następstwo pokoleń w kolejnych latach. Tak się składa, że to w naszym wspólnym interesie: więcej nasion to więcej kwiatów, czyli bardziej intensywne kwitnienie latem. Byliny rzadko kwitną aż tak intensywnie, ponieważ muszą także wykształcić silny, wieloletni system korzeniowy lub boczne pędy (rozłogi). Jednoroczne kwiaty pędzą do słońca, szybko zakwitają i ich kwitnienie jest zwykle spektakularne. Jeśli chcesz aby Twoja łąka kwietna była najpiękniejsza na świecie, postaw na rośliny zamierające na zimę, bo właśnie one najobficiej kwitną.
Niewymagające opieki, silne, łatwo kiełkujące
Spośród jednorocznych kwiatów najbardziej polecane są te gatunki, które znamy z ogrodów jako “samo – rozsiewające się”. Wśród nich:
- nagietek lekarski
- czarnuszka
- chaber bławatek
- mak polny (nie mylić z lekarskim, tego wysiewać nie wolno..)
- aksamitka rozpierzchła
- eszlocja (czyli maczek kalifornijski)
- smagliczka
- facelia
- gryka
- kosmos (czyli onętek)
- słonecznik
- łubin
- ogórecznik
i jeszcze kilka innych gatunków. Jeśli nie wiesz, które nasiona wybrać na łąkę kwietną, zawsze możesz przypomnieć sobie, których kwiatów ciężko pozbyć się z ogrodu. Jeśli plewiłeś lub plewiłaś kiedyś niesforne nagietki czy też smagliczkę, wiesz o czym tu mowa. Jeśli coś samo się rozsiało, bez żadnego podlewania, przerywania, odchwaszczania rośnie i kwitnie, to na łące też sobie poradzi. Bo w końcu o to w łące chodzi – o ograniczenie opieki do minimum.
Które nasiona wybrać na łąkę kwietną: gatunki przyjazne owadom
Zwykle o to też chodzi w zakładaniu łąk, żeby było pięknie, bez konieczności opieki, i jeszcze żeby przyroda na tym skorzystała. W mieście, na wsi, w ogrodzie, przy drodze, wszędzie przylatują owady zapylające. Pszczoła miodna to tylko jeden z milionów gatunków! Które nasiona wybrać na łąkę kwietną, aby nad kwiatami fruwały motyle? Jeśli chcecie przyciągnąć motyle dzienne, posiejcie na łące:
- ubiorek
- liatrę kłosową
- werbeną
- porcelankę
- len trwały
- krwawnik
A może celem tej łąki jest dostarczenie pożywienia pszczołom? W takim razie facelia, koniczyna, gryka, chaber i ogórecznik są absolutnie niezbędne.
Pszczelarze polecają jeszcze żmijowce i pszczelnik mołdawski. Są jeszcze super bogate w pyłek i nektar kwiaty, które nie są piękne dla naszych, ludzkich oczu, ale pszczoły i inne owady bardzo je kochają. Wśród nich:
- melisa
- mięta
- szczeć
- koniczyna biała
- nostrzyk biały i żółty
i inne rośliny znane z rowów i nieużytków. Które nasiona wybrać na łąkę kwietną, podpowiedzi i inspiracje często rosną pod płotem, w wiejskim ogrodzie, przy pasiece.
Rośliny wieloletnie nadające się na łąkę kwietną
W pierwszej kolejności polecamy tzw byliny krótkotrwałe. Są to rośliny, które w pierwszym roku słabiej kwitną, bo muszą wykształcić silne korzenie, w kolejnych 2-3 sezonach kwitną intensywnie i same się rozsiewają. Jeśli zastosujesz je na łące, przedłużysz efekt o kilka sezonów, w stosunku do łąki z samych roślin jednorocznych, które co sezon należy dosiać. Niemniej pamiętaj, że najbardziej trwały efekt uzyskasz tworząc nasadzenia z sadzonek – konkretnie krzewy i drzewa, lub długoletnie byliny. Nie jest to już jednak tania i bezpretensjonalna łąka kwietna, ale po prostu ogród.
Które rośliny wieloletnie warto wysiewać na łące kwiatowej?
Nie wszystkie warto… Wiele bylin przechodzi trudniej proces stratyfikacji i przez to ich kiełkowanie po wiosennym wysiewie jest słabe. Te byliny lepiej kupić w doniczkach w centrum ogrodniczym, bo wysiewane z nasion trzeba najpierw trzymać w lodówce, a niektóre gatunki skaryfikować, czyli naruszyć łupiny nasienne np. przez ocieranie. Są też gatunki, które świetnie rozmnażają ptaki, przepuszczające je przez swój przewód pokarmowy, ale bez ptaków bardzo słabo. My polecamy takie gatunki:
- rudbekia
- kocimiętka
- jeżówka
- floksy
- złocienie
- lawenda
- tymianek
- lubczyk
- komonica
- koniczyny wszelkie rodzaje
Można zresztą tą listę przedłużać, ale i tak wiedzcie, że oprócz bylin na łące niezbędne są rośliny jednoroczne, które już w pierwszym roku dają piękny efekt. Jeśli nie wiesz, które nasiona wybrać na łąkę kwietną, skorzystaj z gotowych mieszanek.