Jak dobrać rośliny na łąkę?
Jak dobrać rośliny na łąkę, która ma być kolorowa, niezobowiązująca, niewymagająca i w dodatku poprawna pod względem ekologicznym? Czym się kierować w doborze nasion lub sadzonek? Za chwilę będziesz już łąkowym specjalistą…
Wybór roślin w związku z warunkami miejscowymi w wybranym przez Ciebie miejscu
Dlaczego ma sens, aby dobierać obsadę roślin pod kątem tego, co to za miejsce? Otóż tak wygląda współpraca rolników/ogrodników z przyrodą: jeśli wybierzemy gatunki, które dobrze rosną w danym miejscu, to szybciej uzyskamy efekt bujnej roślinności. Zatem w pierwszej kolejności zastanów się, czy na wybranym miejscu:
- czy jest to odsłonięte miejsce skąpane od rana do wieczora w promieniach słońca czy wręcz przeciwnie, pod północną ściana budynku lub pod dużym drzewem?
- jest raczej sucho czy właśnie jest to teren podmokły?
- czy jest to szczery piasek, ciężka gliniasta gleba, czy coś pomiędzy jednym a drugim?
- czy może gleba jest zdegradowana po budowie: przemieszana nienaturalnie, zawiera gruz, kruszywa budowlane?
Teren zacieniony, czyli parę słów o łąkach wśród bloków, w ciasnych ogrodach
Jeśli dysponujesz tylko zacienionym miejscem, czyli np. pod północną ścianą wysokiego budynku, albo pod drzewami i dużymi krzewami, rozważ zamiast łąki nasadzenia cienioznośnych krzewów, podkrzewów i bylin: funkie, bodziszki, barwinek, runianka, bluszcz itp. Tak też uzyskasz teren aktywny biologicznie i przyjazny przyrodzie. Łąka bez słońca po prostu słabo rośnie i prawie nie kwitnie. Zwłaszcza trawa w cieniu stanowi kłopot: trzeba walczyć z mchem, więc trawnik w zacienionym miejscu jest złym pomysłem. Na łąkę musisz wybrać miejsce, które przynajmniej przez część dnia jest oświetlone słońcem.
Tereny pobudowlane, zdegradowane, z glebą nienaturalną
Często po budowach, czy to domów jednorodzinnych, czy wielkich budynków, osiedli, gleba jest całkowicie zniszczona. Nawet jeśli udało się przywieźć humus, to często jest go za mało. Poza tym, zawsze gleba która w jakimś miejscu leży od setek lat, jest lepsza niż nawet najlepszy przywieziony substrat. Obecnie podczas budowy działka, na której ma zostać zbudowany obiekt, jest całkowicie pozbawiana tej żyznej warstwy wierzchniej wraz z całą roślinnością, co sprawia, że mija dużo czasu, zanim zaczną działać naturalne procesy glebotwórcze. Często w glebie przy nowych budynkach znajdujemy pokłady gruzu, resztki materiałów budowlanych takich jak cement i kruszywa takie jak żwiry i piaski. Jak dobrać rośliny na łąkę przy niedawnej budowie?
I teraz dobra wiadomość: łąka jest bardzo dobrym pomysłem na zagospodarowanie takiej gleby! Jeśli tylko mamy światło słońca, śmiało wysiewajmy rośliny kwitnące, jednoroczne, które nie potrzebują gleby głębokiej i żyznej, a zadowolą się tym co jest. W przeciwieństwie do trawnika, który wymaga przynajmniej 10cm żyznego podkładu, łąka kwietna jest bardziej tolerancyjna. Powodem jest to, że wysiewając mieszankę nasion, zawsze znajdziemy wśród nich takie, które nadadzą się akurat na nasz teren. Na zdegradowane gleby polecamy:
- koniczyny, zwłaszcza białą
- chaber bławatek
- len
- żmijowiec grecki
- onętek, nagietek, czarnuszkę, mak – czyli jednoroczne “szlagiery” znane z ogrodów
- nostrzyk (aczkolwiek jest to wysoka roślina o bardzo “nieporządnym” wyglądzie, nie każdy lubi, a kochają ją pszczoły) – tutaj zobaczysz jak wygląda nostrzyk
- mięta, tymianek, melisę
Znajdziecie je np. w tej mieszance:
-
Nasiona łąki kwietnej29,00zł – 65,00zł
Gleby lekkie i suche – jak dobrać rośliny na łąkę na piaszczystej glebie
Z pomocą przychodzą na takich terenach rośliny wiążące azot, które same wytwarzają, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowatymi, nawóz dla siebie. Oprócz koniczyn wszelkiego typu (a jest ich sporo, jednoroczne, wieloletnie, wysokie, niskie, różowe, czerwone, białe, żółte), polecamy łubin, komonicę, wykę, lucernę itp. Dobrym pomysłem będą niewymagające rośliny jednoroczne, takie jak wymienione wcześniej chaber, nagietek, mak, bo mogą długo wytrzymać bez wody. Warto też rozglądać się po otaczającej nas dzikiej przyrodzie, wówczas zauważymy wrotycz, marchew zwyczajną czy cykorię podróżnik. Nasiona na suche, nagrzane słońcem tereny znajdziecie w mieszance takiej:
-
Byliny miododajne na gleby suche nasiona30,00zł – 209,00zł
Jak dobrać rośliny na łąkę podmakającą, na glebie ciężkiej
Tu od razu zastrzeżenie: podobnie jak w przypadku cienia, teren zalewowy dla każdej roślinności jest trudny. Jeśli łąka stoi co roku latem pod wodą, z każdą obsadą będzie na niej słabo. Jeśli teren jest mały, pomyśl czy nie lepiej obsadzić go kosaćcem, krwawnicą czy innymi wieloletnimi roślinami do kupienia w doniczkach, albo może należy wykopać rów, oczko wodne, posadzić wierzbę czy olchę i w taki sposób uregulować stosunki wodne. Jeśli jednak po prostu mamy glebę ciężką i po prostu wody pod dostatkiem, to są doskonałe warunki na łąkę. Jak dobrać rośliny na łąkę w takim miejscu: facelia, gryka, ogórecznik, naparstnica itp. Nasiona dobrane pod tym kątem znajdziesz tutaj:
-
Byliny miododajne na gleby wilgotne nasiona30,00zł – 219,00zł
Rośliny na łąkę kwietną na glebie przeciętnej, mieszanej
Jeśli nie masz trudnych warunków, tylko przeciętne, albo tu i tam piach, tu i tam glina, teren nierówny – to nadal łąka jest świetnym sposobem na jego zagospodarowanie. Nie kosztuje wiele, nie musisz wyrównywać terenu tak dokładnie jak pod trawnik, nie trzeba nawozić grubych warstw humusu, nawet niedokładne pozbycie się chwastów na łące będzie Ci wybaczone. Idą łąki jest przecież wielorakość rodzajów roślin, bioróżnorodność. Łąka jest środowiskiem bogatym w różne rośliny. Jak dobrać rośliny na łąkę na mieszanej glebie? Możesz wysiać naszą podstawową mieszankę, czyli nasiona roślin miododajnych, sprawdzającą się w różnych miejscach Polski, na różnych stanowiskach, i przy minimalnym nakładzie pracy.
-
Nasiona roślin miododajnych 1kg140,00zł
Mam nadzieję, że już cokolwiek rozjaśniliśmy w temacie jak dobrać rośliny na łąkę kwietną. Poszukaj nasion w dziale nasiona dla pszczelarzy. Wraz z posiadaczami pasiek masz wspólny interes: aby było pięknie, przyjaźnie dla przyrody i abyś nie musiał wkładać wysiłku w opiekę nad łąką.
Łąka wysiewana wczesną wiosną i późną jesienią
Najlepszym terminem na wysiew łąk jest wiosna – kwiecień i maj. Jednakże w marcu możesz użyć mieszanki nasion do wczesnego siewu, a w październiku nasion łąki ozimej. Jak dobrać rośliny na łąkę do wysiewu w mniej sprzyjających warunkach? Weź pod uwagę ich mrozoodporność. Znajdziesz je tutaj:
-
Łąka kwiatowa ozima 1kg143,00zł
-
Nasiona łąki do wczesnego siewu 1kg143,00zł