karmniki tubowe dwa typy karmników
Dokarmianie ptaków

Jaki karmnik wybrać? 5 najlepszych typów karmników dla ptaków

Jaki karmnik wybrać dla ptaków? Tu znajdziesz opisy i zdjęcia 5 najlepszych rodzajów karmników. Odpowiednie dla ptaków, wygodne dla ludzi.

Jaki karmnik wybrać dla ptaków? Rodzaje karmników najlepszych dla ptaków
Jaki karmnik wybrać dla ptaków? Rodzaje karmników najlepszych dla ptaków.

Jakiż szary i pusty jest nasz zimowy krajobraz! Pierwsze przymrozki, przenikliwy wiatr, błoto i wszechogarniający smutek. Nie daj się ponieść temu nastrojowi, tchnij życie w swoje zimowe otoczenie! Taką ożywiającą rolę spełnią doskonale szczebiotliwe ptaki. Jaki karmnik wybrać, aby się rozgościły i umilały Ci zimę swoją obecnością? Pokażę Ci 5 rodzajów karmników, na pewno znajdziesz wśród nich coś dla Ciebie i Twoich skrzydlatych przyjaciół.

1. Karmnik tubowy

To proste rozwiązanie: tuba z tworzywa sztucznego z otworami na dole, z których ptaki pobierają tyle pokarmu, ile chcą. Kupując go, zwróćcie uwagę czy posiada podpórkę na ptasie łapki wykonaną z tworzywa, czy metalową. W czasie mrozów metal staje się lodowaty, natomiast tworzywo ma właściwości izolacyjne. Karmniki tubowe z poniższego zdjęcia są niewielkie, a zatem lekkie i łatwo je można wszędzie powiesić.

Karmnik tubowy może być zarówno na ziarna, jak i na kule tłuszczowe.
Karmnik tubowy może być zarówno na ziarna, jak i na kule tłuszczowe.
Karmnik tubowy w drucianej siatce oferuje ptakom wiele miejsc, o które mogą się zaczepić. Łatwiej skorzystają więc z niego nieco mniej sprawne manualnie gatunki, takie jak grubodzioby czy trznadle.
Karmnik tubowy w drucianej siatce oferuje ptakom wiele miejsc, o które mogą się zaczepić. Łatwiej skorzystają więc z niego nieco mniej sprawne manualnie gatunki, takie jak mazurki, grubodzioby czy trznadle.

To, co cenne z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia ptaków, to że w karmniku tubowym nie da się zanieczyścić pokarmu. Dlatego ptaki nie będą się zarażały bakteriami i wirusami przenoszonymi w odchodach.

2. Karmnik drewniany z zasobnikiem

Karmniki z zasobnikami nie muszą być plastikowe, mogą być drewniane! Idealnie nadają się dla osób, które cenią sobie naturalne materiały i tradycyjny wygląd karmnika w ogrodzie. Pokarm pozostaje suchy, czysty i bezpieczny w zasobniku. Przez przezroczystą szybkę z PMMA widać, czy trzeba go już dosypać, czy można jeszcze poobserwować ptaki z ciepłego domu. Z takich karmników skorzystają małe ptaki. Gołębie, sroki, gawrony czy kawki są za duże. Dlatego są to doskonałe karmniki, jeśli dokarmiamy ptaki wśród zabudowy miejskiej. Na osiedlach mieszkaniowych z dużymi ptakami jest kłopot, ponieważ mocno brudzą. A z karmnika z zasobnikiem skorzystają tylko wesołe maluchy: wróble, rudziki, sikorki i inne.

Karmnik tradycyjny z zasobnikiem, na nim sikorka.
Karmnik tradycyjny z zasobnikiem, na nim sikorka. Wyjada ziarna z wąskiej szczeliny na dole zasobnika. Nie ma obawy że zanieczyści swój pokarm, więc jest to bardzo bezpieczny karmnik.
Drewniany karmnik z zasobnikiem dla małych ptaków
Drewniany karmnik z zasobnikiem dla małych ptaków

3. Karmnik na szybę

Chcesz mieć ptaki tuż przy Twoim oknie? Nic prostszego! Ten malutki karmniczek jest lekki, zmieści się w nim zaledwie garść pokarmu. I dobrze! Gdyby był większy, przyssawki mogłyby nie wytrzymać ciężaru. A tak, jeśli tylko przyczepimy go do czystej szyby, może wisieć całą zimę. Łatwo go umyć.

Karmnik na okno z przyssawkami
Karmnik na okno z przyssawkami

4. Stacja dokarmiania

A to rozwiązanie dla osób, które chcą zwabić wszelkie możliwe gatunki ptasich gości. Rozmaite karmniki na różne rodzaje pokarmu plus poidełḱo. Zimą woda dla ptaków jest bezcenna, bo dostępny pokarm jest najczęściej suchy. Kałuże na posypywanej solą drodze to też kiepskie źródło wody. Dlatego dla dobra ptaków możemy im zorganizować kompleksową obsługę: jedzenie i picie. Od tej pory w Twoim ogrodzie będzie prawdziwa ptasia restauracja!

Stojak z karmnikami, komplet karmników i poidełek na praktycznym stojaku
Stojak z karmnikami, komplet karmników i poidełek na praktycznym stojaku
Co jedzą ptaki w mieście? Na tym wieszaku znajdą różne rodzaje pokarmu i wodę.
Co jedzą ptaki w mieście? Na tym wieszaku znajdą różne rodzaje pokarmu i wodę.

5. Karmnik na kule tłuszczowe

A może wolisz dawać ptakom tylko produkty tłuszczowe: kule, batony, choinki czy serduszka z łoju? W dziale pokarmy dla ptaków znajdziesz duży wybór dobrych tłuszczów.

Karmnik na kule tłuszczowe z pokrywką i sikorka.
Karmhttps://semini.pl/kategoria-produktu/ptasie-produkty/karmniki/nik na kule tłuszczowe z pokrywką i sikorka.

Myślę, że teraz już wiesz, jaki karmnik wybrać dla Ciebie i Twoich skrzydlatych gości. Wszystkie karmniki ze zdjęć znajdziesz tu.

Podobne

0