Jak zawiesić karmnik – bezpieczne sposoby mocowania
Tu dowiecie się, jak zawiesić karmnik, aby było dla ptaków bezpiecznie a dla nas wygodnie
Jak zawiesić karmnik i gdzie? Przy wieszaniu karmnika trzeba pamiętać o ptakach i o nas, czyli o wygodzie osób obsługujących dzikich stołówkowiczów.
Mocujemy karmnik w taki sposób, aby ptaki były w nim bezpieczne.
Solidne mocowanie zapewni dobry wieszak, który tworzy odpowiedni dystans. Wokół ptasiej stołówki musi być sporo wolnej przestrzeni, aby ptaki mogły swobodnie z niej korzystać. Ale przestrzeń ta jest potrzebna także po to, aby ewentualny drapieżnik, taki jak kot, nie mógł łatwo do karmnika wskoczyć. Znakomitym pomysłem jest umocowanie wieszaka do ściany, za pomocą takich wkrętów, które utrzymają około 5kg ciężaru. Przy ścianie budynku jest zawsze dość ciepło i zacisznie, więc pokarm nie będzie zamarzał, a po ścianie żaden kot się nie wdrapie.
Jeśli nie chcemy wbijać dybli w ścianę, na przykład z powodu izolacji, można wieszak przymocować do podpory altany czy też innej konstrukcji, albo do balustrady balkonu.
Zdecydowanie zły pomysł to wieszanie karmnika przy pniu drzewa – dla kota to jest jak dla nas wchodzenie po wygodnych schodach.
Jest sporo sposobów na bezpieczne powieszenie karmnika na pręcie lub paliku, wbitym po prostu w ziemię. Polecamy palik o wysokości około 2 m, o średnicy około 5cm – po takim paliku kot nie umie się wspinać. Na paliku można umieścić podwójny wieszak – po jednej stronie karmnik, po drugiej kule tłuszczowe lub poidełko. Po wbiciu w ziemię karmnik wisi wówczas na wysokości naszego wzroku.
Bezpiecznym miejscem dla karmnika jest hak lub lina czy też łańcuch, zwieszający się z krawędzi dachu. Warunkiem jest rzecz jasna dach wystający solidnie poza obrys budynku.
Na pewno potraficie wymyślić coś takiego, co będzie odpowiednie dla was. Oto, jak zawiesić karmnik na konstrukcji z prętów bambusowych:
A teraz pomyślcie o sobie
Karmnik, nawet taki z zasobnikiem, co jakiś czas trzeba napełnić ziarnami. Dlatego jednak musicie znaleźć sposób na to, aby nie wisiał za wysoko. W ostateczności zawsze można stanąć na stołeczku… Ważne tez jest miejsce: po to przecież dokarmiamy ptaki, aby je oglądać. Zdecydowanie ma sens umieszczenie karmnika blisko okna, przez które często patrzymy. I wcale się nie zdziwię, jeśli to będzie okno kuchenne! Ptaki dostarczają wiele radości, więc jeśli nie będziemy mogli na nie patrzeć, stracimy sporą część przyjemności. Stąd popularne są ostatnio karmniki na szybę:
Czy pod karmnikiem jest brudno – w skrócie: TAK. Nie oszukujmy się, najlepiej jeśli pod karmnikiem będzie rabata lub trawnik, na którym zrzucone ziarna czy łupinki słonecznika nie będą przeszkadzać. Nawet przeciwnie, bo mogą się rozłożyć i dostarczyć próchnicy do gleby.
Jak wieszać karmnik – w pobliżu gęstych krzewów lub drzew
Ptaki mają taki sposób na bezpieczeństwo: najpierw z kilkumetrowej odległości obserwują teren, a potem dopiero przyfruwają na obiadek. Bardzo dobrze, jeśli w pobliżu karmnika jest gęsty krzew, albo iglaste gęste drzewo. Takie rośliny stanowią idealny, bezpieczny punkt obserwacyjny, a przede wszystkim w razie niebezpieczeństwa, ptaki się w nich chowają. Krzew o drobnych, najlepiej kłujących gałązkach stanowi bardzo bezpieczną zaporę przeciwko kotom i drapieżnym ptakom.
Sposobów na wieszanie i mocowanie karmnika jest kilka, ważne aby było dobrze i dla nich, i dla nas. A Wy jaki sposób wymyśliliście dla karmnika?