Sikorka przy karmniku czeka na ziarenka!
Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków zimą daje mnóstwo satysfakcji

Dokarmianie ptaków zimą to ulubione zajęcie wielbicieli przyrody.

Sójka spędza zimę w Polsce. Dokarmianie ptaków zimą powinno ją obejmować.
Sójka zimą mieszka w Polsce. Zadbajmy, aby dokarmianie ptaków zimą ją też obejmowało.

Przyroda pogrążyła się w uśpieniu, więc dokarmianie ptaków zimą jest dla nas sposobem na oderwanie się od cywilizacyjnego szumu. Możemy nadal mieć bliski i namacalny kontakt z naturą, zapraszając dzikie ptaki do karmników.

Śpiewające dzikie ptaki nie mają zimą dostępu do owadów. Warto zwabiać je do ogrodu żeby pomogły utrzymać w nim równowagę biologiczną.

Sikora wkrótce zje ostatnie owoce z krzaka, a owadów zimą brak.
Sikora wkrótce zje ostatnie owoce z krzaka, a owadów zimą brak.

Jeśli nie widać już owoców jarzębiny, głogu, róży i innych ptasich smakołyków, gdy zrobi się już naprawdę zimno lub gdy spadnie gruba warstwa śniegu – wtedy możemy zorganizować ptakom stołówkę. Dla nich to dodatkowe źródło pokarmu, ważne zwłaszcza w mieście, gdzie w ogóle ze zdrowym jedzeniem krucho – sam beton, asfalt, ewentualnie trawniki lub iglaki. Oczywiście w mieście ptaki przystosowują się do znajdowania jedzenia… w śmieciach. Ale wszyscy wiemy że w śmieciach są substancje wręcz trujące – spleśniałe mięso, zjełczałe tłuszcze, resztki solonych potraw, to wszystko jest dla ptaków bardzo niebezpieczne. Sól powoduje problemy z ptasimi nerkami i zwiększa pragnienie, którego na mrozie ptaki nie mają jak zaspokoić. Ważne zatem, aby to, co sypiemy do karmnika, było odpowiednim dla naszych stołówkowiczów jedzeniem: ziarna zbóż, nasiona oleiste, owoce, orzechy, dobrej jakości tłuszcz.

pokarm mieszanka ziaren dla ptaków PORCJA ZDROWIA Semini wiadro 5l
pokarm mieszanka ziaren dla ptaków PORCJA ZDROWIA Semini wiadro 5l

Dla obserwatorów przyrody, starych, młodych i najmłodszych, dla mieszczuchów i ogrodników gwarantujemy wesoły widok przylatujących do karmnika ptaków. Wystarczy wysypać ziarenka i poczekać, a warto, bo świergot sikorek i wróbli za oknem jest bezcenny. Obserwacja ptaków w naszej jadłodajni daje mnóstwo radości!

Karmnik drewniany poziomy z zasobnikiem pełnym ziarna Semini
Karmnik drewniany poziomy z zasobnikiem pełnym ziarna Semini

Podobne

0