Sikorka przy karmniku czeka na ziarenka!
ptaki w ogrodzie

Dokarmianie ptaków zimą daje mnóstwo satysfakcji

Dokarmianie ptaków to zimowe zajęcie wielbicieli przyrody.

Sójka zimą mieszka w Polsce.
Sójka zimą mieszka w Polsce. Zadbajmy, aby zimowe dokarmianie ptaków ją też obejmowało.

Śpiewające dzikie ptaki nie mają zimą dostępu do owadów. Warto zwabiać je do ogrodu żeby pomogły utrzymać w nim równowagę biologiczną.

Sikora wkrótce zje ostatnie owoce z krzaka, a owadów zimą brak.
Sikora wkrótce zje ostatnie owoce z krzaka, a owadów zimą brak.

Jeśli nie widać już owoców jarzębiny, głogu, róży i innych ptasich smakołyków, gdy zrobi się już naprawdę zimno lub gdy spadnie gruba warstwa śniegu – wtedy możemy zorganizować ptakom stołówkę. Dla nich to dodatkowe źródło pokarmu, ważne zwłaszcza w mieście, gdzie w ogóle ze zdrowym jedzeniem krucho – sam beton, asfalt, ewentualnie trawniki lub iglaki. Oczywiście w mieście ptaki przystosowują się do znajdowania jedzenia… w śmieciach. Ale wszyscy wiemy że w śmieciach są substancje wręcz trujące – spleśniałe mięso, zjełczałe tłuszcze, resztki solonych potraw, to wszystko jest dla ptaków bardzo niebezpieczne. Sól powoduje problemy z ptasimi nerkami i zwiększa pragnienie, którego na mrozie ptaki nie mają jak zaspokoić. Ważne zatem, aby to, co sypiemy do karmnika, było odpowiednim dla naszych stołówkowiczów jedzeniem: ziarna zbóż, nasiona oleiste, owoce, orzechy, dobrej jakości tłuszcz.

pokarm mieszanka ziaren dla ptaków PORCJA ZDROWIA Semini wiadro 5l
pokarm mieszanka ziaren dla ptaków PORCJA ZDROWIA Semini wiadro 5l

Dla obserwatorów przyrody, starych, młodych i najmłodszych, dla mieszczuchów i ogrodników gwarantujemy wesoły widok przylatujących do karmnika ptaków. Wystarczy wysypać ziarenka i poczekać, a warto, bo świergot sikorek i wróbli za oknem jest bezcenny. Obserwacja ptaków w naszej jadłodajni daje mnóstwo radości!

Dokarmianie ptaków: drewniany poziomy karmnik z zasobnikiem na pokarm.
Drewniany poziomy karmnik z zasobnikiem na pokarm.

Podobne

Leave a Comment

0