Sikora wkrótce zje ostatnie owoce z krzaka, a owadów zimą brak.
Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków na wsi i w mieście

Warto rozpowszechniać dokarmianie ptaków na wsi. Nie tylko w mieście ptaki nie mają co jeść zimą.

Każdy się spotkał z poglądem, że dokarmianie ptaków na wsi nie ma sensu, bo tam sobie poradzą. I ten pogląd jest fałszywy, choć bardzo popularny.

Sikorka modra zajada najchętniej kule tłuszczowe
Sikorka modra zajada najchętniej kule tłuszczowe

To mit, że na wsi panują naturalne warunki życia, a środowisko jest czyste i nieskażone. Człowiek od czasu neolitu, czyli od początków rolnictwa, przekształca przyrodę i nie ma od tego odwrotu. Korzystamy z monokulturowych upraw nawożonych azotem, bo takie są wymogi ekonomiczne współczesnej produkcji żywności. W rezultacie ilość naturalnych siedlisk dla ptaków (i innych zwierząt, owadów także) jest ograniczona, a wraz z nią maleje dostęp do zróżnicowanego pożywienia.  Ptaki żerujące na polach, oprócz tego, że ich dieta jest mało zróżnicowana, otrzymują za dużą dawkę azotanów, obecnych w nawozach i środkach ochrony roślin używanych w rolnictwie. Powoduje to występowanie zatruć i zmniejszanie się populacji tych pożytecznych zwierząt. Nawet umiarkowane dawki azotanów, występujące w zbożach zjadanych przez dzikie ptactwo, mają negatywny wpływ na ich masę ciała, wytrzymałość skorupy i ilość jajek.

Spryskiwanie pola ciągnik
Opryski na polach wykonuje się kilka razy w roku, co sprawia, że mamy większy plon z hektara kosztem owadów i ptaków.

Pokarm dla dzikich ptaków

Dlatego warto zapewnić ptakom, zwłaszcza zimą, bogaty i różnorodny pokarm, taki jaki oferujemy w naszym sklepie. Używane przez nas składniki pochodzą z upraw, do których nie opłaca się stosować nadmiernej ilości środków ochrony, więc możecie mieć pewność, że nasze mieszanki będą dla waszych skrzydlatych gości pożywieniem wysokogatunkowym, na pewno lepszym, niż ekonomiczne “supermarketowe” pokarmy, których głównym składnikiem jest pszenica. Podając dobrej jakości ziarna, zapewniamy ptakom zróżnicowaną, odpowiednią biologicznie dietę. Dlatego warto dokarmiać również na wsi.

Gil ptak dziki pod ochroną
Gil, ptak w Polsce już bardzo rzadki.

Ten wesoły gil jest w Polsce pod ścisłą ochroną. Zimą żywi się głównie owocami dzikiej róży, głogu itp. Tymczasem tego typu roślinności na polskiej wsi jest coraz mniej – cała nadzieja w nasadzeniach w ogrodach (oby już nie ciągle trawa i tuje) i w dokarmianiu – nasz Owocowy Deser nadaje się idealnie.

Zapisz

Zapisz

Podobne

0