Sikorka bogatka i kula tłuszczowa dla ptaków
Dokarmianie ptaków

Czym i jak dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Nadchodzi zima, a wraz z nią pytania i dylematy, czym i jak dokarmiać ptaki.

Sikorka modra zajada najchętniej kule tłuszczowe
Sikorka modra zajada najchętniej kule tłuszczowe

Wiele osób czyni to bez refleksji, niepotrzebnie narażając przy tym ptaki na różne szkody. Jest kilka zasad, których warto się trzymać, mając na uwadze ptasie zdrowie.

Po pierwsze: kto zaczął, nie może przestać.

Pamiętajmy o fundamentalnej zasadzie: zaczynając dokarmiać nie możemy przestać aż do momentu, kiedy pojawią się pierwsze owady. Przerywając dokarmianie, narażamy ptaki na potężną stratę energii. Ptaki muszą bowiem znaleźć nową stołówkę, a o to zimą nie jest łatwo. Może się zdarzyć, że spędzą tak dużo czasu szukając pożywienia, że okaże się to dla nich śmiertelne. A przecież nam chodzi o to, żeby ptaki całą zimę mieszkały w pobliżu nas, śpiewały, fruwały koło naszych okien i ożywiały zimowy krajobraz. Jeśli karmnik już u nas wisi, niech będzie w nim zawsze coś do jedzenia aż do wiosny. Nasza konsekwencja oszczędzi ptakom ryzyka zamarznięcia w konsekwencji braku dostawy energetycznego pożywienia na czas.

Jaki karmnik wybrać, aby nie szkodzić ptakom

Karmnik drewniany poziomy z zasobnikiem pełnym ziarna
Karmnik drewniany poziomy z zasobnikiem pełnym ziarna

Karmnik karmnikowi nierówny, przekonacie się o tym oglądając różne modele ptasich jadłodajni. Oprócz oczywistych względów estetycznych dla nas, pomyślmy o stołówkowiczach, a konkretnie o ich higienie. Ptasie łapki brodzące po grubej warstwie wilgotnych nasion niestety doznają różnych uszkodzeń i infekcji. W kurnikach tez bardzo istotna jest jakość ściółki i jej higiena, tak samo jest u ptaków dzikich! Ptasie pokarmy zostawione w zimie na kilka dni stają się siedliskiem szkodliwych pleśni, tworzą się w nich też ogniska zgnilizny. Kontakt ptasich łapek z takim podłożem jest niewskazany. No i najważniejsze: ptaki nie korzystają z toalety, więc same zanieczyszczają swoją stołówkę!

Ptaki zimą
Zimą wcale nie jest wesoło, nie ma owadów, larw, pędraków, ziemia twarda jak kamień…

O wiele lepiej, jeśli budowa karmnika sprawia, że pokarm jest suchy i wysypuje się niedużymi porcjami na podstawkę. Ptaki nie mają wówczas możliwości go zanieczyszczać, a na zewnątrz pozostaje tylko taka ilość pokarmu, która szybko znika w ptasich dziobkach. Mowa tu o nowoczesnych karmnikach z zasobnikami.

Zawartość karmnika, czyli jakie ziarna?

pokarm dla ptaków Tłusty Kąsek, producent: Semini
pokarm dla ptaków Tłusty Kąsek, producent: Semini

Mając na uwadze ptasie dobro, należy wybierać takie pokarmy, które obfitują w wysokoenergetyczne nasiona, a są nimi zwłaszcza: kanar (czyli mozga kanaryjska), słonecznik, konopie, ziarno nigru (czyli olejarka), krokosz, rzepak i rzepik. Nie znajdziecie ich w najtańszych mieszankach na bazie pszenicy! Oprócz nich, istotne dla ptasiego zdrowia są składniki działające pozytywnie na przewód pokarmowy. Tutaj najważniejszy jest ostropest i len. Nawiasem mówiąc ludzie też powinni je stosować, zwłaszcza przy problemach z wątrobą. Ale także proso, sorgo, owies – także powinny znaleźć się w ptasiej diecie. Na upierzenie ptaków, bardzo istotne zimą, dobrze wpływa gryka. Energetyczne dodatki to także orzechy i suszone owoce, które ptaki lubią i Pszenica jest podstawowym źródłem węglowodanów (nie, ptaki się nie odchudzają, więc muszą jeść węglowodany), ale sama w sobie jest mało wartościowym jedzeniem. Na pytanie czym i jak dokarmiać ptaki już powoli znamy odpowiedź…

Kule tłuszczowe i inne tłuste przekąski

dzwonek tłuszczowy z orzechami dla ptaków na zimę
Dzwonek tłuszczowy z orzechami dla ptaków na zimę

Tak, można ptakom wieszać słoninę, ale nie soloną! Niestety, słonina w temperaturze powyżej zera szybko jełczeje, a w wilgotnym środowisku pleśnieje. Z praktyki wynika, że tylko bardzo wąskie paseczki zostaną na czas zjedzone, zanim trzeba je będzie wymienić. 10 dni to maksymalnie długi czas na wieszanie słoniny, a w miastach, gdzie jest cieplej – tylko kilka dni. Kule tłuszczowe maja taka przewagę, że są łatwo dostępne, i ptaki błyskawicznie je zjadają. Niestety, wielokrotnie testowany tłuszcz z kul tłuszczowych niekoniecznie jest wysokiej jakości. A podawanie ptakom tłuszczu jełczejącego naraża ich na śmierć. Kupując kule musimy wiedzieć, że pochodzą z pewnego źródła.

Czym i jak dokarmiać ptaki to jedno, a czego nie robić, to drugie!

Nie podajemy ptakom resztek z własnego stołu. Nawet jeśli są to rzeczy świeże. Nasze jedzenie jest solone, a sól mocno zaburza gospodarkę wodną w ptasim organizmie. Solone orzechy mogą sprawić, że ptasie nerki nie nadążą z wypłukaniem soli, w konsekwencji może dojść do zatrucia. Dlatego też lepiej nie karmić ptactwa wodnego chlebkiem, a jedynie nie solonymi warzywami i ziarnem. Oczywiście nie należy wykładać do karmnika zepsutej i spleśniałej żywności – ptaki, tak samo jak psy i ludzie, mogą się nią zatruć. A że nie chodzą za często do weterynarza, to o śmierć nietrudno.

Spleśniały chleb szkodzi ptakom tak samo jak nam!
Spleśniały chleb szkodzi ptakom tak samo jak nam!

Jeśli będziemy trzymać się tych kilku zasad, dokarmianie ptaków stanie się wielką przyjemnością dla nas. Ptaki będą nam śpiewać przez cały rok!

 

Podobne

0