Jak założyć łąkę?
Postaram się tu wyjaśnić, jak założyć łąkę, aby cieszyła oko przez wiele lat i była pożytkiem dla owadów zapylających.
Przygotowanie terenu pod łąkę
Jeśli dysponujesz trawnikiem, któremu z różnych powodów bliżej do łąki niż do murawy, koniecznie użyj wideł lub glebogryzarki. Teren pod nową łąkę bardzo często jest dawnym trawnikiem. Niestety wsianie nasion kwiatów w istniejące założenie z przewagą traw nie powiedzie się. Trawy są bardzo silnymi roślinami i z pewnością zagłuszą kwiaty. Dlatego pierwszym krokiem jest wzruszenie gleby i usunięcie przynajmniej części roślin. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy być dokładni. Absolutnie nie polecam stosowania wcześniej oprysków herbicydowych. Cóż się stanie, jeśli oprócz roślin, które chcemy wysiać, wzejdzie trochę mniszka, wyki czy koniczyny? Chwasty mogły sprawiać kłopot na trawniku, a na łące są tylko jej urozmaiceniem. Usuń rośliny inwazyjne, takie jak nawłoć, pozostałe potraktuj glebogryzarką, aby je wymieszać z glebą.
Terenu pod łąkę nie nawozimy, nie wzbogacamy. Chyba że zapragnęliście założyć łąkę na piaszczystej wydmie. Tu muszę Was rozczarować – za wyjątkiem wydmuchrzycy piaskowej nic nie urośnie na samym piasku. Można do miejscowego podłoża dodać kompost, ale nie trzeba. Łąka ma poradzić sobie sama. Potem teren pod wysiew grabimy i czekamy na dobrą prognozę pogody. Mądrze jest poczekać aż zapowiedzą deszcz.
Wysiewanie łąki – 2 sposoby
Na niewielkim kawałku terenu, na przykład na kilkunastu metrach kwadratowych, polecam siew w rzędach. To jest ten sam sposób, w jaki należy wysiewać wszelkie kwiaty jednoroczne. Ma to na celu ułatwienie sobie życia później, ponieważ niepożądane rośliny można łatwo wyplewić spomiędzy rzędów kwiatów. W pierwszym roku taka łąka wygląda jak tradycyjna wiejska grządka.
W kolejnych latach kwiaty same się rozsieją w nieregularny sposób. Łąka będzie wyglądała bardziej naturalnie, a dominować będą te rośliny, o które zadbaliśmy w pierwszym roku. Oto, jak założyć łąkę na niewielkim obszarze.
Drugi sposób siewu to siew rzutowy, z siewnika lub ręcznie. W praktyce polecam zmieszać nasiona pół na pół z piaskiem, w ten sposób łatwiej jest wysiać je równomiernie. Z wierzchu idealnie byłoby delikatnie zagrabić powierzchnię gleby, następnie podlać całość. Ten sposób siewu jest jedynym możliwym, jeśli teren na łąkę jest duży, np. kilka arów.
Jakie rośliny wysiać na łące?
Generalna zasada jest taka: musimy wysiać takie rośliny, które sobie poradzą przy naszej bardzo ograniczonej ingerencji. Czyli najlepiej gatunki rodzime, wytrzymałe na suszę, wiatr, choroby i szkodniki. Bowiem cała idea łąki jest taka, że łąka ma sobie radzić sama. Oczywiście na początku, po wysiewie, należy ją parę razy podlać, ale to wszystko. Kolejne podlewanie tylko a wypadek długotrwałej suszy.
Istnieją 2 podejścia: albo łąka z silnych, jednorocznych lub wieloletnich kwiatów ozdobnych, albo łąka naturalistyczna z trawami i miejscowymi ziołami. Ta druga nie będzie tak kolorowa, ale za to bardzo trwała i najbardziej ekologiczna. Natomiast łąka kwiatowa służyć ma pięknym wyglądem, więc zapraszamy na nią onętki, nagietki czy jeżówki. Łąka kwiatowa będzie piękną ozdobą ogrodu i wspaniałym pożytkiem dla pszczół z okolicy.
Rośliny inwazyjne na łące
Niestety, niektóre silne gatunki rozprzestrzeniają się w polskim krajobrazie bez opamiętania. Przykładem jest nawłoć lub rdest sachaliński. Oczywiście nie polecamy ich rozmnażania w naszych ogrodach.
Kupując nasiona, zadbajmy o to, aby ich skład gatunkowy był znany. Możemy cieszyć się kolorową łąką pełną maków, chabrów czy lawendy, nawet jeśli niektóre z tych roślin nie pochodzą z naszego klimatu. Najlepiej, aby gatunki przez nas uprawiane w celach ozdobnych czy też miododajnych nie opuszczały wyznaczonego im terenu. Mieszanki kwiatów sprzedawane na semini.pl nie zawierają nasion roślin inwazyjnych, a raczej ozdobne kwiaty i pożyteczne zioła od stuleci uprawiane w polskich ogrodach.
Jak założyć łąkę dla pszczół
Jeśli Twoim celem jest zapewnienie pożywienia dla owadów, czy to pszczoły miodnej, czy też dzikich pszczół murarek, trzmieli itd, wysiej łąkę bez traw. Nasiona łąki, które zawierają trawy, są co prawda tańsze niż mieszanki samych kwiatów (choć nieznacznie tańsze), ale później trawy wypierają rośliny kwitnące. Ciężko jest utrzymać łąkę składającą się z życicy lub innych roślin jednoliściennych wraz z dwuliściennymi kwiatami. Prędzej czy później trawy zdominują teren.
Dla pszczół, oprócz kwiatów jednorocznych i wieloletnich, polecamy zioła. Wśród nich tymianek, oregano, ogórecznik, hyzop, rumianek czy szałwia. Arcydzięgiel też jest dobrym pszczelim pożytkiem. A jeśli nie chcesz samodzielnie dobierać roślin, tutaj znajdziesz mieszankę roślin miododajnych. Jest tak dopasowana, aby jej wydajność miodowa była duża, a trwałość założenia jak najdłuższa. Są tu znane gatunki roślin pożytkowych, które same się rozsiewają w kolejnych latach.
Jak dobrać nasiona na łąkę?
Dysponujesz suchą glebą i nie masz czasu na podlewanie? Zobacz nasiona bylin na suche gleby.
A może teren jest nieco podmakający? Mamy też nasiona bylin na gleby wilgotne.
Same rośliny wieloletnie (byliny) nie dadzą efektu morza kwiatów już w tym roku. Dlatego dobierz do nich koniecznie nasiona roślin jednorocznych, kwiatów i ziół. Duży wybór nasion na łąki znajdziesz tutaj.