Jak przyciągnąć ptaki do okna?
Późną jesienią i zimą ptaki chętnie korzystają z pomocy człowieka, jest to wyjątkowa okazja do tego, żeby obserwować je nawet z ciepłego zacisza własnego domu. Podpowiadamy jak przyciągnąć ptaki do okna.
Kiedy polska złota jesień dobiegnie końca a z drzew opadną ostatnie kolorowe liście, świat wokół nas staje się szary i ponury. Z ulic znika coraz więcej ludzi, mało kto ma wtedy ochotę na popołudniowy spacer i afirmację natury. Jednak ona w tym czasie nas naprawdę potrzebuje, w szczególności ptaki. Jeżeli chcielibyście pozostać w tym czasie w kontakcie z dziką przyrodą, koniecznie musicie dowiedzieć się jak przyciągnąć ptaki do okna.
Dokarmianie ptaków stanowi wyjątkową okazję do tego, żeby przyjrzeć im się z bliska i poznać ich zwyczaje.
Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, jakie ptaki zimują w Polsce? Oprócz całorocznych gołębi, gawronów i srok są to też małe ptaszki, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi, a szkoda bo ich widok potrafi poprawić humor w nawet te najbardziej posępne i mroźne dni. Przy karmniku, czyli na ptasiej stołówce na pewno dostrzeżecie wróble, mazurki i sikorki. Te pierwsze są bardzo przyjaznymi i towarzyskimi stworzonkami, występują wszędzie tam gdzie mieszkają ludzie. Niestety ich populacja w Polsce z roku na rok spada, dlatego obecnie znajdują się pod szczególną ochroną. Mazurki to bliscy kuzyni wróbli, łatwo jest je z nimi pomylić ze względu na taką samą krępą budowę ciała i szarobrązowe upierzenie. Wyróżnia je jednak ciemna plamka na jasnym policzku oraz to że są zauważalnie od nich mniejsze. Te ostatnie znają prawie wszyscy, chociażby z lat wczesnej edukacji szkolnej. Sikorki słyną z ze swoich kolorowych piórek, nie stronią od ludzi i są łase na tłuste kąski, dlatego łatwo jest je uchwycić w obiektywie. Znacie już ogólną charakterystykę wyglądu i zachowań naszych małych ptasich przyjaciół, czas na praktykę. Zatem, jak przyciągnąć ptaki do okna?
Jak przyciągnąć ptaki do okna?
Najlepszym sposobem jest przymocowanie karmnika na na szybę. Żaden osobnik nie oprze się dobrej jakościowo mieszance ziaren. Nie musicie obawiać się odwiedzin gołębi i krukowatych, karmnik nie jest dla nich przystosowany, większe ptaki zwyczajnie się przy nim nie pomieszczą. Wykonany jest ze tworzywa akrylowego – lekkiego przezroczystego i proekologicznego materiału, któremu nic nie grozi w razie upadku. Użytkowanie takiego karmnika jest bardzo proste, wystarczy przymocować go do okna za pomocą przyssawek. Jeżeli chcielibyście obserwować dzikie ptaki przez okno waszego mieszkania w bloku, to nie problem. Karmniki należy jednak montować na oknie lub balkonie do wysokości piątego piętra, najlepiej jeszcze, żeby w pobliżu znajdowały się jakieś drzewa, ponieważ ptaki nie lubią pustych przestrzeni. Pamiętajcie tylko o tym, żeby wcześniej zapytać o zgodę sąsiadów.
Dodatkowe informacje, o których musicie wiedzieć dokarmiając ptaki
Dokarmianie ptaków wbrew pozorom wcale nie jest taką dziecinnie prostą czynnością, to bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie. Jeżeli się go podejmujecie musicie przestrzegać paru zasad. Przede wszystkim trzeba być konsekwentnym w zaopatrywaniu karmnika w pokarm. Zaprzestanie dostarczania pożywienia w środku srogiej zimy może skończyć się dla ptaków tragicznie. Stworzenia te w tym trudnym dla nich okresie łatwo uzależniają się od naszej pomocy. Dostęp do owadów i nasion od października do marca jest znacznie ograniczony, gleba staje się twarda, a owady zapadają w stan hibernacji. Ważne jest również czym karmimy ptaki, mieszanki powinny składać się z dobrej jakości nasion oraz z orzechów. Chleb nie posiada prawie żadnych wartości odżywczych, a spożywany w nadmiarze może tylko zaszkodzić. Jednak nie zniechęcajcie się, kontakt z dzika przyrodą jest bezcenny i ma wręcz zbawienne oddziaływanie na to jak funkcjonujemy, dlatego warto jest go pielęgnować. Obserwacja ptaków choć na chwilę pozwala nam oderwać się od codziennego zgiełku życia i skupić się na tym, co jest teraz.