Ekoschematy rośliny miododajne
Pszczoły Uprawy rolnicze Łąki dla pszczół

Ekoschematy rośliny miododajne

Ekoschematy rośliny miododajne które nasiona można wysiać na dopłaty?

Ekoschematy rośliny miododajne to wysiewanie roślin, które umożliwiają otrzymanie dopłat bezpośrednich w latach 2023 – 2027. Tutaj jest spis tych gatunków, które mamy w ofercie i których wysianie ma najwięcej plusów dla rolników.

Ekoschemtay rośliny miododajne Wykaz nr 1

Czarnuszka siewna nigella sativa ilość na ha – 15kg

Czarnuszka potrafi być chwastem w ogrodzie, ma jadalne nasiona.
Czarnuszka kwiaty – kliknij na obrazek żeby zobaczyć cenę

Jest to błękitny, miododajny kwiatek rosnący nawet na ubogich, piaszczystych glebach, który po przekwitnięciu tworzy charakterystyczne “makówki” pełne czarnych nasion, z których pozyskuje się olej.

Kolendra siewna coriandrum sativum ilość na ha – 15kg

Kolendra siewna kwiaty
Kolendra siewna kwiaty – kliknij na obrazek żeby zobaczyć cenę

Znane z kuchennych zastosowań zioło kolendry kwitnie obficie chmurą białych kwiatków które przyciągają pszczoły. Jak większość ziół, kolendra lubi przepuszczalne, lekkie podłoże. Są to te same nasiona, które sprzedajemy również na mikroliście, gdyż jest to popularne zioło o pachnących liściach. Te same nasiona, z których produkuje się kiełki lub mikrolistki, nadają się do wysiewu na polu. Powyższe zdjęcie przedstawia kolendrę która urosła z naszych nasion.

Rukiew siewna Eruca sativa czyli inaczej rukola ilość na 1 ha – 10kg do 15kg na hektar

To kolejna roślina którą znamy z ogrodów warzywnych, a która jest w wykazie nr 1. Faktycznie kwitnie na biało i w dodatku daje smaczne liście używane w kuchni (w pierwszym roku). Jest wieloletnia, co jest plusem dla tych z Państwa, którzy chcą ekoschematy rośliny miododajne stosować przez kilka lat. W naszym sklepie sprzedajemy nasiona co prawda na mikroliście, ale one się niczym nie różnią od takich do wysiewu na polu, za wyjątkiem faktu, że są przebadane mikrobiologicznie.

Rukola kwitnie na łące
Rukola kwitnie na łące po przezimowaniu, wysiana jesienią, to jest wygląd w kwietniu kolejnego roku. Kliknij na obrazek aby zobaczyć cenę.

Chaber bławatek centaurea cyanus ilość na ha – 10kg

Pole chabra
Pole chabra – kliknij na obrazek żeby zobaczyć cenę

Znany niebieski kwiat, występujący często jako chwast w zbożach, bardzo odporny na suszę, rosnący na słabych glebach, pozyskuje się z niego miód bławatkowy, jest poszukiwaną przez pszczelarzy rośliną. Należy brać pod uwagę, że usunięcie samosiewów chabra środkami typu chwastox może być utrudnione, gdyż jest to roślina średnio wrażliwa na substancje aktywne w takich środkach. Mocno polecamy te nasiona, gdyż plantacja chabra udaje się nawet na bardzo kiepskim stanowisku i karmi pszczoły przez kila lat od wysiewu.

Ogórecznik lekarski borago officinalis ilość na ha – 10kg

ogórecznik
ogórecznik – kliknij na obrazek żeby zobaczyć cenę

Roślina miododajna o niebieskich kwiatach, wykorzystywana w ziołolecznictwie, kwitnąca w sierpniu, nie ma dużych wymagań glebowych. Ogórecznik to roślina uzupełniająca się z chabrem jeśli chodzi o czas kwitnienia.

Oprócz powyższych, w wykazie nr 1 są jeszcze żmijowiec i pszczelnik, też znajdziecie je w naszym sklepie, tylko to są już droższe nasiona.

Ekoschematy rośliny miododajne Wykaz nr 2

Do tego należy dodać rośliny z wykazu nr 2, czyli dość popularnych roślin rolniczych.

Z naszej oferty można użyć:

koniczyna biała (kliknij aby zobaczyć cenę) Trifolium spp. ilość na ha – 8 kg

Koniczyna biała jest miododajna, odporna na suszę, może zostać przez kilka sezonów na polu bo jest wieloletnia. Bardzo łatwa w uprawie. Kwitnie bardzo długo i faktycznie stanowi pożytek dla pszczół. Jako roślina motylkowa wiąże azot z powietrza w glebie. Sprzedajemy materiał kwalifikowany.

facelia błękitna (kliknij aby zobaczyć cenę) Phacelia tanacaetifolia Benth. ilość na ha – 8 kg

Najbardziej miododajna roślina uprawiana rolniczo w Polsce, powtarza kwitnienie, wytwarza korzenie brodawkowe wiążące azot w glebie, doskonała na poplon i zielony nawóz. Są to nasiona poplonowe.

Można też stworzyć mieszankę z nostrzykiem białym (tutaj), gorczycą (tutaj), gryką (tutaj) lub rzodkwią oleistą (tutaj), a także z lucerną (tutaj). Samodzielnie należy obliczyć, jakie ilości są potrzebne, a my polecamy facelię lub koniczynę białą, bo są bardzo miododajne, znane urzędnikom i udają się na różnych stanowiskach.

Najtańsze rośliny do ekoschematów

Policzyliśmy co najbardziej się opłaca i oto rezultaty. Wzięliśmy pod uwagę z wykazu nr 1 kolendrę, czarnuszkę i rukolę, jako że są znacznie tańsze niż chaber i ogórecznik. Na hektar rośliny z wykazu 1 muszą stanowić większość, więc policzyliśmy to tak, aby wysiać ok. 60% kolendry, rukoli lub czarnuszki i ok. 40% rośliny z wykazu 2 (koniczyna lub facelia). W rezultacie są 3 pakiety nasion:

Pakiet Ekoschemat z czarnuszką na 1ha

Jest to ilość 9 kg nasion czarnuszki (ponad połowa pola) i do wyboru albo 3 kg koniczyny, albo 3 kg facelii. Należy wybrać jedną z roślin z wykazu 2 i wtedy razem daje to ilość nasion potrzebną do obsiania 1ha.

Ceny Ekoschemat z czarnuszką:

  1. dodając 3 kg koniczyny białej – 645 zł/ha brutto
  2. dodając 3 kg facelii – 561 zł/ha brutto
Pakiet Ekoschemat z kolendrą na 1ha

Jest to ilość 9 kg nasion kolendry siewnej (ponad połowa pola) i do wyboru tak jak powyżej albo 3 kg koniczyny, albo 3 kg facelii. Należy wybrać jedną z roślin z wykazu 2 i wtedy razem daje to ilość nasion potrzebną do obsiania 1 ha.

Ceny Ekoschemat z kolendrą:

  1. plus 3kg koniczyny białej – 447 zł/ha brutto
  2. plus 3kg facelii – 363 zł/ha brutto
Pakiet Ekoschemat z rukolą na 1ha

Jest to ilość 6-9kg nasion rukwi siewnej (rukoli) na więcej niż pół hektara plus 3 kg koniczyny lub 3 kg facelii. Razem wystarczy na 1ha. Tu sensowne połączenie jest z białą koniczyną, bo ona też jest wieloletnia. Więc jeśli ktoś obsieje 1 hektar rukolą i białą koniczyną, może liczyć na to, że w kolejnych latach nie będzie musiał ponawiać zasiewania. I może otrzymać dopłatę w kolejnych latach bez ponownego zasiewu.

Ceny Ekoschemat z rukolą:

  1. plus 3kg koniczyny białej – do 567zł
  2. plus 3kg facelii – do 453zł

Czy to się opłaca?

Jak wiadomo, można uzyskać 269,21 EURO/ha, czyli około 1300 zł w zależności od kursu. Należy zatem obliczyć koszt uprawy gleby, wysiewu i nasion. Nawet wybierając najdroższy proponowany pakiet (czarnuszka + koniczyna) i tak jest to zysk, a można zagospodarować słabe stanowisko. Polecamy rozważenie użycia nasion cennych dla pszczół roślin, które są co prawda droższe, ale zapewnią pożytek i dadzą dobry miód, np. chaber bławatek, mamy też żmijowiec, który też występuje w wykazie nr 1.

żmijowiec zwyczajny miododajność
żmijowiec zwyczajny dostępny tutaj

Podobnie w wykazie nr 1 jest też pszczelnik mołdawski dostępny tutaj.

Można też kawałek ziemi przeznaczyć przy tej okazji na długoletnią łąkę dla pszczół, która będzie je karmić kilka lat. Tego typu nasiona znajdziesz tutaj: łąka wieloletnia.

Ekoschematy zasady ARiMR

Zasady przy uprawie roślin miododajnych, wymagane przez agencję do dopłat za ekoschematy są następujące:

Zakaz stosowania środków ochrony

Zakaz wypasu zwierząt

Zakaz uprawy do 31 sierpnia

Zakaz wysiewania inwazyjnych gatunków (obcych). Czasem pszczoły korzystają z terenów zarośniętych szkodliwymi dla środowiska roślinami, takimi jak niecierpek gruczołowaty. Nie należy dać się skusić na jakiekolwiek niesprawdzone mieszanki nasion, które mogą zawierać tego typu rośliny, nawet w dobrej wierze, bo w końcu są miododajne. Nie musimy dodawać, że w naszej ofercie nie mamy mieszanek zawierających gatunki inwazyjne, bo starannie dobieramy ich składy.

Uwaga, ilość hektarów przeznaczonych na ekoschematy rośliny miododajne jest ograniczona w Polsce. Zapewne każdy region otrzyma jakąś pulę środków. Najlepiej sprawdzić w miejscowej agencji jaka jest ilość hektarów, które mogą otrzymać dopłatę.

W rozmowie z ARiMR ustaliliśmy, że do dopłaty będzie liczyć się kwalifikacja polowa, to znaczy urzędnicy będą musieli przyjechać i zobaczyć czy faktycznie ponad połowa pola jest obsiana roślinami z wykazu 1. Mniej ważne są faktury. Dlatego najważniejsza jest roślina z wykazu 1. Jeśli macie Państwo stanowisko nierównomierne, warto kupić zarówno kolendrę, jak czarnuszkę, chaber czy żmijowiec, aby zwiększyć prawdopodobieństwo że będzie je faktycznie widać na polu w momencie kontroli.

Ekoschematy rośliny miododajne – pełna lista gatunków:

Wykaz nr 1

1) bodziszki (Geranium spp.);
2) chabry (Centaurea spp.);
3) czarnuszki (Nigella spp.);
4) cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.);
5) czyściec prosty (Stachys recta L.);
6) dzielżan jesienny (Helenium autumnale L.);
7) kłosowce (Agastache spp.);
8) kocimiętki (Nepeta spp.);
9) kolendra siewna ( Coriandrum sativum L.);
10) kosmos pierzastolistny (Cosmos bipinnatus Cav.);
11) krwawnica pospolita ( Lythrum salicaria L.);
12) lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.);
13) lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale Koch);
14) łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata Fisch.);
15) marzymięta grzebieniasta (orzęsiona) (Elsholtzia ciliata (Thunb.) Hyl.);
16) mierznica czarna (Ballota nigra L.);
17) mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.);
18) ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.);
19) ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertn.);
20) ożanka nierównoząbkowa (Teucrium scorodonia L.);
21) przegorzany (Echinops spp.);
22) pszczelnik mołdawski (Dracocephalum moldavicum L.);
23) rezedy (Reseda spp.);
24) rukiew siewna (Eruca sativa DC.);
25) serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.);
26) stulisz sztywny (Sisymbrium strictissimum L.);
27) szałwie (Salvia spp.) z wyłączeniem szałwi błyszczącej (S. splendens Sello);
28) szanta zwyczajna (Marrubium vulgare L.);
29) ślaz zygmarek (Malva alcea L.);
30) ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.);
31) świerzbnica polna (Knautia arvensis (L.) Coult.);
32) trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa L.);
33) werbena krzaczasta ( Verbena hastata L.);
34) wielosił błękitny (Polemonium coeruleum L.);
35) wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium (L.) Scop.);
36) żeleźniak pospolity (Phlomis tuberosa L.);
37) żmijowiec grecki (Echium creticum S.S.);
38) żywokost lekarski (Symphytum officinale L.).

Wykaz nr 2

1) facelia błękitna (Phacelia tanacaetifolia Benth.);
2) gorczyca jasna (Sinapis alba L.);
3) gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum Moench);
4) komonica zwyczajna (Lotus corniculatus L.);
5) koniczyny (Trifolium spp.) z wyłączeniem koniczyny odstającej (Trifolium patens Schreb.);
6) lucerny (Medicago spp.);
7) nostrzyk biały (Melilotus albus Med.);
8) rzodkiew oleista (Raphanus sativus var. oleiformis Pers.);
9) słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.);
10) sparceta piaskowa (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.);
11) sparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.);
12) wyka kosmata (Vicia villosa Roth.).

Wykaz nr 1 zawiera wiele roślin, które bardzo trudno wyhodować z nasion w warunkach polowych. Niektóre są znanymi składnikami dzikich łąk w Polsce, niektóre pochodzą z bardziej południowych stref klimatycznych. Natomiast w wykazie nr 2 są w większości nasiona rolnicze, wcale niekoniecznie tanie, bo przecież trzeba ich odpowiednią ilość wysiać, np wyka to nasiona ciężkie, których wysiewamy bardzo dużo kilogramów na hektar. Pod tym względem facelia i koniczyna wydają się optymalne.

Tu znajdziesz nasiona do ekoschematów dostępne w naszej sprzedaży:

Ekoschematy

Podobne

One Thought to “Ekoschematy rośliny miododajne”

  1. Adam

    Bardzo pomocny artykuł. Dziękuję!

Comments are closed.

0
    0
    Koszyk
    Koszyk jest pustyPowrót do sklepu