Łąki kwietne dla gmin Kompendium wiedzy

Łąki kwietne dla gmin – odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Tu dowiesz się po co i jak zakładać łąki kwietne, co na nich wysiać i jak je pielęgnować. Łąki kwietne dla gmin są ekologiczne, piękne i oszczędzają gminny budżet!

Łąki kwietne dla gmin
Łąka w zbliżeniu, widać przewagę roślin kwitnących nad trawami.

Dlaczego i po co zakładać łąkę na terenie gminnym?

  1. Jest to tani i efektowny sposób na zagospodarowanie nieużytków, zaniedbanych i zapuszczonych miejsc – można stworzyć na nich coś pięknego i bezpretensjonalnego bardzo niewielkim kosztem;
  2. Na łąkach tworzą się nisze ekologiczne dla dzikich roślin i owadów, a to doceni każdy, komu leży na sercu dobro przyrody;
  3. Łąka to pożytek dla pszczół, czyli więcej owadów do zapylania plantacji rolniczych i sadowniczych i więcej przychodu z upraw;
  4. Zakładając łąkę zamiast trawnika oszczędzasz gminne pieniądze, łąkę wystarczy skosić raz lub 2 razy w roku, i nie trzeba wykonywać żadnych innych zabiegów;
  5. Rośliny łąkowe znakomicie filtrują powietrze, ograniczają pylenie latem i smog z ruchu ulicznego;
  6. Dużo kwiatów to mniej traw, które pylą, łąki kwietne są lepsze dla alergików niż zaniedbane trawniki;
  7. Siejąc łąki nad rowami i przy drogach ograniczamy zasięg roślin inwazyjnych, wysokich, które zasłaniają widok kierowcom lub ograniczają przepływ wody;
  8. W miejscach suchych łąki kwietne zatrzymują erozję gleby;
  9. Na stokach łąkowe kwiaty radzą sobie znacznie lepiej niż trawy;
  10. Łąki są ekologiczną i piękną wizytówką gminy, ciesząc oczy mieszkańców na spacerze.
Łąka wilgotna nad rzeką łęg
Łąka wilgotna nad rzeką

Jak założyć łąkę kwietną?

Teren należy przygotować broną talerzową. Jeśli są na nim skupiska roślin inwazyjnych, należy je wykopać lub zastosować herbicyd i odczekać okres karencji, aby ustało jego działanie. Następnie należy wysiać nasiona roślin łąkowych zmieszane z piaskiem w stosunku 1:2 (dwie części piasku, 1 część nasion). Termin wysiewu to wiosna: kwiecień i maj, zwłaszcza jeśli mają być deszcze, a jeszcze lepiej jesień: październik, nawet listopad. Złym terminem na siew jest lato, z powodu wielu dni suchych. Przeciętnie mieszanki kwiatów siejemy w ilości 1kg na 100m2.

Łąka na suchej glebie - maki
Łąka na suchej glebie – w jej skład mogą wejść maki, którym wystarczy tyle wody, ile spadnie w deszczu.

Co wysiać na łące kwietnej?

Nasiona kwiatów są przygotowywane w mieszankach na łąki, dobrane tak, aby kwitły od czerwca do października. W ich skład wchodzą miedzy innymi: żmijowce, gryka, złocienie, chabry, czarnuszki, różne rośliny bobowate i wiele innych. Doskonała mieszanka wabiąca pszczoły i motyle to:

Mieszanka Pszczela

Nasiona roślin miododajnych 1kg
Nasiona roślin miododajnych 1kg

Czyli nasiona kwiatów i roślin gospodarczych, takich jak koniczyny czy facelia, oraz ziół, z myślą o stałej dostawie nektaru dla owadów zapylających. To nasz najlepszy produkt! Rośliny na takiej łące kwitną nieprzerwanie i dostarczają pożytku owadom, ku radości całej przyrody.

Kwietna Łączka

Jest doskonała na krajobrazowe założenia, zawiera bardzo wiele różnych gatunków kwiatów.

byliny łąkowe łąka
Kwietna Łączka

Rośliny Przydrożne

Twórcy tej mieszanki postawili sobie za cel zagospodarowanie trudnego terenu obok dróg, czyli miejsc bardzo słonecznych, suchych, często wyjałowionych i zanieczyszczonych gleb.

nasiona kwiatów przydrożnych
łąka kwiatów przydrożnych

Byliny na gleby suche i wilgotne

To 2 mieszanki roślin z przewagą wieloletnich, z dodatkiem jednorocznych aby już w pierwszym roku coś zakwitło. Zalecamy wysiewać je obok innych mieszanek jako inwestycja w kolejny sezon. Tu znajdziesz byliny na suche, niegościnne miejsca. Czasem jednak dysponujesz terenem podmokłym, tutaj znajdziesz byliny na gleby wilgotne.

Co trzeba robić aby utrzymać łąki kwietne dla gmin?

Łąka powinna być skoszona przynajmniej raz w roku – późną jesienią lub wczesną wiosną, jeśli tylko raz. Najlepiej zostawić pokos lub zmulczować go, aby rozsiać rośliny. Drugie koszenie odbywa się w środku lata, kiedy większość kwiatów przekwitnie, aby skosić te wyższe, uschnięte, i dać szansę zakwitnąć tym niższym. Wtedy drugie kwitnienie będzie też piękne.

wydajność miodowa roślin
Jeszcze jakiś tydzień, dwa i można kosić!

Łąki kwietne dla gmin to same plusy: nie nawozimy, nie podlewamy, nie dodajemy kompostu, nie polewamy herbicydami. Jeśli po kilku sezonach większość roślin to będą trawy, można znowu zbronować i wysiać.

 

0