Kiedy posiać rzeżuchę na Wielkanoc? Czy wystarczy w Niedzielę Palmową?
Ach, nie będę Was trzymać w niepewności, co do tego, kiedy posiać rzeżuchę na Wielkanoc. Rzeżucha jest szybka, wystarczy jej 5-6 dni, aby stworzyła piękny zielony dywanik. Oto, jak pięknie może wyglądać na Waszym stole:
A teraz garść informacji o uprawie rzeżuchy i piękna galeria zdjęć – zapraszamy!Dlaczego warto jeść rzeżuchę?
Rzeżucha to źródło witaminy C, ale także A, B2 i B6, K, kwasu foliowego przydatnego paniom w ciąży, wapnia dla mocnych kości, żelaza dla wszystkich kobiet, magnezu i innych ważnych składników. Kto bierze preparaty z luteiną, ten powinien rozważyć wspomaganie się rzeżuchą, która ją zawiera. Izocyjaniany są z kolei potrzebne palaczom i osobom, które paliły. Dla niejadków – rzeżucha pobudza apetyt. Osoby z nadwagą ucieszą się z rzeżuchy, ponieważ jej jedzenie sprzyja obniżaniu się poziomu cukru we krwi.
Kiedy posiać rzeżuchę na Wielkanoc to jedno – ale na Boże Narodzenie też!
Można ją wysiewać na okrągło, przez cały rok. Letnie potrawy, pomimo dostępności świeżych warzyw, też zyskają na smaku, jeśli dodamy do nich rzeżuchę. A w listopadzie, kiedy za oknem robi się szaro i ponuro, rzeżucha na stole może Was rozweselić, zobaczcie:
Kiełkownica do rzeżuchy czyli jak ją uprawiać
Szklana miska z metalowym sitkiem to idealne rozwiązanie do rzeżuchy. Nie tracimy wówczas jej korzeni, smacznych i zdrowych. Poza tym, uprawiana przy pełnym dostępie do powietrza, ine będzie nam zagniwać i wydzielać nieprzyjemnych zapachów. Czasem przy uprawie na wacie, zwłaszcza gdy jest za gęsto posiana, rzeżucha zaczyna nieciekawie pachnieć. W tym naczyniu nie ma takich nieprzyjemności. Szklaną kiełkownicę znajdziesz tutaj.
Jak dbać o rzeżuchę?
Przede wszystkim trzeba ją często zraszać. Jak wypuści korzenie, można już wylać wodę z miseczki, aby korzenie nie miały okazji do gnicia. Dokładny opis uprawy rzeżuchy w kiełkownicy ze szkła znajdziecie tutaj.
Wiosną brakuje zdrowych i bezpiecznych źródeł żelaza, kwasu foliowego i witamin. Nowalijek naprawdę lepiej unikać, a zeszłoroczne zapasy już się kończą. Rzeżucha i inne kiełki dodadzą powiewu świeżości w Twojej kuchni.
W ogóle kiełki są znacznie lepszym źródłem witaminy C niż cytrusy, ze względu na łatwą przyswajalność. Za sprawą enzymów, których wydzielanie pobudzają kiełki, o wiele więcej dobra da się wyciągnąć z rzeżuchy, niż ze szklanki soku z owoców.