Wygodny sposób na zioła w doniczkach w kuchni – zawsze pod ręką!
Każdy, kto lubi gotować zdrowo i smacznie, ma zioła w doniczkach w kuchni. Teraz przedstawimy sposób na to, aby zawsze były w pobliżu i nie zajmowały zbyt dużo cennego miejsca.
Dlaczego wysiewamy zioła w doniczkach w kuchni? Nie lepiej kupić gotowe sadzonki?
To jest tak: sadzonki ze sklepów spożywczych bądź warzywniaków często więdną w oczach. Dzieje się tak, ponieważ były pędzone przez nawożenie azotem i oświetlanie 24 godziny na dobę. Więc należy je zużyć i kupić nowe. Natomiast zioła samodzielnie wyhodowane od ziarenka są mocniejsze. Od maleńkości mieszkają w Twoim domu, kuchni czy na balkonie, więc normalnie przerywają fotosyntezę na noc. Łatwiej znoszą niedostatek wody i nawozów, bo Ty je do tego przystosowujesz. Mają szansę stać się dużymi, pięknymi krzakami, jeśli wysadzisz je do dużej donicy na balkonie lub do ogrodu. Możesz z garstki nasion zapewnić sobie bazylię na cały sezon.
Sposób na zioła w domu
Właściwie nic nie przeszkadza, aby wysiewać zioła w domu przez cały rok. Jesienią i zimą będą wolniej rosły, ale przecież w kuchni, czyli pomieszczeniu gdzie często przebywamy, jest zwykle wystarczająco dużo światła. Możesz wysiać zioła do doniczek i “przypilnować” aby wyrosły w miniszklarence na oknie, a potem przyczepić do lodówki, żeby były pod ręką w kuchni. Kto raz uzyska bazylię w środku zimy, ten się na zawsze przekona że własne zioła smakują i pachną dużo lepiej niż te ze sklepu.
Zioła w doniczkach w kuchni muszą się zmieścić
A nie zawsze jest to łatwe! Mało kto twierdzi, że ma wystarczająco dużą kuchnię. Dla osób o niewielkich metrażach mamy coś bardzo oszczędzającego przestrzeń: magnetyczne doniczki do ziół. Jest to oryginalny sposób, przydatny wtedy, gdy mamy w kuchni metalowe powierzchnie. To może być okap, lodówka, listwa do przyczepiania noży…
Jak założyć kuchenną uprawę ziół i przypraw?
Zestaw 3 magnetycznych doniczek do ziół zawiera 3 krążki sprasowanego podłoża. To podłoże w zupełności wystarczy do uprawy podstawowych, popularnych przypraw. Można dodać do niego keramzyt na dno doniczki, aby jeszcze polepszyć warunki wodno – powietrzne. Na krążek podłoża wylewamy wodę. Wystarczą na początek 2 łyżki stołowe, potem dolewamy więcej, aby spęczniało porządnie.
Wysiewamy nasiona i ugniatamy je lekko.
Gotowa uprawa może od razu zawisnąć w kuchni, albo można ją postawić na oknie. Do kiełkowania nasiona potrzebują ciepła, a potem do wyrośnięcia – światła. Zraszaj uprawę i podlewaj, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Zioła w doniczkach w kuchni nie są skomplikowane do uprawy.
Jak już doczekamy się 5 cm wysokich roślinek, możemy:
- zjeść je i zacząć od nowa;
- przesadzić do dużych donic i uprawiać dalej, uszczykując z góry do gotowania
- przesadzić je do ogrodu i cieszyć się nimi całe lato.
- Powodzenia w samodzielnej uprawie ziół do kuchni!