Uprawa kiełków w domu może być wygodna i łatwa!
Przedstawiamy 2 sposoby na kiełki, które stosujemy wymiennie w zależności od rodzaju nasion, które chcemy kiełkować. Chodzi o to bowiem, żeby uprawa kiełków w domu stała się dla każdego wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na zdrowe urozmaicenie diety. We własnej kuchni możesz w 3-4 dni doczekać się kiełków, które kosztowały Cię tylko tyle, ile zapłaciłeś za nasiona. Zobacz jak to zrobić i przekonaj się, jakie to łatwe.
Kiełki w szklanym słoiku – kiełkownica słoikowa do kupienia tutaj.
To naprawdę pomysłowe, bardzo sprytne rozwiązanie. Słoik na kiełki Semini ma pojemność 400ml, czyli akurat tyle, żeby zmieścić porcję taką jakbyś kupił gotowe kiełki. Czyli na solidnej wielkości sałatkę! Kiełkowanie w słoiku polega na wsypaniu do niego nasion (ok 10g, ale to zależy od gatunku rośliny), namoczeniu ich a następnie przelewaniu uprawy wodą kilka razy dziennie. Minimalna ilość przepłukiwań, która zapobiegnie wyschnięciu roślin, to 2 razy dziennie – chyba nie dużo, prawda? Ale po kolei:
- Wsypujemy nasiona – tutaj rekomendujemy nasiona będące materiałem siewnym z numerem partii, a nie materiał paszowy lub środek spożywczy, bo po prostu mogą nie skiełkować.
- Jakie rośliny efektywnie wyhodujemy w słoiku: soczewica, fasola, rzodkiewka, lucerna, groch, słonecznik, cebula, kapusta, kalarepa, kozieradka, brokuł, jęczmień, czarna rzodkiew. Wybór jest!
- Nalewamy wodę i namaczamy. Zwykle około 4 godzin wystarczy, nie ma co przesadzać z długim namaczaniem bo mogą zgnić przez dobę w wodzie. Czas namaczania podaje na opakowaniu producent nasion, jest to zależne od gatunku rośliny. Po namoczeniu wylewamy wodę przez zakręconą nakrętkę.
- Ustawiamy słoik w ciepłym miejscu. Nie za ciepłym (powyżej 25 stopni nasiona mogą gnić), nie za zimnym (bo mogą spleśnieć). W temperaturze pokojowej. Coś mi mówi, że każdy ma taką temperaturę w domu!
- Około 3 razy dziennie przepłukujemy nasiona pod kranem. Nie odkręcamy nakrętki. To jest najszybszy i najwygodniejszy sposób przepłukiwania nasion ze wszystkich rodzajów kiełkownic.
- Po 3-6 dniach, w zależności od gatunku kiełkowanej rośliny, kiełki są gotowe. To się nazywa niekłopotliwa uprawa kiełków w domu!
Uprawa kiełków w domu: kiełki rzeżuchy, gorczycy i rukoli
My Polacy kochamy rzeżuchę, bo jest pyszna, zdrowa, tradycyjna, pięknie wygląda i szybko rośnie. Niestety nie nadaje się do słoika, ponieważ podczas kiełkowania wydziela substancje kleiste, które zatykają sitko. Nie da się zatem wylać wody. Dotyczy to też rukoli i gorczycy. Dlatego ten, kto nie chce wyrzucać wraz z watą dolnej połowy uprawy (tak, tak, korzenie rzeżuchy są jadalne i zdrowe), może użyć kiełkownicy szklanej miski (do kupienia w naszym sklepie). Jak się nią posługujemy?
- Wysypujemy nasiona na sitko położone na kiełkownicy. Tak jak powyżej, sugerujemy użycie kwalifikowanego materiału siewnego od polskich producentów, takich jak Toraf czy Torseed, bo te nasiona przeszły próby kiełkowania.
- Ani rzeżucha, ani gorczyca, ani rukola nie potrzebują namaczania.
- Polewamy je wodą, tak żeby zgromadziła się w misce. Na początku dobrze, jeśli wody jest na 0,5cm na dnie, ponieważ woda paruje i nawadnia nasiona od dołu. Nie musimy jej wylewać.
- Znajdujemy ciepłe miejsce na uprawę kiełków w domu – w temperaturze pokojowej.
- Kilka razy dziennie spryskujemy nasiona spryskiwaczem, zwykłą wodą.
- Jak już nasiona puszczą korzenie, przeczepiają się do sitka, ścianek i dna kiełkownicy. Wtedy należy wylać wodę, jeśli jakaś została na dnie.
- Po 6-8 dniach możemy zbierać plony – bez nożyczek, bez problemów, bez start.
Kiełkownicę szklaną miskę z sitkiem kupisz w naszym sklepie.
Powodzenia w domowej uprawie kiełków!