Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Nietypowe kiełki: ciekawe i szczególnie warte polecenia

Oprócz brokuła, rzeżuchy czy fasoli Mung poznaj inne, nietypowe kiełki, których nie spotkasz łatwo w sklepie…

Na pierwszym planie jarmuż, w tle gorczyca czarna i słonecznik…

Mało znane, nietypowe kiełki

O kiełkach, czyli młodych roślinach hodowanych bez ziemi z nasion, słyszał już pewnie każdy. Jednakże i ile kojarzymy kiełki brokuła, rzodkiewki czy rzeżuchy, mało kto wie o innych, równie zdrowych, i ciekawych w smaku. Poznaj nietypowe kiełki!

Kiełki jarmużu

Kiełki jarmużu, koniecznie spróbuj je uzyskać na przednówku!

Jarmuż to superfood, który obecnie robi bezprecedensową karierę w mediach na całym świecie, więc nie mogło go i tu zabraknąć. Jarmuż lepiej wyhodować w kiełkownicy – szklanej misce. Trzeba go zraszać 2 razy dziennie i za tydzień jest gotowy. Jarmuż to bogate źródło witaminy C oraz żelaza.

Kiełki gorczycy czarnej

O wiele łatwiejsze w uprawie od kiełków białej gorczycy (tej na musztardę), a przy tym nieco łagodniejsze w smaku. Pasują do mięsa, ryb i jako przyprawa, do dań wegetariańskich. Kiełki gorczycy polecam hodować w miseczce z sitkiem, i po prostu 2-3 razy dziennie zraszać je wodą. Za tydzień są gotowe.

Kiełki bazylii

Kiełki bazylii i kiełki jarmużu

Bazylię można kupić w sklepie w postaci roślin w doniczce, ale one były w szklarni bardzo szybko pędzone, z nawożeniem azotem, z fungicydami, a pozostałości tych wszystkich środków chemicznych jemy w sałatkach czy na pizzy. O wiele zdrowiej wyhodować kiełki bazylii, które powstają tylko z nasion, oczywiście nasion na kiełki, czyli nie zaprawianych. Bazylia w miseczce z sitkiem urośnie przez 2 tygodnie i też można nią posypać makaron.

Kiełki jarmużu

Kiełki bazylii to zdrowa, pachnąca odsłona tej fantastycznej przyprawy. Bez żadnej chemii, w 10 dni gotowa na Twoim parapecie!

Jarmuż robi obecnie karierę w mediach jako superfood. Faktycznie, ma mnóstwo żelaza, i może zastępować wołowinę, jest też fantastycznym źródłem witaminy C. Niemniej jego listki, dostępne w sklepach w folii, pochodzą z upraw, na których jarmuż spędził kilka miesięcy. Po prostu nie opłaca się go w przemysłowej uprawie zbierać wcześniej. Jest to więc roślina, która przez kilka miesięcy była traktowana środkami na szkodniki, które są truciznami także dla nas. A kiełki jarmużu są naturalne i pozbawione chemii, i można je jeść w środku zimy. Substancji odżywczych, takich jak witamina C i żelazo, jest w kiełkach więcej w przeliczeniu na kg niż w dorosłych liściach.

Kiełki kozieradki

Rosną w 4 dni! Korzenne w smaku, nadadzą charakteru sałatce, potrawie duszonej, wzbogacą sos, pasują do sera, ryby… Kozieradka zawiera cynk, potas, witaminy z grupy B, czyli składniki przeciwdziałające wypadaniu włosów. W postaci kiełków jest łatwiej przyswajalna niż w postaci nasion, bo w procesie kiełkowania aktywne są enzymy rozkładające substancje zapasowe nasiona na łatwo przyswajalne związki proste. Kozieradkę wykiełkujecie najłatwiej w kiełkownicy słoikowej.

Kiełki słonecznika

Kiełki słonecznika, które “wychodzą” ze słoika, aby się przywitać z prowadzącymi PnŚ

Są po prostu pyszne! Są w smaku takie jak nasiona słonecznika nie solone, ale znaczenie bardziej świeże, jakby zielone. Polecam jedzenie kiełków słonecznika jako przekąskę, nie tylko w sałatce czy na kanapce, ale nawet do filmu wieczorem. Są mięsiste, chrupkie, a w słoiku urosną w 5 dni.

Kolorowe kiełki: różowe i czerwone

Kiełki kalarepy czerwonej dla ozdoby potraw

Jeśli chcemy jeść i zdrowo, i ładnie, żeby nasze talerze wołały „zjedz mnie!”, używajmy kiełków w kolorach. Piękne są rzodkiewki o różowych liściach, czerwona kalarepa, kapusta fioletowa. Mniej lub bardziej intensywne w smaku, zdrowe i kolorowe, czego chcieć więcej od jedzenia? Podzielę się z Wami sekretem: jeśli potrawa wyjdzie średnio ładna, nieudana, po prostu nieapetyczna, możesz ją uratować garścią takich kiełków, i wszyscy będą zachwyceni. Nietypowe kiełki w kontrastowych kolorach zawsze obronią nieudany popis kulinarny!

Rzodkiewka Red Purple, obok kozieradka.

Jak wyhodować kiełki w domu?

Kiełki bazylii oraz jarmużu

Powiedziałam tu o kiełkach raczej rzadko dostępnych w sklepach. Dlatego lepiej kupić nasiona i zrobić je samemu. Kiełkownica miseczkowa do kiełków które wydzielają podczas kiełkowania śluz, takich jak gorczyca, a słoikowa do wszelkich innych. Bardzo łatwo przepłukiwać kiełki w słoiku, wystarczy wlać wodę, zamieszać i wylać od razu przez nakrętkę z sitkiem. A w miseczce wysypać nasiona na sitko, wlać wodę żeby od dołu, parując, nawilżała nasiona, i z góry zraszać.

Wlewanie wody przez sitko do kiełkownicy słoikowej (zobacz tutaj)
Przepłukiwanie kiełków w kiełkownicy słoikowej

Film o mało znanych kiełkach w Pytaniu na Śniadanie

Byłam w Pytaniu na Śniadanie w TVP2, aby opowiedzieć telewidzom o tych mało znanych rarytasach. Rzecz dzieje się w czwartek przed Bożym Narodzeniem. Zapraszam do oglądania, jak tylko przeczekacie odrobinę reklam. Wystarczy link poniżej skopiować do przeglądarki:

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/45630184/z-czego-mozna-wyhodowac-kielki

Nasze nietypowe kiełki z prezenterami Pytania na Śniadanie wTVP2
Exit mobile version