Kiełki są źródłem wielu witamin i składników odżywczych, ale czy ich spożycie jest bezpieczne dla organizmu kobiety, a jeżeli tak to, które kiełki można jeść w ciąży?
Kobiety w ciąży w szczególności powinny prowadzić zdrową i zbilansowaną dietę. W tym czasie nie dbają tylko o siebie, ale również o rozwój dziecka. Kiełki są znane ze sowich dobrodziejskich właściwości, poszczególne gatunki są bogate w różne witaminy i składniki odżywcze, miedzy innymi w kwas omega-3 oraz kwas foliowy. Jednak zanim podpowiemy wam, które kiełki można jeść w ciąży wytłumaczymy skąd się bierze te kontrowersyjne pytanie, że jakoby powinno się ich unikać.
Bezpieczna hodowla kiełków w domu
Kiełki źle przechowywane lub uprawiane mogą stać się źródłem bakterii Salmonella, Escherichia coli oraz pleśni! Dlatego bezpieczniej jest zrezygnować z kupowania kiełków na rzecz samodzielnej uprawy w domu. A taka hodowla wcale nie jest trudna! W ciąży mamy dużo czasu, może to dobry pomysł na znalezienie nowego hobby? Najważniejsze jest to, żeby nasiona kiełkowały w sterylnych warunkach. Najlepiej się do tego sprawdza kiełkownica słoikowa. Taki kształt umożliwia uprawę roślin w idealnych warunkach wodno–powietrznych, a odpowiednia cyrkulacja powietrza stanowi clue do niedopuszczenia rozwinięcia się zarodników pleśni. Szkło to higieniczny materiał, który w razie ewentualnego spleśnienia można umyć i wyparzyć. Oczywiście unikniemy tego jeżeli będziemy codziennie przepłukiwać nasiona parę razy wodą. Wyhodowane w takich warunkach kiełki po paru dniach możemy śmiało dodawać do pysznych i zdrowych sałatek!
Które kiełki można jeść w ciąży?
Wszystkie kiełki gatunki kiełków, oczywiście tych wyhodowanych w domu, są bezpieczne dla organizmu kobiety i dziecka. Ich zdrowotne właściwości zależą od tego z jakich warzyw je pozyskaliśmy. Kiełki soczewicy i lucerny stanowią idealny komponent diety dla kobiet w ciąży. Te pierwsze są bogate w źródło kwasu foliowego, lucerna zaś zawiera łatwo przyswajalne żelazo. Dodatkowo polecamy kiełki słonecznika, rzodkiewki i brokuła (bogate w witaminy C, B i białko). Zielone warzywa są źródłem kwasu foliowego, który bierze udział w kształtowaniu się układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego u płodu. Warto wspomnieć o tym, że kiełki brokuła zawierają o wiele więcej witamin z grupy B (folianów) niż ich dorosły odpowiednik. Nie skupiajcie się jednak tylko wyżej wspomnianych odmianach, eksperymentujcie hodujcie różne gatunki, robiąc potem pyszne i kolorowe sałatki.