Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Jak zamienić trawnik w łąkę kwietną?

Jak dobrać rośliny na łąkę

Jak dobrać rośliny na łąkę

Zanim wytłumaczymy, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną, kilka słów o tym po co zakładać łąkę w miejscu trawnika.

Mak polny na łące – to jest czerwcowy widok łąki. Piękny, prawda?

Jak widać na zdjęciu poniżej, trawnik latem, zwłaszcza w zieleni publicznej, wygląda nieciekawie. W tym samym momencie łąki kwitną, dostarczając pożywienia owadom, za nimi ptakom innym zwierzętom. Łąki to teren bogaty przyrodniczo, który cieszy oko i nie wymaga opieki. Trawnik, dla porównania, wymaga wielokrotnego koszenia, nie mówiąc o tym, że potrzebuje żyznej i dobrze przygotowanej gleby. Inaczej będzie wyglądał tak jak tu:

Zaniedbany trawnik nie jest atrakcyjny, trawa powoli tu wysycha. Ziemia jest sucha i raczej jałowa. Czyli… doskonała na łąkę!

Tak się składa, że łąki mogą rosnąć na glebie suchej i słabej. Niektóre kwiaty, tak jak chabry czy żmijowce pięknie kwitną na glebie piaszczystej. Zresztą, kwiaty łąkowe to znane rolnikom… chwasty. Można więc się domyślać, że są to odporne rośliny które trudno usunąć. Marzy się Wam teren który jest piękny, a którym nie trzeba się opiekować? Taka właśnie jest łąka!

Łąka z nasion dostępnych tutaj

Koszenie trawnika należy przeprowadzać wielokrotnie w ciągu sezonu, a łąkę wystarczy skosić raz lub dwa. Koszenie oznacza zużycie paliwa i hałas, co szczególnie przeszkadza wspólnotom mieszkaniowym. Łąka to rośliny wyższe niż trawnik, a więc lepiej filtrujące smog, zwłaszcza przy drogach. Nie można też zapomnieć o lepszej retencji wodnej. Łąka lepiej zatrzymuje deszczówkę niż trawnik, z powodu dłuższych korzeni kwiatów i większej masie zielonej.

Trzmiel na chabrach i krwawnikach – łąka jest bezcennym ekosystemem.

Jak zamienić trawnik w łąkę kwietną?

Co musisz zrobić, aby przekształcić istniejący trawnik w łąkę:

Oto w skrócie, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną.

jeż także jest mieszkańcem łąki, zdecydowanie woli wysokie rośliny, w których można się schować, zamiast niziutkiej murawy…

Wysiewanie nasion wprost w trawę nie jest łatwym sposobem na to, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną

Koniczyna biała przerastająca murawę. Aby tu założyć wielogatunkową kolorową łąkę kwietną, trzeba to miejsce przeorać i usunąć część obecnych roślin. Oto odpowiedź, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną w tym miejscu.

Nie jest dobrym pomysłem to, aby wysiewać nasiona kwiatów wprost na obecną murawę, nawet jeśli jest zaniedbana. Jak zamienić trawnik w łąkę kwietną, jest opisane powyżej, a teraz piszemy o podstawowym błędzie w myśleniu na temat zakładania łąk. Aby skiełkować, rośliny, nawet najbardziej odporne chwasty, potrzebują konkretnych warunków. Ziemia nie może być twarda i sucha jak beton podczas kiełkowania nasion. Należy chociaż trochę ją naruszyć, aby nasiona miały możliwość zakorzenienia się. Jeśli wysiewamy nasiona w istniejącą murawę, obecne na niej rośliny (a więc pewnie kilka odmian traw, komosa, powój, babka lekarska, stokrotki, koniczyny i inne obecne gatunki) po prostu zagłuszą wschodzące kwiaty. Zagłuszą je z kilku powodów:

Z powyższych powodów należy usunąć większość obecnej roślinności, aby dać równe szanse nowym gatunkom, w tym przypadku kwiatom. Należy to brać pod uwagę zastanawiając się, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną.

Wrotycz – mocna roślina zdolna się sama rozsiewać przez wiele lat na łące kwietnej. Właściwie ta roślina doskonale wie, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną i nie zawaha się tego zrobić!

Czym się zatem różni zakładanie trawnika od zakładania łąki kwietnej?

Zakładanie łąki i trawnika zaczyna się od przekopania lub przeorania gleby. Terenu pod łąkę nie trzeba nawozić, nie trzeba dokładnie wyrównywać, nie trzeba starannie odchwaszczać, nie należy dokładać warstw humusu (chyba że jest to szczery piach). Nie musisz planować nawadniania, zakładać siatek na krety. Możesz założyć łąkę na stoku.

Kretowiska na trawniku – nie każdy się pogodzi z takim widokiem. A na łące porośniętej wysokimi kwiatami nie byłyby aż tak widoczne.

Aby założyć trawnik, należy bardzo dokładnie teren wyrównać, bo będziemy go przecież wielokrotnie kosić. Żeby kosiarka skutecznie kosiła, teren musi być idealnie równy. Nie można też zostawić żadnych chwastów, dlatego często przed założeniem trawnika używa się herbicydów: totalnego przed wysiewem, a po wzejściu trawy: herbicydu na rośliny dwuliścienne. Trzecia sprawa, pod trawnik gleba musi być żyzna. Jeśli chcesz mieć ładny trawnik, musisz nawieźć dobrego humusu lub kompostu. Gleba zniszczona budową, pełna piachu i gruzu nie jest odpowiednia pod trawnik. Teraz już wiesz, dlaczego można poważnie się zastanowić, jak zmienić trawnik w łąkę kwietną, bo to oszczędza pracę i środki.

Nie zapomnij o kwestii nawadniania trawnika, bez niego latem będzie bardzo cierpiał!

Utrzymanie łąki w porównaniu z trawnikiem

Łąka kwietna jest tańsza nie tylko w założeniu, ale i utrzymaniu. Zwróć uwagę, że najwięcej zabiegów na trawnikach wykonuje się od marca/kwietnia do czerwca: wertykulacja, areacja, koszenie, nawożenie. Tymczasem łąka jest wtedy całkiem samowystarczalna, poza jej wysiewem oczywiście. Jeśli zdecydujesz się na koszenie łąki w środku sezonu, to będzie w lipcu. Drugie w listopadzie.

Łąka na dachu parkingu

Łąki z zasady nie nawozimy, bo będzie słabiej kwitła.

Takie gatunki łąkowych kwiatów znajdziesz w tej mieszance nasion.

Acha, i niezapomniany wygląd latem – wyschnięty trawnik versus kwitnąca łąka. Po prostu utrzymanie trawnika w trakcie suszy oznacza jego podlewanie, a łąka poradzi sobie sama. Dlatego właśnie wiele osób zastanawia się, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną, żeby uniknąć wysychania roślinności latem.

I tak doszliśmy do jesieni, kiedy to z trawnika należy zgrabić liście drzew, które na łące można zostawić. Opadłe liście tworzą na łące ściółkę ułatwiającą przezimowanie roślinom i zwierzętom, która to ściółka do wiosny się rozłoży i użyźni glebę.

Jesienią liście z trawnika trzeba zgrabić, jeśli kosiarka nie jest w stanie ich ściągnąć.

Teraz już wiesz, jak zamienić trawnik w łąkę kwietną, więc śmiało do dzieła!

Exit mobile version