Jedno i drugie to młode roślinki uprawiane w celach spożywczych. Czym różnią się mikroliście od kiełków?
Rośliny zaraz po skiełkowaniu i trochę później, czyli różnica czasu uprawy
Mikroliście są 2-3 tygodniowymi roślinami jadalnymi, najczęściej warzywami, ziołami lub kwiatami. Ta długość czasu uprawy zależy od tego, kiedy na roślinach pojawią się pierwsze liście właściwe.
Tutaj mamy króla wszystkich mikroliści, czyli kruchy i słodki groszek cukrowy. Po niecałych 2 tygodniach od wysiewu już zdobi się w pierwsze listki charakterystyczne dla gatunku, znane nam z grządek w warzywniku. Po 3 tygodniach możemy już oczekiwać wąsów czepnych, które bardzo lubią chwytać się podpór.
Na owe liście właściwe warto poczekać, ponieważ mają one zapach i smak dorosłego warzywa swojego gatunku. Dlatego znajdują zastosowanie na eleganckich stołach w najlepszych restauracjach.
Kiełki szybkie jak błyskawica
Kto nie chce tyle czekać, na pewno się ucieszy z wiadomości, że kiełkom wystarczy kilka dni. To młodziutkie rośliny z korzonkiem, łodyżką i liścieniem
Kiełki uprawiamy bez podłoża. Nasionom wystarczy pokojowa temperatura i wilgoć, aby zaczęły kiełkować. Takie idealne warunki zapewnia kiełkownica słoikowa, odpowiednia do wielu gatunków roślin. Ponieważ w kiełkach nie chodzi o oczekiwanie na liść właściwy, po kilku dniach można je już zjeść.
Na tym zdjęciu widać kiełki, wyhodowane w kiełkownicy miseczkowej, zawierające fasolę mung. Ponieważ niektóre kiełki w tej mieszance rosły trochę wolniej niż fasola, ona zdążyła pokazać już pierwszy liść właściwy. Oczywiście jest on jadalny.
Czym różnią się mikroliście od kiełków? Różnica tkwi w podłożu.
Praktycznym rozwiązaniem jest uprawa kiełków bez podłoża, a mikroliści na podłożu kokosowym lub innej ziemi. Podłoże bowiem imituje naturalne warunki “ogrodowe”, co sprawia, że roślinom łatwiej jest utrzymać wilgoć i rosnąć przez te minimum 2 tygodnie, w kierunku liści właściwych.
Niestety, dłuższa uprawa i obecność podłoża, może skutkować rozwojem pleśni. Zwłaszcza zimą, kiedy słońca i świeżego powietrza jest mało. W przypadku kiełków zatem odetniemy się od tych problemów, jeśli wyprodukujemy je w szklanej kiełkownicy bez podłoża. Natomiast mikroliście potrzebują podłoża, dlatego warto zadbać, aby było ono sterylne. Kokos jest najlepszy.
Uprawiaj kiełki i mikroliście przez cały rok!
Mniejsza o to, czym różnią się mikroliście od kiełków. Znajdź swój sposób uprawy i ciesz się zdrowiem, jedząc regularnie te małe bomby witaminowe. Zarówno jedne, jak i drugie, da się wyhodować w domu bez grama chemii. Nie czekasz na efekt w postaci kwiatu, owocu, bulwy itp. Młode roślinki zawierają mnóstwo mikroelementów potrzebnych w diecie. To takie antidotum w świecie przetworzonej żywności.