Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Co to są poplony? Po co je stosujemy?

Temat niby rolniczy, ale ogrodniczy też! Co to są poplony? W jakiej sytuacji warto je wysiać?

Rolnicy, którym zależy na jakości gleby, stosują je nawet kilka razy w roku. Warto się od nich uczyć! Ale właściwie co to są poplony? I po co nam one w miejskim ogródku? Nie musisz posiadać 100 ha pszenicy, poplony są potrzebne w każdym ogrodzie.

Facelia nasiona dla pszczół to pachnący, miododajny kwiat jednoroczny, którego korzenie wiążą azot z powietrza.

Poplony jako ekologiczny nawóz

Jest tajemnicą poliszynela, że ziemia wyjaławia się stopniowo. Dzieje się tak, ponieważ rosnące na niej rośliny pobierają składniki odżywcze i zużywają je na budowanie masy zielonej. Szczególnie żarłoczne są ulubione w każdym ogrodzie dalie, lilie, wszelkie warzywa, truskawki i wiele innych. Ponadto deszcze wypłukują składniki odżywcze wgłąb ziemi. Rośliny poplonowe, wysiane w pustym miejscu po zbiorze np. warzyw kapustnych, mają za zadanie stworzyć szybko masę zieloną. Następnie można je przekopać (u rolników: przeorać). Wówczas azot i inne pierwiastki, które były im potrzebne do wytworzenia masy zielonej, wracają do gleby. Ma to szczególny sens w warzywniku i na rabatach z kwiatów jednorocznych czy cebulowych. Jeśli zostawimy ziemię gołą, mogą na niej wyrosnąć chwasty, których potem będzie trudno się pozbyć. Nawet późną jesienią warto wysiać poplon, mamy bowiem do dyspozycji całą gamę roślin poplonowych odpornych na mróz, np. koniczyna biała czy łąkowa.

Koniczyna łąkowa żyje w symbiozie z bakteriami azotowymi. Korzystajmy z tego!

Cudowna symbioza z bakteriami i jej konsekwencje

Rośliny motylkowe żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowatymi, tworzącymi na ich korzeniach charakterystyczne zgrubienia. Dzięki nim wolny azot jest wiązany i wykorzystywany przez rośliny, powodując przyspieszoną budowę masy zielonej. Takiego rodzaju zielony nawóz, po wymieszaniu z ziemią, dodatkowo ją wzbogaca. Oto rośliny, którym sztuka wiązania azotu udaje się nad podziw dobrze: koniczyna, facelia, bobik, peluszka, groch, łubin, lucerna, wyka. A może uprawiacie wisterię? A jak myślicie, dlaczego szybko i intensywnie rośnie, obficie kwitnie i nie potrzebuje wiele nawozu? Bo też jest motylkowa i dzięki symbiozie z bakteriami sama dostarcza sobie azot.

Wisteria to też roślina motylkowa. Przyjrzyjcie się, jej kwiaty są podobne do łubinu i wyki.

Działanie odkażające na glebę

Oprócz typowo nawożących, jako poplony wysiewa się także rośliny fitosanitarne. Polecana zwłaszcza jest gryka: ogranicza występowanie szkodników, takich jak pędraki, rolnice, nicienie. Jeśli wasze rabatki cierpią od takich nieprzyjemności, rozważnie wysianie na nich gryki, nawet pomiędzy innymi roślinami.  Gorczyca natomiast zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób podstawy źdźbła. Każdy kto chce założyć trawnik, niech o niej pomyśli. Warto ją wysiać zwłaszcza przed trawą i burakami, ponieważ usuwa buraczanego szkodnika – mątwika.

Pole gorczycy

Co to są poplony? To rośliny które niosą profity dla gleby!

Rośliny poplonowe polepszają strukturę gleby. Jak? Np. wyka ozima ma korzenie, którymi wrasta w ziemię na 1,5m głębokości. A to oznacza znakomity drenaż dla gleby, spulchnianie i wyciąganie w górę składników odżywczych niedostępnych dla roślin o płytkich korzeniach. Plus dostarczanie azotu z brodawek. Oprócz drenowania, poplony sprzyjają rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów i w ten sposób tworzą warstwę próchnicy. To z kolei poprawia gospodarkę wodną: woda z opadów zatrzymuje się w górnej warstwie gleby i jest do użycia przez kolejne rośliny. Stosowanie poplonów zapobiega erozji gleby i wymywaniu wartościowych składników. Nieprzekonani jeszcze? Stosując zielone nawozy, zmniejszamy potrzebę dostarczania nawozów sztucznych.

Wyka siewna jest obecna niemal w każdej mieszance roślin na poplon, bo jest bardzo cenna.

Zastosowanie poplonów w ogrodowej praktyce

Każdy kto ma warzywnik, może po zebraniu plonów wysiać choćby facelię. Nie szkodzi, że nie zdąży zakwitnąć, ważne żeby przykryła gołą ziemię swoimi zielonymi liśćmi. Już to zapobiegnie erozji. Przekopać można ją w listopadzie, albo lepiej wiosną, i od razu można posiać lub posadzić kolejne warzywa.

Rabata z roślin cebulowych, takich jak mieczyki i dalie, lub jednorocznych, jesienią jest do posprzątania. Warto wysiać na pustym miejscu np. peluszkę, a wiosną wymieszać ją z ziemią i posiać kwiaty na nowo. W ten sposób zapobiegniemy pojawieniu się w tym miejscu uciążliwych chwastów.

A może chcesz przesadzić różę czy inną roślinę ozdobną, bo w poprzednim miejscu chorowała? Zastosuj tam grykę! Bardzo szybko urośnie, bo ma krótki okres wegetacji. Przekop ją z glebą i posadź na to miejsce krzew czy tez inną, cenną dla Ciebie roślinę.

Zakładasz rabatę, trawnik, albo cały ogród? Nie czekaj z gołą ziemią, przygotuj ją przez wysianie poplonu. Cały ogród na tym skorzysta.

W tym ogrodzie wysiano całe pole facelii, aby przygotować glebę przed założeniem rabaty.

Mam nadzieję, że teraz już wiemy, co to są poplony i po co się je używa.

Nasiona roślin poplonowych możesz kupić tutaj.

Exit mobile version