Przy lekkiej zimie, nawet w styczniu można znaleźć coś, co jest oznaką wiosny!
Na przekór zimie, sprawdźmy co jest oznaką wiosny już w styczniu. Co można znaleźć ładnego, co pozwala myśleć o ciepłych wiosennych dniach? Każdy ogrodnik chciałby aby zima minęła jak najszybciej. Znajdźmy jednak czas, aby docenić także te rośliny, które nawet w styczniu są piękne i… jakby wiosenne!
Odporne kwiatki tuż przy gruncie
Przymrozki nie są straszne pierwszym cebulowym kwiatkom: śnieżyczkom i rannikom. Wkrótce dołączą do nich krokusy i cebulice, ale dopiero pod koniec lutego można się ich spodziewać. W styczniu zachęcam do tego, aby przejść się po ogrodzie, i sprawdzić, co już skiełkowało.
To, co ma prawo kwitnąć przez całą zimę, to odporne byliny: prymulki i bratki. Te ostatnie można bez oporów używać do zimowych kompozycji w donicach, są znacznie bardziej trwałe niż pierwiosnki.
Aby długo cieszyć się pierwiosnkami, najlepiej kupować je w ofercie bylin do sadzenia do ogrodu, a nie te szklarniowe ślicznotki, które rozhartowane mogą zmarznąć.
Co jest oznaką wiosny? Oczywiście leszczyna!
Leszczynowe kotki nie są może piękne, ale zimą nie ma co wybierać: lepsze takie kwiaty niż żadne. Pokryte żółtym meszkiem pyłku, przy lekkiej zimie zaczynają kwitnąć na przełomie stycznia i lutego. Jeśli zależy Wam na wielu orzechach, zbierzcie w styczniu kilka gałęzi z męskimi kwiatami, takimi jak na zdjęciu, i wstawcie do wody w domu. Po kilku dniach zaczną w cieple pylić na potęgę. Wtedy trzeba pyłek zebrać i przechować w chłodnym pomieszczeniu. Gdy pojawią się żeńskie kwiatostany – czyli znamiona na końcach pędów – możecie pyłek wymieszać z wodą i za pomocą spryskiwacza zapylić je dodatkowo. Czasem po lekkiej zimie następują tęgie mrozy, i kwitnienie leszczyny może się nie zgrać w czasie. Jeśli żeńskie kwiaty zakwitną, gdy męskie już przekwitną, wasz zgromadzony pyłek może być jedynym sposobem za uzyskanie orzechów.
Czasem to, co jest oznaką wiosny, jest nisko przy ziemi, a czasem wysoko na gałęziach. Niedługo zakwitnie oczar, a na razie chociaż leszczyna.
Co jeszcze kwitnie pięknie w lekkie zimy
Intensywnie karminowe wrzośce to niezwykły widok w styczniu, wyglądają jakby nie pasowały do ogólnej szarości. Ciemierniki ze swoimi zielono – białymi kwiatami są mniej spektakularne, ale od lutego powinny kwitnąć także odmiany bordowe.
Strasznie się cieszę, gdy widzę wystające z ziemi zielone kiełkujące kwiaty cebulowe, albo byliny. Wiem, że mogą jeszcze przemarznąć, dlatego zawsze ściółkuję rabaty, albo przykrywam je iglastym stroiszem. Niestety, może się zdarzyć że po lekkiej zimie, nagle w środku kwietnia przymrozek zniszczy nam to i owo w ogrodzie. Nie ma się co martwić, byleby mieć pod ręką coś do przykrycia. U nas sprawdzają się znakomicie przezroczyste dzwony z wentylacją.