Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Ciepła zima w ogrodzie

Owoce berberysu zimą długo utrzymują się na gałęziach

Owoce berberysu zimą długo utrzymują się na gałęziach

Ciepła zima w ogrodzie – jak z nią żyć?

W 2018 roku styczeń był ciepły, luty także. Ciepła zima w ogrodzie to coś, do czego ani my, ogrodnicy, nie jesteśmy przyzwyczajeni, a i przyroda też nie. Rośliny i zwierzęta są trochę zdezorientowane – co tu robić, zaczynać wegetację, budzić się, czy nie?

Ciepła zima w ogrodzie, bez śniegu, też potrafi być piękna.

Zima bez śniegu i niespodziewane mrozy w świecie roślin

Tak, brak śnieżnej okrywy nie zabezpiecza roślin w razie mrozów. To najgorszy możliwy przebieg pogody: żadnego śniegu i nagły mróz, który niszczy przedwczesne młode przyrosty i kwiaty, które rozkwitły w ciepłe dni stycznia czy lutego. Ale zamiast się zamartwiać, spójrzmy na to spokojniej. Te kwiaty, którym się zdarzyło zakwitnąć zimą, to głównie bardzo odporne kwiaty cebulowe, którym kilkudniowe mrozy nie szkodzą. Pierwiosnki też mogą kwitnąć zimą, i wcale nie oznacza to katastrofy. Jest zawsze szansa że wiosną się rozsieją i jeszcze przed latem dadzą silne sadzonki, zdolne przetrwać letnie upały, które następnej zimy znów zakwitną.

Urocze prymulki ucieszą każdego w środku zimy.

Ptaki i inne zwierzęta w czasie nagłego mrozu

Ptaki nie odlatują, i podczas mrozów będzie im ciężko przetrwać. Prawda! Dlatego w krajach, gdzie zimą nie ma śniegu i zwykle temperatury sięgają 10 st. C, ptaki muszą być dokarmiane. Jeśli widujemy w naszym ogrodzie np. rudziki, to niechybny znak, że przydałby się karmniczek… Jeśli nagle chwyci mróz, nawet jedna noc może okazać się ostatnią dla tych przemiłych mieszkańców ogrodu. W naszej ofercie znajdziesz odpowiedni na ciepłą zimę ptasi pokarm Porcja Zdrowia.

Rudziki w ciepłe zimy zostają w Polsce, i bardzo potrzebują dodatkowego pokarmu.

Krety i myszy także często w ciepłe zimy budzą się i rozpoczynają żerowanie. Nic na to nie poradzimy, jeśli nie mamy pod trawnikiem siatki na krety. Natomiast możemy przygotować się na wylot pierwszych owadów. Z tymi szkodliwymi owadami pomogą nam ptaki. A co do pożytecznych – posadźmy w ogrodzie rośliny, które kwitną zimą, aby pierwsze trzmiele miały co jeść.

Zimowe rośliny miododajne

Oczar kwitnie w lutym

Leszczyny i oczary to obowiązkowe krzewy do każdego ogrodu. O ile jeszcze leszczyny mogą sprawiać kłopot, bo szybko rosną, o tyle oczar rośnie bardzo, bardzo powoli. Kupując nawet dużą sadzonkę będziemy czekać wiele lat, zanim stanie się kilkumetrowym drzewem. Spokojnie zdążymy posadzić pod nim rośliny lubiące słońce, które na długo będą ozdabiać ogród, zanim oczar je zacieni.

Wrzośce kwitną w środku zimy i też wytwarzają nektar.

Są jeszcze ciemierniki i cała rzesza kwiatów cebulowych, takich jak cebulice, śnieżyczka przebiśnieg, ranniki, krokusy, puszkinie. Bardzo warto mieć je w ogrodzie dla pierwszych obudzonych trzmieli.

Puszkinie w lutym już mają pączki, widać że wkrótce rozkwitną

Te dwukolorowe liście należą do jasnoty plamistej, które w ciepłe zimy właściwie ich nie traci, a czasem nawet kwitnie. Niezależnie od tego jaka jest zima, nie warto sprzątać liści drzew opadłych na rabatę. Jest to cenna ściółka, która dostarcza próchnicy do gleby, a na zimę bez śniegu stanowi okrycie dla roślin. Wyjątkiem są liście drzew chorych i orzecha. Orzech posiada niestety naturalny herbicyd, więc jego liście należy z ogrodu usuwać.

Ciepła zima w ogrodzie: jakich roślin unikać, jakie sadzić

Klimat się zmienia i trudno, trzeba nauczyć się z tym żyć. Ciepłe zimy to dla nas nowe możliwości, można bez obaw sadzić laurowiśnie, różaneczniki, róże pnące, hortensje ogrodowe i innych amatorów ciepła. Oczywiście należy przygotować im solidną porcję kompostu, aby podłoże odpowiednio magazynowało wodę.

Oszroniona laurowiśnia zimą lubi półcień.

Jednak należy zapewnić im także osłonę przed wiatrem oraz prażącym słońcem. Nie powiem nic odkrywczego, jeśli zauważę, że w ogrodach są potrzebne drzewa. Dają one potrzebny zimą delikatny półcień i hamują wiatr. Jeśli ich nie mamy, można świeżo posadzone rododendrony osłonić siatką cieniującą – tak robią szkółkarze. W ogrodach ładniej wyglądają po prostu drzewa. Co sadzić w ciepłe zimy: właśnie drzewa, kiedy nie ma wegetacji, można to zrobić nawet w styczniu. A jaka to korzyść z powodu filtrowania przez nie pyłów w powietrzu!

Oszroniona jodła jest piękna a przy tym bardzo pożyteczna. Rzuca cień, filtruje pyły, osłania przed wiatrem.

Czego unikać? Wbrew pozorom roślin klimatów chłodnych. Dlaczego? Otóż są one przystosowane do szybkiego wzrostu podczas ocieplenia. Jak tylko temperatura się podwyższa, rośliny te zaczynają wzrost, bo w ich ojczyźnie lato jest krótkie, muszą więc prędko nadrobić długą zimę. Niestety, może się to zdarzyć w środku zimy. Wtedy wiosenne przymrozki mogą spowodować ich uszkodzenia.

Woda podczas bezśnieżnej zimy

To jest kluczowa sprawa! Ciepła zima w ogrodzie nie zawsze oznacza, że jest odpowiednia wilgoć. Jeśli nasze kwiaty cebulowe już kwitną, dbajmy o to, aby nie wyschły. Może się przytrafić, że nagły przymrozek uczyni wodę w podłożu niedostępną dla roślin. Jeśli nie pada przez 2 tygodnie, zimą też należy podlewać ogród. Trawnik sobie poradzi, ale już zimozielone, delikatne rośliny niekoniecznie. Tracą one bowiem wodę przez parowanie powierzchnią liści.

Takie owoce w środku lutego to efekt nie tylko lekkiej zimy, ale doskonałej dostępności wody dla tego ognika.

Prace ogrodnicze w lekkie zimy

Ważne, aby okrywać rośliny tylko wtedy, gdy naprawdę spodziewamy się długotrwałych mrozów. W ciepłe zimy, a zwłaszcza wilgotne i ciepłe, okrywanie bardziej szkodzi niż pomaga. Pod włókniną mogą rozwijać się choroby grzybowe! Pierwsza praca “do odłożenia na kiedyś” to okrywanie. Druga, to bielenie pni drzew.

Bielone pnie drzew owocowych – ciepłą zimą bielenie jest właściwie zbędne.

Bielenie to zabezpieczanie pnia drzewa przed spękaniami mrozowymi. Nie ma to nic wspólnego ze szkodnikami – przed nimi chronią lepkie opaski, pułapki feromonowe lub opryski. Świetnie, powiecie, ale co ma robić ogrodnik w lekką zimę? Ciepła zima w ogrodzie to czas, kiedy możemy pielić (bo chwasty rosną), podlewać jeśli jest sucho, przycinać liściaste drzewa i krzewy, grabić, sprzątać, sadzić jak najbardziej – czyli wszystko, na co mamy ochotę. Z siewem musimy wstrzymać się do końca zimy.

Ciepła zima w ogrodzie nie taka straszna, jak ją malują!

 

Exit mobile version