Wydajność miodowa roślin – pełna definicja tego pojęcia brzmi następująco:
Średnia ilość cukrów wydzielanych przez jeden kwiat w nektarze razy ilość kwiatów wytwarzanych przez daną roślinę na jednostce powierzchni oraz dodana wartość 25% wody do masy cukrów podzielona przez powierzchnie, wyrażona w jednostce kilogram na hektar. Co jest modelowym odpowiednikiem dojrzałego miodu, który posiada do 20% wody. (Źródło: PZN 1999 zeszyt nr X strona 249)
Skrótowo: modelowa ilość miodu z odpowiednio rosnącej rośliny na jednym hektarze.
Podawane wartości wydajności miodowej to wyniki badań opublikowanych w Pszczelarskich Zeszytach Naukowych, najwyższe wyniki i najniższe. Zależnie od warunków klimatycznych oraz środowiskowych wyniki mogą być różne. Wiele zmienia też agrotechnika (czy rośliny zostały wysiane w odpowiednim terminie i przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów). Na wydajność miodową wpływa zachwaszczenie plantacji, które można zredukować przez bronowanie terenu przed wysiewem. Większość roślin miododajnych wysiewa się wiosną w kwietniu. Wschody zależą także od przebiegu pogody, a zwłaszcza ilości opadów.
Rośliny miododajne spis:
Mieszanki roślin dla pszczół i wydajność miodowa roślin które je tworzą
Mieszanka roślin miododajnych charakteryzuje się udziałem kwiatów i ziół o wysokiej miododajności. Zawiera nasiona gatunków jednorocznych, które same się rozsiewają, oaz wieloletnich. Najlepiej wysiać ją w marcu/kwietniu, a późną jesienią skosić, zostawiając pokos na ziemi. W ten sposób nasiona się osypują, a przykryte kompostem ze skoszonych liści i łodyg, mają dużą szansę na wystartowanie wczesną wiosną w kolejnym roku. Ponieważ większość roślin stanowią te jednoroczne, nie można wykluczyć konieczności dosiewki, zwłaszcza przy niepomyślnej pogodzie. Niemniej efekt łąki pełnej pszczelich pożytków jest już w pierwszym sezonie i utrzymuje się do jesieni.
Mieszanki nasion bylin są zaprojektowane tak, aby nie trzeba było ich dosiewać w kolejnych latach. W pierwszym roku część roślin może nie zakwitnąć, ponieważ ich początkowy rozwój pójdzie przede wszystkim w korzenie. W kolejnych sezonach oczekujemy większej miododajności, a przede wszystkim trwałości łąki.
Nasiona bylin dla pszczół dzielimy na takie, które są przeznaczone na gleby suche, oraz na gleby wilgotne i podmakające. Wydajność miodowa roślin wieloletnich w dużej mierze zależy od tego, czy prawidłowo ocenimy miejscowe warunki.