Jak zrobić warzywne spaghetti z kiełkami
Jesień to niezwykła pora roku. Przy końcu wegetacji, możemy cieszyć się różnymi warzywami. Wszyscy kojarzą popularną dynię, ale nie należy zapominać o kabaczku czy cukinii. A teraz do rzeczy, czyli nasz przepis na warzywne spaghetti z kiełkami.
Składniki:
- Mieszanka kiełków BIO
- cukinia
- marchewka
- makaron do spaghetti
- oliwa z oliwek typu extra virgin
- masło (do podsmażania)
- sól
Sposób przygotowania:
Gotujemy makaron w osolonej wodzie. Kroimy marchewkę oraz cukinię, tutaj zostało to wykonane za pomocą obieraczki do sera. Kto jest szczęściarzem i ma specjalne narzędzie do robienia wstążek z warzyw, ten może go użyć. Warzywa lekko dusimy w rondelku lub na patelni wraz z łyżeczką masła. Po tym jak warzywa lekko się spieką warto dodać nieco wody z makaronu (woda z makaronu jest bardzo cenna w potrawach typu spaghetti). Dodajemy warzywa do odsączonego makaronu mieszając by się chwilę “przyzwyczaiły”. Następnie dokładamy świeżej mieszanki kiełków BIO, tak by substancje w niej zawarte nie uciekły pod wpływem temperatury. Na koniec dolewamy nieco oliwy tak by potrawa nieco połyskiwała. Et voilà!
Skład mieszanki kiełków BIO: fasola Mung, soczewica, lucerna alfaalfa, kozieradka i gorczyca.
Dlaczego warto jeść spaghetti z kiełkami
Jesienią już kończą się warzywa liściowe, zaczynają się korzenie. Kiełki zrekompensują brak świeżego szpinaku, rukoli i innych listków. Niestety te listki, które są dostępne w marketach, zostały potraktowane środkami ochrony roślin, aby przedłużyć ich żywot na półce sklepowej. Samodzielna uprawa kiełków uniezależnia nas od marketów, sezonów i do tego jest bardzo tania.
Fasola Mung i soczewica to świetne źródło roślinnego białka, dlatego to warzywne spaghetti starcza za sycący posiłek.
Jak wyhodować kiełki
Mieszanka udaje się nieco lepiej w kiełkownicy miseczkowej, dostępnej tutaj, niż w słoikowej. To z powodu odrobiny gorczycy. Polecamy ten sposób uprawy.