Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Słonina dla ptaków, czyli co dla ptaków jest najlepsze a co raczej słabe

słonina dla ptaków co jest najlepsze

słonina dla ptaków co jest najlepsze

Słonina dla ptaków – dawać czy nie dawać?

Już przedszkolaki w Polsce wiedzą, że słonina dla ptaków to rzecz obowiązkowa przy karmniku. Sikorki ją uwielbiają… Kłopot w tym, że ma to sens tylko przy długotrwałych mrozach. Podpowiemy, jakie produkty tłuszczowe nadają się dla ptaków przy dodatnich temperaturach.

Serce z łoju i słonecznika dla ptaków zimujących w Polsce

Jaka słonina się nadaje a jaka nie

Otóż musi to być zupełnie surowa słonina, bez soli. Ptaki bowiem mają specyficzną budowę układu pokarmowego, w związku z czym sól robi im sporo szkody. Dlatego nie dawajmy ptakom kawałków wędzonego boczku. Czasem w dobrej wierze ktoś wiesza ten fragment boczku przy samej skórze, który zwykle jest praktycznie samym tłuszczem. Niestety, to jest bardzo słona rzecz, z której strawieniem będzie mnóstwo kłopotów dla ptaków.

Dzwonek tłuszczowy można powiesić albo postawić, aby sikorki się obsłużyły. Jest zrobiony z łoju z różnymi nasionami, co tworzy solidny posiłek dla ptaków.
Sikorka na krążku tłuszczowym

Drugim ważnym czynnikiem jest świeżość słoniny. Po tygodniu wiszenia w dodatniej temperaturze słonina staje się dla ptaków bardzo niebezpieczna. Tłuszcz ten nie jest aż tak twardy, zaczyna się utleniać, i powoduje problemy żołądkowe. Jeśli ptaki akurat nie mają dostępu do świeżej wody, może to się skończyć nawet ich śmiercią. Dlatego słonina dla ptaków musi być szybko wymieniana na świeżą.

Łój versus smalec

Łój jest najtwardszym tłuszczem, a co za tym idzie, najdłużej trwa, zanim zacznie się utleniać i jełczeć. Ma też najwyższą temperaturę dymienia. Łój z nerkówki jest jasny, biały, tak jak w naszych choinkach:

Choinka tłuszczowa ze słonecznikiem dla ptaków zimujących

Może też być ciemniejszy, żółtawy czy wręcz brązowy, tak jak w przypadku kul tłuszczowych. Wówczas wiadomo że pochodził z innych części zwierzęcia. Niemniej ma tak samo długą trwałość.

Sikorki od jesieni korzystają z dokarmiania kulami tłuszczowymi w metalowym karmniku

Smalec, czyli wytopiona słonina, jest miękki i mniej trwały niż łój. Łatwo dostępny smalec wieprzowy ma bardzo intensywny zapach w porównaniu z produktami dla ptaków z łoju. Jeśli dokarmiamy ptaki, zwabimy smalcem oraz słoniną koty, duże ptaki takie jak gawrony, oraz gryzonie. A przecież nie o to chodzi, aby zwabiać sikorki wprost w pazury drapieżników. Kule tłuszczowe, choinki, serduszka, batony tłuszczowe – nie mają zapachu prawie wcale. Dodatkowo, mogą długo wisieć i czekać na swój los.

Jak używać produktów tłuszczowych dla ptaków?

Słonina dla ptaków czy odrobina łoju, obie możliwości można zastosować w karmniku na szybę do kupienia tutaj.

Można je wyłożyć w karmniku, albo powiesić na haczyku czy gałązce. Kule i batony są pakowane w siatki, aby nie rozsypywały się z powodu dużej zawartości kruszonego ziarna. Jest to bardzo wygodne. Do ich uporządkowania, aby nie fruwały po okolicy, polecamy takie karmniki z osłoną:

Karmnik na kule tłuszczowe

Można też skorzystać z ciekawego zestawu DIY (ng. do it yourself – czyli zrób to sam): doniczki z łojem i ziarenkami:

Karmniki z doniczek DIY
Sikorka na dzwonku tłuszczowym DIY

 

 

Exit mobile version