Rośliny miododajne kwitnące latem to drzewa, krzewy, byliny, zioła, a przede wszystkim rośliny jednoroczne. Zobacz co posiać lub posadzić, aby latem pszczoły miały pożytek, a my piękny widok. Lato to czas obfitości, a dla pszczół i innych zapylaczy to okres intensywnej pracy. Pszczele rodziny latem są najsilniejsze, zatem w pełni mogą wykorzystać pożytki towarowe, takie jak lipy czy grykę. Ale oprócz typowych roślin, z których pozyskuje się miód o konkretnych cechach, latem kwitnie wiele kwiatów, które dostarczają pszczołom pożywienia. Zatem kto ma na sercu dobro przyrody, niech się zapozna z nimi, a najlepiej zaplanuje je w swoim otoczeniu!
Kwitną od czerwca do sierpnia, czyli w pełni lata
Lipy
To bardzo ważne drzewo dla pszczół, i tradycyjnie sadzone w Polsce od stuleci. Kto nie ma szczęścia mieszkać na wsi obsadzonej kilkusetletnimi lipami, ten niech weźmie pod uwagę ich posadzenie. Jeśli posadzimy drzewka o obwodzie pnia co najmniej 14cm, bardzo szybko uzyskamy pokaźną koronę. Na przełomie czerwca i lipca będzie kwitła, pachniała i wabiła pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady. Lipa drobnolistna daje największą liczbę kwiatów i ma najwyższą wydajność miodową. Lipy sadzimy w odległości min. 5m od siebie, i nie warto wybierać patykowatych sadzonek jednorocznych, ponieważ często chorują i się nie przyjmują, wymagają też intensywnej opieki, a zwłaszcza podlewania.
Mięta, majeranek, tymianek, szałwia, inne zioła
Okazuje się że zawartość naszych ziołowych ogródków ma dla pszczół kolosalną wartość. Dla dzikich owadów zapylających zresztą też, a nawet dla motyli, włączając w to ćmy. Rozmaryn, kminek, hyzop, anyż przez całe lato intensywnie kwitną. Może ich kwiaty nie są spektakularnie duże, ale za to bardzo miododajne. Ziół nie trzeba traktować ściśle użytkowo, owszem, uszczykiwać do kuchni ile tylko kto chce, ale część kwitnących pędów zostawić dla owadów. Nasiona ziół do stworzenia aromatycznego ogrodu znajdziesz tutaj.
Łąki: nostrzyk, pszczelnik, koniczyna, ostrożeń, szczeć, komonica, dziurawiec, wrotycz i inne “chwasty”
Łąki to idealny dla przyrody sposób zagospodarowania nieużytków. Od czerwca do pierwszych przymrozków stale coś na nich kwitnie. Dla pszczół duże znaczenie mają rośliny motylkowate, takie jak koniczyny, komonica, wyka, lucerna. Są to w ogóle bardzo cenne rośliny, bo wzbogacają glebę w azot, z czego korzystają inne gatunki. Pszczoły oblatują też chętnie rośliny z rodziny jasnotowatych, takie jak pszczelnik, i ogórecznikowatych, czyli ogórecznik i żmijowiec. Są to składniki mieszanek łąkowych, np. Mieszanka Pszczela, dostępna tutaj.
Gryka i inne rośliny rolnicze i poplonowe
W lipcu i sierpniu możemy zaplanować pożytki towarowe dla pszczół, z których z powodzeniem można uzyskać miód o określonych cechach. Są to przede wszystkim gryka, facelia (z późnego wysiewu lub powtórne kwitnienie), ogórecznik, nostrzyk biały, gorczyca. Ponieważ a podstawie wieloletnich obserwacji znany jest czas, potrzebny każdemu z tych gatunków do zakwitnięcia, można zaplanować wysiew tak, aby przez całe lato kwitły.
Maliny
Malinom należy się odrobinę uwagi. Otóż pszczoły nie mają takiego samego gustu jak my. My dostrzegamy kwiaty duże, w wyraźnym kolorze odcinającym się od zieleni. Maliny mają kwiaty niepozorne, nawet jak na rośliny owocowe. A mimo to pszczoła nie przelatuje obok nich obojętnie. Niestety uprawy profesjonalne malin są często obiektem zabiegów chemicznych, co sprawia, że dla pszczół są niebezpieczne. Dlatego jeśli ktoś z czytelników ma ogród, i chciałby mieć niekłopotliwe owoce, a przy tym posadzić coś dla pszczół, niech pomyśli o malinach. W warunkach amatorskich możemy uzyskać fantastyczny plon owoców bez jednego oprysku + miód.
Ogrody i ogródki
Ogrody działkowe i przydomowe mogą być dla pszczół i innych owadów bardzo bogatym źródłem pożytku przez cale lato. Kwiaty ogrodowe: aksamitki, nagietki, kosmosy, czarnuszka i inne jednoroczne, lawenda, także pnącza: winobluszcz i bluszcz odmiana aborescens – to cenne źródła nektaru i pyłku. Nie można zapomnieć o krzewach, takich jak róże, kolkwicja chińska, żarnowiec i wiele innych. Co jest najważniejsze, to abyśmy zamiast iglaków i trawników część ogrodów przeznaczali na rośliny miododajne. I oczywiście nie stosowali środków ochrony roślin.
Pomidory, dynie, słoneczniki i inne warzywa
Warzywa kwitną, głównie w pierwszej połowie lata, i wabią pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające. Tu znowu kłaniają się najbliższe okolice wsi i przedmieścia miast, czyli ogródki przydomowe lub działkowe. W nich pasjonaci uprawiają grządki warzywne ku uciesze owadów, oczywiście z obopólną korzyścią. Wiadomo że plon warzyw zapylanych przez owady jest wielokrotnie większy, niż bez zapylania. A jeśli chodzi o profesjonalne gospodarstwa ogrodnicze produkujące warzywa, są one rzadko dostępne z powodu organizowania upraw pod szkłem lub w tunelach foliowych.
Rośliny miododajne kwitnące latem w sierpniu i wrześniu
Nawłoć
Nawłociowy miód można uzyskać w sierpniu, ponieważ istnieją w Polsce ogromne obszary pokryte tą inwazyjną rośliną. Z jednej strony stanowi ona dla środowiska zagrożenie, gdyż zabiera nisze ekologiczne rodzimych roślin. Z drugiej jednak strony, w drugiej połowie lata pszczoły mają bogate źródło nektaru i pyłku bez żadnego zagrożenia zatruciem środkami ochrony roślin. Aby wyrugować nawłoć ze swojej łąki, należy skosić je w drugiej połowie lipca, kiedy nawłoć zaczyna kwitnąć. Wówczas nie ograniczymy jej rozsiewanie się i damy szansę na powtórne kwitnienie koniczyny i innych roślin łąkowych. Natomiast nie zniszczymy całkowicie nawłoci przez koszenie, ponieważ jest ona rośliną intensywnie rozrastającą się podziemnymi pędami.
Wrzos
Pszczelarze niekoniecznie lubią wrzos, a to dlatego, że jest to późny pożytek. Pszczele rodziny korzystające z wrzosu muszą być zdrowe, silne i prawidłowo przygotowane przez cały sezon. Podczas kwitnienia wrzosu nie można dopuścić do kontaktu rodzin pszczelich z rodzinami zakażonymi warrozą, a pod koniec sezonu niestety jest duże prawdopodobieństwo trafienia na takie sąsiedztwo. Po wrzosie pozostaje mało czasu na przygotowanie pszczół do zimowli, i warto mieć zapasowe odkłady na ewentualne uzupełnienie. Niemniej gra jest warta świeczki! Miód wrzosowy, o charakterystycznej galaretowatej konsystencji, jest drogi i bardzo poszukiwany.
Łąki – co tu jeszcze kwitnie?
Na naturalnych łąkach nadal sporo kwitnie aż do przymrozków, np komonica, koniczyna, oset, marchew zwyczajna, oczywiście nawłoć i inne rośliny. W cieplejszych regionach kraju pszczoły mają pożytki aż do października, mogą skorzystać z powtórnego kwitnienia wielu chwastów i dzikich roślin. Zwłaszcza jeśli łąki zostały w lipcu skoszone. Co do roślin, które sami możemy wysiać, jeszcze w sierpniu zakwita ponownie facelia, może nie tak obficie jak w czerwcu, ale warto ją mieć na swojej łące. Pszczelarze podkarmiają pszczoły cukrem, aby były dobrze przygotowane do przezimowania, ale dzikie owady chętnie korzystają z łąk w końcówce lata.