Jakie rośliny miododajne kwitną i pachną w czerwcu? Co warto mieć, aby owady zapylające miały się do czego zlatywać?
Rośliny miododajne występują o każdej porze roku. Tak, w środku zimy też, np. cebulice i ranniki. Ale czerwiec to czas szczególnych zbiorów dla owadów, zwłaszcza pszczół. Co można zauważyć łatwo, to wielkie lipy, pachnące róże i inne kolorowe kwiaty. Nieco trudniej zauważalne dla nas, za to świetnie wabiące pszczoły, są rośliny o kwiatach niepozornych, np. maliny. Ale po kolei.
Róże
Nasze ogrodowe, szlachetne róże, wielkokwiatowe czy wielokwiatowe, albo pnące, nigdy nie będą tak interesujące dla pszczół jak dzikusy rosnące w rowie. Pszczoły wolą kwiaty pojedyncze, jak widać, łatwo im się dostać do nektaru. Róż dzikich mamy wiele rodzajów, część doczekała się pięknych odmian, zdatnych do sadzenia w ogrodzie.
Lipy
Kto chce dostarczać pożywienia pszczołom, czy to w celu zbierania miodu, czy po prostu żeby ginące masowo pszczoły ratować, powinien posadzić lipę. Na przełomie czerwca i lipca aż huczy od brzęczących pszczół.
Pachnące kwiaty na czerwcowych rabatach
Lawenda i szałwia, aż trudno wybrać, a może posadzić obie? Lawenda – bardziej na ubogie, przepuszczalne grunty, np. tereny pobudowlane. Szałwia rośnie w żyznych, głęboko uprawianych glebach ogrodowych.
Kwiaty jednoroczne – ukochane przez pszczelarzy facelie, aksamitki, nagietki już teraz są!
Wysiewanie roślin jednorocznych w pobliży uli ma wielki sens, pole facelii to obowiązkowa uprawa dla pszczelarzy.
Rośliny o kwiatach niepozornych
Są to rozmaite zioła, takie jak tymianek, kminek, hyzop, arcydzięgiel i wiele innych. Ale pszczoły w ogrodach przydomowych kręcą się w czerwcu przy malinach i jeżynach. Nie są to piękne kwiaty, ale stanowią pszczeli pożytek.
Czerwiec jest dla pszczół pracowitym miesiącem.