Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Rośliny dla pszczół do ogrodu

Rośliny dla pszczół do ogrodu 4

Wczesnym rankiem, gdy tylko słońce ogrzeje powietrze, pszczoła zwiadowca wyrusza z gniazda w poszukiwaniu pożytków. Co może znaleźć w Twoim ogrodzie? Podpowiemy które rośliny dla pszczół do ogrodu się nadadzą, które są szczególnie wartościowe. Czy chcesz, czy nie, masz z pszczołami wspólny interes: jak najwięcej pięknych kwiatów. Im więcej kwitnących roślin, tym lepszy pszczeli pożytek, a im więcej pszczół, tym piękniejsze Twoje otoczenie. Oto związek skazany na sukces! Zobacz, co polecamy do ogrodów przydomowych i na działki.

Drzewa owocowe

Drzewa są niezwykle efektywne, jeżeli chodzi o zwabianie pszczół. Jedno dorosłe drzewo jest w stanie dostarczyć pożywienia kilku rodzinom – czyli nawet 10 tysiącom pszczół! Brzmi groźnie, ale spokojnie, nie macie czego się bać. Pszczoły są zbyt zajęte zbieraniem pożytku, żeby znaleźć czas na jakieś wybryki, dodatkowo są bardzo obciążone nektarem. Te owady stają się dopiero agresywne, kiedy nie mają co jeść, a do tego nie możemy dopuścić! Drzewami, które najbardziej się dla nich nadadzą są: dereń jadalny, klon, jarzębina, wierzba oraz lipa, która jest wśród nich miododajną królową. Współczynnik jej miododajności wynosi około 1000 kg miodu z hektara.

Pszczoła na kwiatach lipy

Krzewy owocowe

Krzewy i drzewa owocowe są bardzo wartościowe, opłaca się je sadzić nie tylko po to, żeby robić potem słodkie przetwory, są ważne również ze względu na ich wyjątkowo wczesny termin kwitnienia. Dostarczają one pożytku dla pierwszych wiosennych zwiadowców, którzy mają za zadanie zebrać nektar dla wygłodniałych po zimie pszczół. Warto sadzić maliny (ich wydajność miodowa wynosi ok. 200kg/ha, jednakże uzyskiwany z nich miód uważany jest za niezwykle cenny), jeżyny, borówki, wiśnie, czereśnie i jabłonie.

Kwitnący kwiat maliny

Wrzosy

Wrzosy uprawiane są do celów leczniczych, dekoracyjnych oraz jako rośliny miododajne. Są roślinami których czas kwitnienia przypada na wczesną jesień, jest to bardzo ważna cecha gatunkowa, dzięki której pszczoły mogą przetrwać zimę. Pszczoły w porze śniegu nie zasypiają, a żyją w tak zwanym kłębie zimowym. Od października do marca ich aktywność polega na utrzymaniu dodatniej temperatury, potrzebują do tego dużej ilości energii, która czerpią z zapasów zbieranych właśnie od sierpnia do października. Wydajność miodowa wrzosu wynosi ok. 50 kg/ha.

Kwitnące wrzosy

Kwiaty cebulowe letnie

Dla pszczół pożytkiem są też popularne kwiaty letnie hodowane z cebul lub kłączy, które sadzimy wiosną. Latem tworzą malownicze widoki w ogrodach, które stają się pszczelim rajem. Mowa o daliach, liliach, mieczykach, anemonach i wielu innych. Zobacz na przykład taki zestaw:

Kwiaty cebulowe dla pszczół

Kwiaty jednoroczne

Trudno jest wyobrazić sobie ogród bez kwiatów, gdyż są one jego najwspanialszą ozdobą. Występuje wiele gatunków kwiatów rabatowych, różniących się wymaganiami oraz sposobem sadzenia. Warto jest sadzić i siać różnego rodzaju kwiaty, żeby uzyskać odpowiednią bioróżnorodność. Doskonale sprawdzą się: nagietki, aksamitki, maczki kalifornijskie, mak, chaber, ślazówka, czarnuszka, kosmos. Rabatki roślin jednorocznych nie tylko pięknie wyglądają, ale również pełnią bardzo ważną funkcję – dostarczają pożytku pszczołom. Tutaj znajdziesz sprawdzone przez nas nasiona kwiatów dla pszczół.

Aksamitki sprawdzają się znakomicie jako rośliny dla pszczół do ogrodu.

Zioła

Wyjątkowo miododajnych jest również wiele odmian ziół, hodując je podwójnie zyskujemy. Takie gatunki jak: hyzop, lawenda, kocimiętka, majeranek, kolendra czy szałwia nie tylko sprawdzą się jako składnik naparu lub domowej sałatki, są również bardzo dobrym pożytkiem dla pszczół. Maksymalna miododajność szałwii wynosi 609 kg/ha, lubczyku 545 kg/ha, kocimiętki 208 kg/ha, melisy 118 kg/ha. Hyzop rewelacyjnie nadaje się na ogródki skalne i obwódki.

Pszczoła na kwiatach kolendry
Pszczoły mają trochę inny gust niż my, wolą kwiaty pojedyncze i niewielkie, za to takie, których jest mnóstwo.

Warzywa

Zapraszając pszczoły do naszego ogrodu poprawimy również wysokość plonujących roślin. Z tego powodu warzywniak jest znakomitym miejscem dla pszczół. Dla ich dobra powinniśmy w nim sadzić: dynie (produkują największą ilość nektaru ze wszystkich roślin uprawianych w naszych warunkach klimatycznych, niestety na jednej roślinie jest bardzo mało kwiatów, stąd maksymalna wydajność miodowa wynosi 30-50kg/ha), pomidory, ogórki (maksymalna wydajność miodowa wynosi 30-50kg/ha), cukinie, słoneczniki, oraz fasolę (jej wydajność miodowa waha się między 140/270 kg/ha).

żółte pomidory koktajlowe we własnym ogródku od ziarenka

Pnącza

Pnącza są roślinami wymagającymi podpory, żeby móc wspinać się do światła, z tego z tego powodu często hodowane są po to, by przyozdobić ściany domu, czy przyogrodowej altanki. Jednak mało kto wie, że również zaliczają się do roślin pszczelarskich. Do uprawy szczególnie polecamy bluszcz pospolity, wiciokrzew oraz winobluszcz, ich miododajność wynosi kolejno; 300 kg/ha, 120 kg/ha, 101-140 kg/ha. Do hodowli nadają się też wisteria, czy rdestówka, jednakże nie są one aż tak miododajne.

Kwiat bluszczu pospolitego

Rozchodniki

Rozchodniki są korzystnymi roślinami zarówno dla hodowców, jak i dla pszczół. Kwitną latem i jesienią, więc pszczoły mają z nich pożytek jeszcze na początku października. Dodatkowo są mało wymagającymi gatunkami, można je wysiać lub posadzić na dachach budynków. Zakładanie ogrodów na dachach staje się coraz bardziej popularną praktyką. Wiele firm w ich sąsiedztwie stawia ule, tworząc tym samym proekologiczny wizerunek marki. Rozchodniki lubią słońce i nie potrzebują na co dzień dużej ilości wody.

Rozchodniki rosnące na dachu, pośród nich rozsiane kwiaty z mieszanki dla pszczół

Krzewy ozdobne świetnie nadają się jako rośliny dla pszczół do ogrodu

Pszczoły na kwiatach dzikiej róży

Krzewy ozdobne są roślinami o dużych walorach dekoracyjnych, dzięki nim Twój ogród na pewno nabierze charakteru. Sadząc je w ogrodzie nie tylko uzyskasz efekt estetyczny, ale również przyciągniesz do siebie pszczoły! Do tych celów na pewno sprawdzą się: kruszyna, rosa rugosa (czyli dzika róża), irga, ognik, mahonia, kolkwicja, pigwowiec, janowiec i żarnowiec. Szczególnie polecamy mahonię, ponieważ jest jedną z najwcześniej kwitnących miododajnych roślin (zaczyna kwitnąć już w marcu). Pamiętajcie, że warto jest hodować jak najwięcej różnorodnych gatunków, żeby dostarczać nektaru pszczołom przez cały okres wegetacyjny!

Literatura: Mieczysław., Pożytki pszczele : zapylanie i miododajność roślin, 1958

Exit mobile version