Co zrobić, aby nietoperze, nieustraszeni łowcy uprzykrzonych komarów, zechciały zamieszkać w naszej okolicy? Czego potrzebują, jakie są ich zwyczaje?
Jeśli nie mamy pustych przestrzeni pod dachem, ani stuletniego drzewa z dziuplą, ani nieużywanej stodoły, ani nie sąsiadujemy z jaskinią, to może chociaż powieśmy dla nich budkę, aby nietoperze miały gdzie się schronić w ciągu dnia lub nawet wychować młode…
Warto, aby nietoperze w ogrodzie czuły się jak w domu, ponieważ są naszym sojusznikiem w nierównej walce z komarami. Liczba nietoperzy w Polsce niestety maleje, są pod ochroną. Całe szczęście że istnieją jeszcze miejsca, w których mogą bezpiecznie zimować – tzw. zimowiska, najczęściej w jaskiniach, lecz miejsc tych jest coraz mniej. Zanikają nieużywane poddasza, stare drzewa z dziuplami, bezpańskie piwnice do których nikt nie schodzi – tam nietoperze spędzają latem czas rozrodu i wychowują następne pokolenie.
Nietoperze pomagają ludziom, a jak my możemy pomóc tym pożytecznym ssakom?
- Zagraża im stosowanie chemii, więc 3 razy się zastanów przed opryskiem na owady – wszak to jest menu nietoperzy;
- Posadź duże liściaste drzewo, żeby w przyszłości nietoperze w ogrodzie mogły “nocować” w dzień w jego wielkiej koronie;
- co oczywiste – nie usuwaj starych drzew, zwłaszcza jeśli mają dziuple, jeśli to tylko możliwe;
- ocieplając stary dom zachowaj otwory wentylacyjne, sprawdź czy w jakiejś szparze lub dziurze nie wisi uśpiony nietoperz;
- posadź lub posiej kwiaty zapylane przez ćmy, za nimi wprowadzą się nietoperze, a są to maciejka, tytoń, wiciokrzew przewiercień;
- zapewnij nietoperzom w ogrodzie schron na okres przejściowy między zimowiskiem a miejscem rozrodu – służą do tego budki dla nietoperzy.
Drewniane schronienia dla nietoperzy to budki podobne do ptasich, ale ze szczeliną na dnie zamiast otworu na górze. Tylna ściana musi wystawać poza obrys budki, i być poprzecznie rowkowana, żeby nietoperz mógł się jej złapać pazurami po nalocie. Wnętrze budki musi być tak chropowate, jak surowe drewno, żeby te pożyteczne ssaki mogły się łatwo przyczepiać. Najlepiej jeśli budka nie jest malowana bejcą ani lakierem, tylko naturalnym olejem. Większość krajowych gatunków nietoperzy korzysta z takich budek, zwłaszcza w czasie pomiędzy okresem rozrodu a zimowaniem, ale czasem z braku porządnego zimowiska mogą w naszej budce hibernować. Obszerna budka dla nietoperzy pozwala na zamieszkanie całej rodziny nietoperzy, które w czasie urodzin i karmienia młodych lubią mieszkać w grupach, żeby się ogrzewać.
Ogród może i powinien być przyjazny tym chronionym ssakom, ponieważ nietoperze pomagają w zachowaniu bioróżnorodności i równowagi w przyrodzie.
Polecamy stronę blogową http://nocnylowca.blogspot.com/, jest tam mnóstwo informacji z myślą o dorosłych i dzieciach, którzy chcieliby się dowiedzieć coś więcej o nietoperzach.