Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Które ziarna dla ptaków są najlepsze?

Ziarna dla ptaków

Które ziarna dla ptaków wybrać, jakie są najlepsze, co powinny zawierać: na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Karmnik z zasobnikiem z ptakiem w locie

Co powinny zawierać najlepsze ziarna dla ptaków – składniki

Idealna mieszanka dla dzikich ptaków powinna mieć w składzie słonecznik, konopie, rzepaki, krokosz i inne nasiona oleiste. Oprócz nich ziarna wysokobiałkowe, takie jak ziarno nigru, gryka czy mozga kanaryjska. Następnie ziarna dla poprawy trawienia, czyli ostropest i siemię lniane. I wreszcie pokarm pełen węglowodanów, czyli proso, sorgo, owies, pszenica.

Które ziarna dla ptaków są najlepsze?

Odpowiednio do pory roku które ziarna są na zimę, a które na cały rok?

Wprawdzie wiemy już, które nasiona warto ptakom podawać, ale kwestia ich proporcji jest już nieco trudniejsza. Zależy to od kilku czynników, np. od pory roku. W środku zimy, przy mocnych mrozach, najważniejsze będą ziarna oleiste, aby ptaki otrzymywały dużo kalorii. Które ziarna podawać jesienią? Przede wszystkim wysokobiałkowe, dla budowy mięśni skrzydeł. A wiosną konopie i mozga kanaryjska, ponieważ wpływają pozytywnie na ptasie śpiewy i lęgi. Ptasi pokarm Porcja Zdrowia nadaje się idealnie na całoroczne karmienie.

Karmnik tradycyjny

Ptasie preferencje

Ptaki mają swoje ulubione ziarna. Na pewno kochają słonecznik, ziarno nigru, konopie i mozgę kanaryjską. A najbardziej lubią orzechy! Dlatego kupując mieszankę wypełnioną pszenicą czy prosem, co prawda mało zapłacimy, ale nasz karmnik nie będzie dla ptaków bardzo atrakcyjny, nie mówiąc o małej wartości odżywczej takiego pokarmu. To, co ptakom nie odpowiada, zostanie z karmnika wyrzucone.

Ziarna dla ptaków w torbie bawełnianej

Duże dzioby, małe dzióbki

Grubodziób przelatuje nad Polską od września do listopada, a potem wczesną wiosną. Jego solidny dziób poradzi sobie nawet z pestkami czereśni!

Nie każdy ptak dysponuje takimi możliwościami jak grubodzioby. Zięby, mazurki, wróble czy sikorki preferują ziarna małe lub miękkie. Do miękkich ziaren należy słonecznik, nic nie szkodzi że jest w łupinie! Każdy ptak bez problemu radzi sobie z usunięciem łupiny i zjedzeniem miękkiego wnętrza. Także orzechy, wydają się duże, ale są na tyle miękkie, że nawet miękkojady je chętnie zjadają. Dla małych dziobków problem stanowi groch i kukurydza. Jeśli chcemy karmić małe ptaszki, czyli te mniej kłopotliwe a bardzo pożyteczne, nie sypmy do karmnika pokarmu dla gołębi! Które ziarna nadają się dla tych ptasich sportowców, to już najlepiej wiedzą profesjonalni hodowcy.

Gołębie też mają wiele uroku, ale nie każdy akceptuje to, że śmiecą.

Ziarna dla ptaków w dobrych proporcjach i w trwałym opakowaniu, to nasze mieszanki: Tłusty Kąsek, Porcja Zdrowia i Owocowy Deser.

Torba na pokarm dla ptaków zerowaste

Które ziarna dla ptaków są najlepsze: orzechy

Nie ma ptaków, które nie lubią orzechów. Orzechy są tłuste, dość miękkie, nadają się nawet dla najmniejszych gości naszej ptasiej stołówki. Jeśli dokarmiasz ptaki orzechami, przyda Ci się karmnik na orzechy, z siatką przez którą ptaki łatwo skorzystają z tego zdrowego dla nich jedzenia:

Sikorki na karmniku na orzechy z tworzywa

A tutaj karmnik na orzechy metalowy:

Które ziarna dla ptaków wybrać, to zachęta abyście spróbowali zaproponować naszym skrzydlatym przyjaciołom to, co najlepsze. Jak dokarmiać, to z głową! Przede wszystkim pamiętajcie, że jak już zaczęliście, to nie przestawajcie aż do wiosny. Dokarmianie ptaków to świetne zajęcie dla dzieci. Powieście na przyssawkach karmnik na szybę za oknem dziecinnego pokoju, aby film przyrodniczy na żywo rozgrywał się już od rana:

Bogatka na karmniku na szybę

Które ziarna wybrać to jedno, a w jakim karmniku to drugie. Dla ptaków najzdrowszym rozwiązaniem jest karmnik, w którym pokarm jest w zasobniku. W ten sposób skrzydlaci stołówkowicze nie mogą go zanieczyścić własnymi odchodami. Może to być karmnik tubowy:

Ptaki zawsze znajdą sposób aby dostać się do ziarna

Albo drewniany, tradycyjny, czemu nie?

Sikorka zagląda do karmnika
Exit mobile version