Zastanawiając się, które kwiaty nadają się na łąkę, określmy najpierw cechy miejsca, w którym chcemy ją założyć.
Najczęściej, oczywiście nie zawsze, ale zwykle tak jest, że łąki kwietne są lokowane na obszarze, na którym trudno uzyskać ładny trawnik, albo jest to obszar za duży na nasadzenia krzewów. Czasem łąki są zakładane wzdłuż dróg, ścieżek, przejść, jako sposób na ciężkie warunki dla roślin w danym miejscu, a brak możliwości utwardzenia terenu lub zmiany warunków na lepsze. Zatem pierwsza odpowiedź, na pytanie które kwiaty nadają się na łąkę brzmi: te najbardziej odporne, które nie potrzebują opieki. Ale tak konkretnie, lepiej przyjrzeć się warunkom w danym miejscu i określić, jaki zestaw gatunków jest lepszy akurat tutaj. Dobierając kwiaty i inne rośliny do miejsca, oszczędzimy sobie pieniędzy i pracy na utrzymanie łąki.
Które kwiaty nadają się na łąkę suchą, słoneczną, po której hula wiatr?
W takich warunkach sięgamy po rośliny odporne na długie okresy suszy i palące słońce. Poszukajcie w okolicy takiej łąki naturalnej, a szybko określicie, jakie kwiaty radzą sobie w takich okolicznościach. Na pewno silne jednoroczne rośliny, które łatwo się rozsiewają, takie jak chaber bławatek, mak polny, żmijowiec, dziurawiec czy gorczyca będą odpowiednie. Są też byliny, które można posadzić (wersja droga i pracochłonna, ale lepsza dla małych areałów, takich jak prywatne ogrody przydomowe): krwawnik, przegorzan, złocień i lawenda. Na większych łąkach, takich po kilkaset m2, warto je wysiać, aby oszczędzić kosztów na pracowitym sadzeniu sadzonek.
Łąki podmakające i okresowo zalewane
To bardzo trudny temat, bo oczywiście jeśli woda stoi na jakimś terenie przez kilka – kilkanaście dni, może całkowicie zniszczyć wszystkie rosnące tam rośliny. Przejdźcie się na pobliskie podmokłe tereny, a zobaczycie, jak na nich radzi sobie przyroda. Oczywiście sit i trzcina są niechybnie oznaką, że teren jest na tyle często zalewany, że lepiej rozważyć zmianę stosunków wodnych w glebie. Albo powalczyć z przyrodą przez dosypanie nowej warstwy, aby teren podwyższyć, albo odwrotnie: wykopać zbiornik wodny, do którego spłynie nadmiar deszczówki i umożliwi zagospodarowanie reszty terenu. Jednak niektóre rośliny, nawet ładnie kwitnące, takie jak gryka, radzą sobie z podmakającym gruntem. Są to na przykład: ogórecznik, pszczelnik mołdawski, melisa lekarska, koniczyna krwistoczerwona.
Łąka (prawie) bez ziemi, czyli co z terenem pełnym kamieni, gruzu, piasku?
To wariant łąki suchej. Pomocne nam będą rośliny motylkowe, gdyż same dzielnie wytwarzają sobie substancje odżywcze za pomocą bakterii brodawkowatych. Mają bardzo długi system korzeniowy, więc jeśli coś ma urosnąć na zdegradowanej ziemi (np. po budowie) to właśnie one. Oto najładniejsze propozycje: facelia, komonica, wyka, i rozmaite koniczyny.
Łąka w cieniu?
Wbrew pozorom w cieniu, zwłaszcza w cieniu budynku, może istnieć łąka. Warunkiem jest chociaż krótki dostęp światła słonecznego. W cieniu wilgoć paruje z gleby wolniej, więc w czasie suchego lata rośliny w cieniu mają lepsze warunki niż na terenie, gdzie przez cały dzień operuje słonce. Można to zauważyć zwłaszcza na trawnikach pod blokami, które nie są nawadniane. Zwróćcie uwagę, że często trawnik od północnej strony jest bardziej zielony latem niż od południa. To dlatego że słońce go tak nie niszczy. Z łąką jest o tyle podobnie, że łąki też raczej nie nawadniamy, więc cień daje szanse dłużej utrzymać wilgoć w glebie. Oczywiście mało jest kwiatów kwitnących w cieniu. Lepiej stawiać na byliny z sadzonek, takie jak bergenie, bodziszki, żurawki czy konwalie, niż na jednoroczne kwiaty, które zawsze lepiej będą rosły w słońcu. Z roślin do wysiewu można eksperymentować ze smagliczką, aksamitką, nagietkiem, lnem, ogórecznikiem. Warto też posadzić rozrastające się intensywnie podkrzewy, takie jak barwinki lub runianki.
Które kwiaty nadają się na łąkę na stoku?
Czasami chodzi nam o założenie łąki na pochyłościach. Tam bowiem nie możemy oczekiwać, że wyrośnie trawnik, choćby dlatego, że jego koszenie jest bardzo utrudnione. Zwróć uwagę, że z pochyłości cała woda spływa w dół, a to oznacza potężne braki wilgoci na zboczu, i intensywnie nawodniony, bogaty w wypłukane z góry substancje odżywcze teren u stóp wzniesienia. Jeśli zbocze jest niewielkie, warto obsadzić je roślinami okrywowymi z sadzonek: na słońcu rozchodniki, rojniki i tymianek, w cieniu barwinki i runianki. Jeśli jest bardzo strome, lepiej je wzmocnić geokratą, a u podnóża posadzić pnącza: winobluszcz, bluszcz, hortensja pnąca. Ale jeśli chcemy kwiaty łąkowe, to też możemy ich użyć. Wyka, lucerna, koniczyny, chaber bławatek, maki – są roślinami doskonale widocznymi w czerwcu na nasypach wzdłuż autostrad. Znacznie lepiej zachowują się w czasie upałów niż trawy. Często latem są jedynymi żywymi roślinami na zboczach przy drogach.
Teren średnio wilgotny, w czasie suszy suchy, nierówny, tu i ówdzie kamienie i piasek – to teren idealny na łąkę!
Łatwo wybrać miejsce na łąkę, bo łąka może udać się na słabej glebie, w miejscu, którego nie da się intensywnie pielęgnować, a zwłaszcza podlewać i odchwaszczać. Najczęściej łąkę zakładamy tam, gdzie po prostu chcemy, aby coś samo rosło, bez opieki. Wtedy potrzebujemy wiedzieć, które kwiaty nadają się na różne tereny, nierównomierne, po prostu mocne rośliny zdolne do adaptacji do wszelkich warunków. Potrzebujemy wówczas mieszanki nasion, zawierającą różne gatunki. Tam gdzie jeden będzie słabszy, drugi sobie poradzi. W mieszankach roślin łąkowych zawsze przewija się: facelia, chaber, koniczyny, maki, złocienie, różne zioła, takie jak tymianek czy hyzop, lucerny, żmijowiec, komonica i inne. Chodzi o to, aby bezpretensjonalne kwiaty kwitły przez większość sezonu. Łąki są niepowtarzalne: w pierwszym roku może być np. przewaga facelii, w kolejnym rozsieje się intensywnie mak. To jest łąkowa specyfika, że efekt może być nieprzewidywalny. Ważne, aby część roślin była wieloletnia, bo to zwiększa szansę na kontynuację łąki w kolejnych sezonach.
Łąka dla przyrody
Można też skorzystać z mieszanek łąkowych kwiatów, które są tak dobrane, aby przyciągać pszczoły, motyle, ptaki, biedronki… Każda mieszanka jest skomponowana po to, aby przyroda miała pożytek. Jeśli nie wiesz, które kwiaty nadają się na łąkę, zawsze możesz zdać się na dobrego producenta i spokojnie poczekać na efekt!
Łąka jesienią wysiewana?
Tak, można wysiewać nasiona roślin łąkowych jesienią. Ważne, aby skorzystać z gatunków mrozoodpornych i takich, które zdążą się ukorzenić przed mrozami. Mamy wówczas szansę na uzyskanie efektu kwitnienia wcześniej, niż dla łąk wysianych wiosną. Skorzystaj z nasion łąk ozimych.