Dzięki obecności ptaków wasz ogród stanie się żywszy i piękniejszy, a wy będziecie mieli możliwość lepiej poznać ich zwyczaje. Jak zwabić ptaki do ogrodu i sprawić, żeby zostały w nim na dłużej?
Rola ptaków w przyrodzie jest nieoceniona, szczególnie w walce ze szkodnikami. Każdy kto dba o roślinność w swoim ogrodzie wie, że mimo największych starań może dojść do pojawienia się niechcianych szkodników. Ptaki w naturalny sposób się z nimi rozprawiają, ich pożywieniem są głównie dorosłe chrząszcze, motyle czy muchówki oraz pędraki ukryte w glebie. Jeżeli ptaki osiedlą się blisko naszego domu nie będziecie musieli używać toksycznych środków chemicznych do ochrony roślin. Stworzenia te są również niezwykle pomocne w roznoszeniu nasion drzew i krzewów owocowych. Zatem, jak zjednać ku sobie skrzydlatych pomocników? Podpowiemy wam jak zwabić ptaki do ogrodu.
Musimy postarać się o to, żeby ptaki poczuły się w naszym ogrodzie bezpiecznie.
Ptaki oprócz pokarmu poszukują w naszych ogrodach schronienia. Warto jest sadzić krzewy, które stanowią dobrą kryjówkę dla mniejszych gatunków. Dobrze wiedzą o tym dorosłe wróble i mazurki oraz ich młode, które kiedy uczą się latać nie są w stanie uciec przed sroką na drzewo i stają się łatwym celem dla drapieżników. W skrócie – ptaki nie lubią pustych przestrzeni, chcąc zaprosić je do ogrodu powinniśmy zadbać o różnorodną roślinność. Jesienią popularnością wśród ptaków cieszą się również krzewy oraz drzewa owocowe.
Wiele ptaków ze względu na utrudniony dostęp do owadów żywi się w tym czasie pokarmem roślinnym, z tego powodu zimną porą w swoim ogródku możecie spotkać szpaki czy kosy. W szczególności atrakcyjne dla nich są owoce dzikiej róży, głogu oraz jarzębiny. Jeżeli zastanawiacie się nad tym jak zwabić ptaki do ogrodu, zdecydowanie powinniście pomyśleć o nasadzeniu krzewów owocowych.
Jak zwabić ptaki do ogrodu? Odpowiedź jest prosta, za pomocą karmnika.
Odpowiednia roślinność w ogrodzie jest kluczowa – zapewnia ptakom pokarm i schronienie, jednak zimą jest ona niewystarczająca. Kiedy na dworze panuje mróz musimy dopomóc naszym ptasim przyjaciołom w zdobyciu pożywienia. Najlepiej jest się zaopatrzyć w karmnik, dzięki niemu ptaki staną się stałymi gośćmi naszego ogrodu. Karmnik na szybę nadaje się pierwszorzędnie do badania z bliska ptasich zwyczajów. Jego główną zaletą jest możliwość obserwowania ptaków z własnego domowego zacisza. W końcu znajdują się tuż za naszym oknem, przez co bez problemu możemy stwierdzić kto odwiedził ptasią stołówkę – wróbel czy może mazurek? Ptaki z kolei na pewno nie odmówią dobrej jakości ziaren i orzechów. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała oraz zdobywanie pokarmu zabiera im dużo energii, dlaczego zatem mamy ich nie wspomóc i nie zaprosić do naszego ogrodu?
Budki lęgowe, czyli jak sprawić, aby ptaki u nas zamieszkały
Ptaki chętnie uwiją w Twoim ogrodzie gniazdo. Przed okresem wiosennego gniazdowania rozmieść na drzewach (wysoko, aby koty się tam nie dostały) budki lęgowe. Istnieje kilka podstawowych typów budek. Zasadniczą różnicą między nimi jest wielkość otworów wlotowych. Zasadą jest, że różne gatunki wybierają na gniazdowanie miejsca z jak najmniejszym otworem. Zatem otwór o średnicy 3 cm będzie odpowiedni dla sikorek, ale już szpaki muszą mieć większy. W szpaczej budce sikorki, rudziki czy wróble nie będą bezpieczne, bo może się do nich dostać ptak drapieżny. Wybieraj też budkę lęgową pod kątem tego, aby dała się wyczyścić jesienią – niech będzie otwierana lub z odkręcanym dachem. Oczywiście większość ptaków i tak woli naturalne schronienia w gęstych gałązkach dużych krzewów i drzew, ale faktycznie sikorki i szpaki są częstymi mieszkańcami budek.
Czy w Twoim ogrodzie ptaki mają co pić?
Zagospodarowany pod kątem naszej wygody i estetyki ogród nie ma miejsc, w których może być kałuża. Oczko wodne jest fajnym rozwiązaniem, pod warunkiem że istnieje do niego płaskie zejście (rodzaj plaży np. z kamieni). Po tym zejściu do oczka dostaną się ptaki. Oczko wodne, aby miało dla ptaków sens, musi mieć płycizny, z których ptaki skorzystają do picia i kąpieli. Kto widział kąpiące się wróblowate czy drozdowate ten wie, że muszą mieć płytko. Dlatego jeśli nie mamy miejsca na takie oczko, proponuję powiesić poidełko. Jest to rozwiązanie bezpieczne i estetyczne. Przyda się latem w czasie upałów, jesienią i wiosną w trakcie intensywnego żerowania, oraz w czasie mrozów zimą. Wylej zimą wodę do poidełka, a zaraz zlecą się spragnione ptaki. Przecież wszystkie kałuże są zamarznięte lub położone przy solonej drodze.