Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Jak zaplanować rabatę z pomysłem

Tu dowiecie się, jak zaplanować rabatę z motywem przewodnim, spójną i elegancką, atrakcyjną cały rok.

Planowanie rabaty jest ciekawym i przyjemnym zajęciem. Oczywiście że można powierzyć je specjalistom, i na pewno wykonają piękny projekt, ale można też samemu spróbować. Istnieje kilka zasad, zaraz się dowiecie jak zaplanować rabatę zgodnie ze sztuką i tak, żeby właśnie Wam się podobała!

Projekt rabaty białej wiosną, czerwonej latem i jesienią, zimą z akcentami zielonymi. Zdradzę też mały sekret: program GardenPuzzle jest darmowy…

Co ustalamy po kolei?

  1. Styl rabaty – pomyślcie, co lubicie najbardziej: śródziemnomorskie klimaty, może japońskie minikrajobrazy, albo wiejską sielankę czy nowoczesny design? Co pasuje do otoczenia? Do domu? Do płotu? A może po prostu kochacie np. powojniki i muszą być w Waszym ogrodzie i już?

    Przy tym powojniku kręci się pszczoła. Na zdrowie, pszczółko, masz dobry gust!

  2. Jakie jest miejsce, w którym ma powstać rabata? Naprawdę lepiej nie walczyć z przyrodą, jeśli zagospodarowujecie teren pod starymi drzewami to lepiej wybrać rośliny do cienia, zamiast potem płakać, że róże Wam źle rosną.  Zbadajcie glebę, oceńcie czy jest tam dużo wiatru, i jak długo utrzymuje się śnieg. Najlepiej sadzić takie rośliny, które lubią, przynajmniej w teorii, takie właśnie stanowisko, jakim dysponujecie.
  3. Czas na motyw przewodni. Bardzo łatwo wybrać jeden kolor, i trzymać się go konsekwentnie, tak żeby wszystkie rośliny które kwitną w tym samym czasie do siebie pasowały. Motywem przewodnim może być też coś innego, np. powtarzający się strzyżony bukszpan. Charakterystyczny dla tego terenu rodzaj kamienia. Albo oczko wodne, któremu podporządkujecie wszystko wokół. Pomysłów jest mnóstwo!

    Oczko wodne z kaskadą w ogrodzie.

A teraz obiecane zasady planowania rabaty:

Exit mobile version