Site icon Semini: sklep ogrodniczy, blog o ogrodach

Jak przygotować rozsadę warzyw i kwiatów

Produkcja rozsady roślin do ogrodu zaczyna się w marcu, tu dowiecie się jak przygotować rozsadę!

Dlaczego nie warto zaczynać wcześniej? Oczywiście profesjonalni ogrodnicy zaczynają pędzić rośliny już w styczniu, oni doskonale wiedzą jak przygotować rozsadę w niekorzystnych warunkach. Ale dla nas, amatorskich ogrodników, najlepszym czasem jest marzec, ponieważ wtedy dni są już długie i czas produkcji rozsady będzie krótki. Rośliny szybciej rosną gdy mają dużo słonecznego światła.

zółte pomidory z własnego krzaka smakują najlepiej

Kto nie próbował jeszcze wyprodukować własnych pomidorów, papryki, kwiatów od ziarenka, tego zachęcam gorąco, żeby się przełamał! To nie jest trudne. Zaczynamy: po pierwsze, wyposażamy się w miniszklarenkę na parapet z minidoniczkami. Mój wybór to taka miniszklarenka z wentylacją. Dlaczego?

Szklarenka na parapet: pod pokrywą są już gotowe sadzonki.

Bo ma wysoką pokrywę, pod którą jest akurat tyle powietrza, żeby rośliny mogły się szybko rozwijać bez obaw o przechłodzenie i przesuszenie. Powietrze krąży z powodu wywietrzników, co zapobiega chorobom grzybowym. Szklarenka jest solidna, ma grubsze ścianki niż taniocha z supermarketu i nadaje się świetnie dla początkujących. W środku umieszczamy luźno minidoniczki, najlepsze są biodegradowalne, bo nie musimy z nich wyciągać roślin, co jest zawsze ryzykiem ich uszkodzenia. W każdej musi być ziemia do siewu, można też zrobić własną, ale to dla zaawansowanych. Siejemy po 3 ziarenka, podlewamy. Ziemię zraszamy, żeby nie uszkodzić kiełkujących nasion.

Miniszklarenka i rozsada letnia gotową do wysadzenia na miejsce stałe.

Kiedy zobaczymy kiełki, należy otworzyć wywietrzniki.

Rośliny zraszamy, dopóki nie wytworzą pierwszych liści o właściwym dla gatunku kształcie, od tej pory lepiej podlewać ziemię, bo większość roślin, a pomidory zwłaszcza, nie lubią jak się im moczy liście. Dlatego do obsługi rozsady najlepsza jest konewka ze spryskiwaczem.

konewka ze spryskiwaczem, niebieskie narzędzia i zioła

Za jakiś czas roślinom zrobi się ciasno, wtedy w każdej doniczce zostawiamy najładniejszą, najlepiej rozwiniętą, krępą, nie wyciągniętą sztukę. Wokół doniczek też musi być miejsce, żeby rośliny mogły się zdrowo rozwijać. Gdy już będą bardzo duże, czyli za około 6 tygodni, pokrywę ściągamy, hartujemy je wyciągając je na dwór w dzień, i w połowie maja sadzimy w ogrodzie.

Zauważcie, że tym sposobem nie musimy pikować (a to zawsze niebezpieczeństwo uszkodzenia siewek). Powodzenia!

Pomidory, papryka i inne warzywa, a nawet kwiaty wyhodowane od ziarenka dają najwięcej satysfakcji

Exit mobile version