Gdzie kupić nasiona roślin miododajnych ekoschematy rośliny miododajne, zwłaszcza wykaz nr 1?
Tutaj dowiesz się, gdzie kupić nasiona roślin miododajnych ekoschematy, w związku z ogłoszeniem naboru do projektu rośliny miododajne ekoschematy, w którym można uzyskać dofinansowanie do hektara przeznaczonego właśnie na taki zasiew. Ogłoszono już na stronie ARiMR dwa wykazy roślin, i o ile z wykazem nr 2 nikt nie ma problemu, wszyscy raczej mają dostęp do facelii, gorczycy czy też koniczyny, o tyle z wykazem nr 1 jest problem. To ten wykaz zaczynający się od bodziszka, który przyprawia niejednego o ból głowy, bo akurat bodziszek to faktycznie chwast i jego nasion nikt nie sprzedaje w ilościach zdolnych do obsiania nawet kilku arów, a tu w grę wchodzą hektary.
Które nasiona roślin miododajnych z wykazu nr 1 da się kupić i gdzie?
W naszym sklepie internetowym można zaopatrzeć się w: kolendrę siewną coriander sativum, rukolę (nazywaną rokiettą bądź rukwią siewną, to jest po prostu rukola, znane warzywo liściaste) eruca sativa L., chaber bławatek centaurea cyanus, czarnuszka siewna nigella sativa. Mamy też dostępne niektóre z roślin z wykazu nr 1 (ogórecznik, żmijowiec i pszczelnik), ale cenowo są one zupełnie nieadekwatne do kwoty dofinansowania. Po kolei poniżej znajdziesz odnośniki do poszczególnych nasion.
Kolendra – jednoroczna, daje dużo białych kwiatów.
My sprzedajemy nasiona kolendry na mikroliście, ale to są takie same nasiona jak te, które sieje się na polu, mają bardzo wysokie kiełkowanie, gdyż na mikroliście zostałyby odrzucone, gdyby ich kiełkowanie było poniżej 90%. Te nasiona wysiane w polu wydadzą rośliny, które w tym samym roku zakwitną. Ilość na hektar – 15kg, ale kup mniej, żeby zmieścić roślinę z wykazu nr 2. Pamiętaj że kolendry ma być więcej, więc ilość minimum 9 kg zapewni obsadę ponad połowy pola.Nadaje się na suche i słabe stanowiska, ale nie jest aż tak tolerancyjna jak chaber.
Nasiona kolendry kupisz tutaj.
Uwaga, są na rynku sprzedawane nasiona kolendry w cenach materiału konsumpcyjnego (po kilka zł za kg). To są nasiona przeznaczone do celów spożywczych jako przyprawa, do zmielenia i dodania do zup i innych potraw. My sprzedajemy nasiona do wysiewu.
Rukola – wieloletnia, już w pierwszym roku zaczyna kwitnąć.
Przeznaczona na lepsze gleby, jest uprawiana z powodu jadalnych liści, nie ma więc danych jak zachowuje się w uprawie na kwiaty. Na pewno sama się rozsiewa. U nas kupisz także nasiona na mikroliście, jak powyżej, doskonale nadają się do wysiewu na polu, mają tylko bardzo wysoki współczynnik kiełkowania, bo tego wymagają klienci hodujący kiełki i mikroliście. Ilość na hektar przyjmujemy – 10 do 15kg, czyli trzeba kupić 6 – 9kg aby była ponad połowa pola.
Nasiona rokietty siewnej, rukwi, rukoli kupisz tutaj.
Czarnuszka siewna – niebieski jednoroczny kwiat, nasiona oleiste
Czarnuszkę uprawiają pszczelarze, bo przyciąga pszczoły, oraz producenci nasion czarnuszki, przeznaczonych na przyprawy i na olej. Dlatego możesz się spotkać z tanimi nasionami czarnuszki, które służą do wytłaczania z nich oleju, bardzo zdrowego. Jeśli chcesz kupić nasiona czarnuszki do wysiewu na polu, znajdziesz je u nas. Jest to roślina jednoroczna, znosi lekkie gleby, susze, rozsiewa się co roku. Ilość 15kg na hektar, pamiętaj żeby zrobić miejsce dla facelii czy też innej rośliny z wykazu nr 2.
Nasiona czarnuszki znajdziesz tutaj.
Chaber bławatek – idealny na bardzo słabe stanowiska
Jest droższy, ale za to rozsiewa się w kolejnych latach nawet na bardzo lekkich i piaszczystych glebach. Jeśli jesteś pszczelarzem, zwróć uwagę że można przez to dofinansowanie obniżyć koszty wysiewu i uprawy w pierwszym roku, a potem przez kilka sezonów otrzymywać miód bławatkowy, i tak należy patrzeć na opłacalność tej rośliny. 8-10 kg na hektar w uprawie jednogatunkowej, ale gdy dodasz np. facelię, to zyskujesz mieszankę 2 roślin z obu wykazów i możesz otrzymać dofinansowanie. Chaber to naprawdę cenna dla pszczół roślina, na tle pozostałych z wykazu nr 1. Jeśli po prostu szukasz dofinansowania do hektara, pomyśl, być może dysponujesz bardzo słabym stanowiskiem które do tej pory nie było użytkowane. W ten sposób możesz przez kilka sezonów otrzymywać środki z terenu, który wcześniej w ogóle nie przynosił zysków. Polecamy z czystym sumieniem w imieniu środowiska.
Tutaj znajdziesz nasiona chabra.
Planując zagospodarowanie kilku hektarów na rośliny miododajne, weź pod uwagę, że w Polsce ilość hektarów jest ograniczona. Od ARiMR dowiedzieliśmy się, że przy decydowaniu o tym, komu przyznać środki, nie będą brali pod uwagę dowodu zakupu (oczywiście my wystawiamy faktury), tylko efekt na polu. Musi być zauważalne, że ponad połowa jest porośnięta roślinami z wykazu nr 1. Dlatego polecamy wysianie i kolendry, i rukoli, i chabra, żeby zwiększyć powodzenie uprawy.
Ostatnia uwaga dotyczy ostropestu, rośliny z wykazu nr 1. My nie znaleźliśmy materiału siewnego ostropestu, który by odpowiednio kiełkował i nie był zanieczyszczony chwastami. Ostropest służy do jedzenia, do tzw zdrowej żywności, do leczenia wątroby, jest on też używany do karmienia zwierząt, a nawet dzikich ptaków. Nie oferujemy go do siewu bo nie jesteśmy pewni kiełkowania ziaren dostępnych na naszym rynku i nie umiemy wyliczyć ile kilogramów jest potrzebne na hektar (między 20 a 40kg, a to jest różnica…) Wiemy też że jest to niezwykle inwazyjny i trudny do zwalczenia chwast. W związku z powyższym nie proponujemy go.
Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na pytanie gdzie kupić nasiona roślin miododajnych ekoschematy.