Prezentujemy przewodnik po nasionach kwiatów i innych roślin na kwietne łąki. Tu dowiesz się, gdzie kupić nasiona łąki i jakie rośliny dobrać, aby łąka długo cieszyła nasze oko.
Gdzie kupić nasiona łąki, która ma być przede wszystkim pszczelim pożytkiem i jakie to mają być nasiona
Dla pszczół łąka jest nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Pszczoły mają nieco odmienny gust od naszego, jeśli chodzi o kwiaty. Na przykład lubią kwiaty ziół, które dla nas są dość niepozorne. Do takich roślin należą: oregano, melisa, mięta, szałwia, nostrzyk biały, ale także maliny. Z ręką na sercu, chyba nikt nie układa z nich bukietów ozdobnych. A dostarczają pszczołom fantastycznego pokarmu. Zatem nasiona łąki dla pszczół, złożonej z roślin ściśle miododajnych, mogą zawierać rośliny mniej ozdobne, za to dla pszczół ważne.
Druga sprawa, łąka dla pszczół musi kwitnąć cały sezon i to takimi roślinami, które dają sporo pokarmu. Zatem w kompozycji nasion istotne są jednoroczne “szybkie” kwiaty, takie jak chaber czy facelia. Po wiosennym siewie zakwitną w czerwcu i powtórnie we wrześniu. Bardzo istotne są sierpniowe kwiaty, takie jak onętek, dziwaczek czy gryka, ponieważ wtedy nie ma typowych towarowych pożytków.
Takie idealne połączenie roślin z myślą o pszczołach mamy w mieszance nasion roślin miododajnych, dostępnej tutaj.
Łąka dla oka, typowo krajobrazowa
W mieszance na łąkę krajobrazową możemy dać ponieść się fantazji. Można dobrać rośliny jednoroczne pod względem kolorów, wysokości, odporności na trudne warunki, a nawet zapachu.
A jeśli decyzja jest trudna, zawsze można wybrać piękną i kolorową Kwietną Łączkę, która kwitnie cały sezon i łatwo się sama rozsiewa, jeśli jej pozwolimy.
Łąka w stronę natury bez inwazyjnych przybyszów z obcych stref klimatycznych
Nasiona łąki nie mogą zawierać nasion roślin inwazyjnych. Ich lista, opublikowana w rozporządzeniu Ministerstwa Środowiska, zawiera między innymi takie gatunki:
- niecierpek gruczołowaty
- rdestowiec sachaliński
- nawłoć późna
- rudbekia naga
- aster nowobelgijski
- kroplik żółty
- łubin trwały
Dostępne w naszym sklepie mieszanki nie zawierają żadnych roślin, które mogą stanowić zagrożenie dla rodzimej przyrody. Niestety rośliny te są popularne w ogrodach, choć już praktycznie wycofane ze sprzedaży. Są to bowiem łatwe w uprawie, szybkie rośliny, które trudno usunąć z ogrodu. My proponujemy nasze, rodzime gatunki, też szybkie i niewymagające. Czarnuszka, nagietek lekarski, koniczyna biała, wyka, ogórecznik, gorczyca i inne – znane od lat, nie potrzebują podlewania. Jak uciekną z ogrodu do środowiska to nie wyrządzą krzywdy.
Łąka z bylin trwała na długo
Oczywiście całe piękno łąki polega na tym, że wciąż się zmienia. Wiosną jest zielona i kolorowa, latem zieleń ciemnieje, jesienią żółknie. Poza tym, w jednym roku więcej popada – więc rozwijają się inne rośliny, niż w czasie suszy. Jeśli przez 2 sezony było upalne lato bez deszczu, na łące zostaną tylko najlepsi zawodnicy. Dlatego warto do nasion dodać nasiona bylin. W pierwszym roku mogą wcale nie zakwitnąć, ale rozwiną system korzeniowy. W następnych sezonach pojawią się: jeżówki, tymianek, hyzop, dziurawiec… Jeśli chcesz wysiać łąkę na terenie podmokłym, wybierz nasiona bylin na gleby wilgotne. Natomiast jeśli zagospodarowujesz teren suchy i słoneczny, wybierz mieszankę z bylinami na gleby suche.
Gdzie kupić nasiona łąki na specjalne zastosowania?
Jeśli interesuje Cię specjalna mieszanka nasion, np. takich, które nadają się na łąkę śródleśną, albo na teren zalewany okresowo, albo masz jakieś inne wymagania, skontaktuj się z nami. Tworzymy mieszanki na zamówienie i doradzamy, jakie rośliny użyć.
Najpierw jednak przeglądnij kategorię produktów Nasiona dla pszczelarzy, ponieważ mamy w niej sporo interesujących mieszanek. Sprzedajemy nasiona roślin wabiących motyle, roślin o nasionach lubianych przez ptaki, kwiatów pachnących, jadalnych i wiele innych. A jeśli masz do obsiania duży areał, mogą zainteresować Cię nasiona pakowane każdy gatunek po 1 kg.
Nasiona łąki z trawami
Nie polecamy mieszania nasion traw i kwiatów i ich równoczesnego wysiewu. Trawy szybko zdominują wysiany obszar, a z nich pszczoły nie mają pożytku. Nie bardzo się da pielęgnować trawnik z kwiatami, lepiej się zdecydować – albo łąka, albo murawa. Teren pokryty trawami, które tnie się raz lub dwa w roku, wygląda po prostu jak zaniedbany trawnik. W przeciwieństwie do łąki kwietnej, która jest kolorowa, pachnąca i pełna życia.