Nadchodzi zima, a wraz z nią pytania i dylematy, czym i jak dokarmiać ptaki.
Wiele osób czyni to bez refleksji, niepotrzebnie narażając przy tym ptaki na różne szkody. Jest kilka zasad, których warto się trzymać, mając na uwadze ptasie zdrowie. Czym i jak dokarmiać ptaki?
Po pierwsze: kto zaczął, nie może przestać.
Pamiętajmy o fundamentalnej zasadzie: zaczynając dokarmiać nie możemy przestać aż do momentu, kiedy pojawią się pierwsze owady. Przerywając dokarmianie, narażamy ptaki na potężną stratę energii. Ptaki muszą bowiem znaleźć nową stołówkę, a o to zimą nie jest łatwo. Może się zdarzyć, że spędzą tak dużo czasu szukając pożywienia, że okaże się to dla nich śmiertelne. A przecież nam chodzi o to, żeby ptaki całą zimę mieszkały w pobliżu nas, śpiewały, fruwały koło naszych okien i ożywiały zimowy krajobraz. Jeśli karmnik już u nas wisi, niech będzie w nim zawsze coś do jedzenia aż do wiosny. Nasza konsekwencja oszczędzi ptakom ryzyka zamarznięcia w konsekwencji braku dostawy energetycznego pożywienia na czas.
Jaki karmnik wybrać, aby nie szkodzić ptakom
Karmnik karmnikowi nierówny, przekonacie się o tym oglądając różne modele ptasich jadłodajni. Oprócz oczywistych względów estetycznych dla nas, pomyślmy o stołówkowiczach, a konkretnie o ich higienie. Ptasie łapki brodzące po grubej warstwie wilgotnych nasion niestety doznają różnych uszkodzeń i infekcji. Ptasie pokarmy zostawione w zimie na kilka dni stają się siedliskiem szkodliwych pleśni, tworzą się w nich też ogniska zgnilizny. Kontakt ptasich łapek z takim podłożem jest niewskazany. No i najważniejsze: ptaki nie korzystają z toalety, więc same zanieczyszczają swoją stołówkę!
O wiele lepiej, jeśli budowa karmnika sprawia, że pokarm jest suchy i wysypuje się niedużymi porcjami na podstawkę. Ptaki nie mają wówczas możliwości go zanieczyszczać, a na zewnątrz pozostaje tylko taka ilość pokarmu, która szybko znika w ptasich dziobkach. Mowa tu o nowoczesnych karmnikach z zasobnikami.
Zawartość karmnika, czyli jakie ziarna?
Mając na uwadze ptasie dobro, należy wybierać takie pokarmy, które obfitują w wysokoenergetyczne nasiona, a są nimi zwłaszcza: kanar (czyli mozga kanaryjska), słonecznik, konopie, ziarno nigru (czyli olejarka), krokosz, rzepak i rzepik. Nie znajdziecie ich w najtańszych mieszankach na bazie pszenicy! Oprócz nich, istotne dla ptasiego zdrowia są składniki działające pozytywnie na przewód pokarmowy. Tutaj najważniejszy jest ostropest i len. Nawiasem mówiąc ludzie też powinni je stosować, zwłaszcza przy problemach z wątrobą. Ale także proso, sorgo, owies – także powinny znaleźć się w ptasiej diecie. Czym i jak dokarmiać ptaki, na przykład na upierzenie ptaków, bardzo istotne zimą, dobrze wpływa gryka. Energetyczne dodatki to także orzechy i suszone owoce, które ptaki lubią i Pszenica jest podstawowym źródłem węglowodanów (nie, ptaki się nie odchudzają, więc muszą jeść węglowodany), ale sama w sobie jest mało wartościowym jedzeniem. Na pytanie czym i jak dokarmiać ptaki już powoli znamy odpowiedź…
Kule tłuszczowe i inne tłuste przekąski, czyli odpowiedź nie tylko na dylemat, czym i jak dokarmiać ptaki, ale także co ptaki po prostu lubią jeść…
Tak, można ptakom wieszać słoninę, ale nie soloną! Niestety, słonina w temperaturze powyżej zera szybko jełczeje, a w wilgotnym środowisku pleśnieje. Z praktyki wynika, że tylko bardzo wąskie paseczki zostaną na czas zjedzone, zanim trzeba je będzie wymienić. 10 dni to maksymalnie długi czas na wieszanie słoniny, a w miastach, gdzie jest cieplej – tylko kilka dni. Kule tłuszczowe maja taka przewagę, że są łatwo dostępne, i ptaki błyskawicznie je zjadają. Czym i jak dokarmiać ptaki: na pewno warto powiesić coś tłustego.
Czym i jak dokarmiać ptaki to jedno, a czego nie robić, to drugie!
Nie podajemy ptakom resztek z własnego stołu. Nawet jeśli są to rzeczy świeże. Nasze jedzenie jest solone, a sól mocno zaburza gospodarkę wodną w ptasim organizmie. Solone orzechy mogą sprawić, że ptasie nerki nie nadążą z wypłukaniem soli, w konsekwencji może dojść do zatrucia. Oczywiście nie należy wykładać do karmnika zepsutej i spleśniałej żywności – ptaki, tak samo jak psy i ludzie, mogą się nią zatruć. A że nie chodzą za często do weterynarza, to o śmierć nietrudno. Czym i jak dokarmiać ptaki to także wiedza na temat, czym nie dokarmiać:
Jeśli będziemy trzymać się tych kilku zasad, dokarmianie ptaków stanie się wielką przyjemnością dla nas. Ptaki będą nam śpiewać przez cały rok!