Komu zależy na wartościowej glebie, i kto uprawia rośliny jednoroczne, jest z pewnością zainteresowany tym, co wysiać na poplon w ogrodzie. Nadchodzi taki moment w drugiej połowie lata, kiedy z ogrodu schodzą już warzywa i część kwiatów, i można przygotować glebę na kolejny rok. Wtedy przykrycie ziemi warstwą zielonego nawozu ma sens.
Po co wysiewamy poplony
Celem wysiewu roślin poplonowych jest utrzymanie dobrego poziomu żyzności gleby i zapobieganie jej zachwaszczeniu. Rośliny poplonowe to takie gatunki, które szybko rosną, tworząc w ciągu kilku tygodni dużo zielonej masy. Szczególnie cenne gatunki to te z długimi korzeniami, ponieważ przerastając głęboko ziemię spulchniają ją (szczególnie polecamy łubin). Jeszcze lepiej jeśli są to rośliny wiążące azot z powietrza za pomocą symbiozy z bakteriami glebowymi, takie jak facelia. Poplony wysiewamy po to, aby w pustym miejscu po warzywach, plantacjach truskawek czy po kwiatach jednorocznych nie zarastały bezużyteczne i trudne do usunięcia chwasty.
Sposób postępowania z roślinami poplonowymi
Wysiewamy je w pustą, spulchnioną ziemię, przysypując je cieniutką warstwą podłoża i podlewamy. Następnie ta część którą spędzamy odpoczywając na leżaczku, czyli oczekujemy na wzrost. Dobre rośliny poplonowe to takie, które w 4-6 tygodni pokrywają glebę tak, że chwasty są przez nie zagłuszane.
Następnie przychodzi jesień. Jeśli chcemy posiać jesienią coś ozimego, albo sadzić w to miejsce krzewy czy drzewa, od razu przekopujemy poplon z glebą, nie musimy go wyrywać i wyrzucać na kompost. Zadaniem poplonów jest nadanie glebie dobrej struktury, mogą więc pozostać wymieszane z ziemią. Jeśli planujemy zasiew dopiero wiosną, możemy poczekać, aż mróz zetnie rośliny poplonowe, i wówczas łatwiej się je przekopuje, nawet widłami.
Kiedy wysiewać poplony
Jeśli mieliśmy w ogrodzie sałatę, rzodkiewkę, groch, koper i inne szybko rozwijające się rośliny, które już zostały zebrane, można w ich miejsce wysiać poplon. Gdyby lato akurat było deszczowe, ale bez nadmiernej ilości ślimaków czy też mszyc, można zamiast poplonów ponowić wysiew warzyw. Ale często latem warunki są słabe, jest gorąco, sucho, i szkodniki atakują – więc prędzej poradzą sobie silne poplony.
Po zlikwidowanej plantacji truskawek, poziomek itd warto wysiać na poplon aksamitkę lub gorczycę, bo mają działanie nicieniobójcze.
Po zbiorze jesiennych warzyw, czyli w sierpniu i wrześniu, mamy puste grządki. Można na nich posiać poplon, aby dobrze przygotować glebę na wiosenne wysiewy.
A może coś uschło, coś źle rośnie, i latem decydujemy się na usunięcie tej rośliny z ogrodu? Na jej miejscu posiej poplon, a wiosną nasadzisz coś docelowego, kiedy wybór w szkółkach będzie większy.
Masz nowy ogród? Zanim wcielisz w życie docelowy, wymarzony plan, posiej poplony. Zyskasz lepszą glebę i czas na to, aby się zastanowić, co Ci najlepiej pasuje posadzić i gdzie.
Jeśli jakaś część ogrodu słabo wygląda, nic tam dobrze nie rośnie, zawsze można usunąć ściółkę, trochę spulchnić glebę i wysiać poplon. Może ziemia na tyle się poprawi, że wyjdzie to na dobre wszystkim roślinom.
I jeszcze jeden pomysł: może nie masz czasu albo siły na doglądanie kwiatów jednorocznych i warzyw, zbieranie owoców, koszenie trawnika? Ogród porośnięty poplonami jest właściwie bezobsługowy przez cały sezon, a przy tym niezwykle ekologiczny. Jak pozwolisz zakwitnąć facelii, łubinowi, aksamitce, gryce, koniczynie, wyce czy gorczycy – przyleci mnóstwo pożytecznych owadów. Takim dobrym pomysłem na bezobsługowy ogród jest wysianie łąki z różnych roślin, w tym poplonowych.
Co wysiać na poplon w ogrodzie, czyli najlepsze gatunki
Facelia to najlepszy wybór. Znakomicie nawozi glebę, dostarczając azot korzeniami brodawkowatymi, szybko rośnie, pięknie kwitnie, mróz też ją błyskawicznie niszczy, zatem raczej nie zachwaści ogrodu na dłużej.
Gorczyca – tania i niezawodna, nie ma wymagań glebowych, jest wysoka, więc dostarcza mnóstwo masy zielonej. Może nie grzeszy pięknością, ale za to zwalcza nicienie.
Gryka – dobrze pokrywa glebę, mróz ją szybko “sprząta”, jest więc bardzo niekłopotliwa. Jeśli pozwolisz jej zakwitnąć, jest bardzo pożyteczna dla pszczół.
Łubin błękitny – ma długie korzenie, które świetnie przerastają glebę, i dostarczają azotu. Jeśli doczekasz się kwiatów, jest piękny i łatwo się rozsiewa.
Jeśli się zastanawiasz, co wysiać na poplon w ogrodzie warzywno – owocowym, aksamitka będzie rozwiązaniem bez pudła. Ma bardzo ważną cechę, mianowicie wyciąga z gleby nicienie. Nadaje się świetnie przed i po truskawkach i warzywach. Jeśli w Twoim warzywniku były szkodniki, po sprzątnięciu warzyw wysiej aksamitkę.
Wyka to też roślina bobowata, porasta glebę długimi, czepnymi pędami, nie przepuszczając chwastów. Dostarcza dużo azotu, także żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowatymi.
Koniczyna biała to roślina wieloletnia. Użyźni glebę, ale może przechować się przez zimę. Jednak pomyśl, może nie traktuj ją jako chwast. Może wolisz, aby została w Twoim ogrodzie na dłużej, jest przecież ładna, pożyteczna i niewymagająca.
Są też inne rośliny poplonowe: komonica zwyczajna, nostrzyk biały, nostrzyk żółty, peluszka (groch), seradela, rzodkiew oleista i inne. Cechami wspólnymi tych roślin jest szybkie tworzenie masy zielonej, rozbudowany system korzeniowy, niskie wymagania, zwłaszcza małe zapotrzebowanie na wodę. Nic dziwnego, przecież zwykle wysiewamy je latem, kiedy wody brakuje, a słońce operuje intensywnie.
Co wysiać na poplon w nowym ogrodzie
Po budowie domu, albo po kupieniu domu ze starym, zapuszczonym ogrodem, ziemia wymaga opieki. Poplony trzymane w takim miejscu nawet przez cały jeden sezon od wiosny do zimy, znakomicie przygotują glebę. Jeśli podłoże jest zniszczone przez budowę, tym bardziej warto je poprawić. W nowym ogrodzie, którego cech nie znamy jeszcze, dobrze sprawdza się gorczyca lub facelia. Jeśli poplon słabo wyrośnie w niektórych miejscach, będzie to diagnoza stanu ziemi. Tu i ówdzie trzeba będzie dodać humusu, tu i ówdzie trzeba uregulować stosunki wodne. Pokrywając ziemię jednym poplonem, zyskamy informację co i gdzie jest na działce problemem.
Teraz już wiecie, co wysiać na poplon w ogrodzie, kiedy i jak. Zapraszamy do naszego sklepu po najlepsze nasiona na poplon.