Co jedzą ptaki zimą, kiedy wokół zimno? Nie ma owadów, a ich larwy są ukryte w twardej ziemi lub pod korą drzew. Czym żywią się ptaki w Polsce zimą?
Niegościnna, paskudna zimowa aura nie sprzyja owadom, a zatem ptakom też. Z braku żywego pokarmu ziarna są tym, co jedzą ptaki zimą.
Ziarna, ziarna i jeszcze raz ziarna
Na przykład mazurki na zimę stają się typowymi ziarnojadami. Nawet odrobinę zmienia im się kształt dzioba, żeby mogły odpowiednio korzystać z zimowego pokarmu. Latem polują na owady, natomiast zimą zadowalają się nasionami bylin, pestkami owoców, a przede wszystkim… Zawartością śmietników. Nie od dziś wiadomo że mazurki przenoszą się ze wsi do miast. Dzieje się tak, ponieważ ludzie oferują im mnóstwo pokarmu w tych trudniejszych miesiącach. Niektórzy specjalnie, w karmnikach, natomiast inni nieświadomie, przez wyrzucanie resztek jedzenia.
Ta bogatka wybrała sobie znakomitą stołówkę. Słonecznik jest oleistym ziarnem, znakomitym na zimowe mrozy. Oprócz słonecznika ptaki powinny być zachwycone takimi ziarnami, jak: ostropest, mozga kanaryjska, olejarka, konopie, a także orzechami i suszonymi owocami. Zwróćcie uwagę, że nie każdy pokarm oferowany w sklepie zawiera właśnie te ziarna. W większości karmimy ptaki pszenicą, owsem, prosem i sorgiem. Nie ma w tym nic złego, ale powyższe nasiona nie są bogatym źródłem tłuszczu i białka, a jedynie skrobi.
Doskonałej jakości pokarm dla ptaków znajduje się w naszym sklepie – zobacz na przykład Tłusty Kąsek. Zawiera orzechy!
Dobre tłuszcze są odpowiedzią na pytanie, co jedzą ptaki zimą
Tłuszcz wysokiej jakości dla ptaków bierze się z dwóch głównych źródeł. Albo roślinny, z wymienionych powyżej ziaren, albo zwierzęcy.
Tutaj kilka słów na temat tłuszczów zwierzęcych. Popularna kiedyś słonina niestety jełczeje na zimowym słońcu. Staje się wówczas dla sikorek i innych ptaków tak samo niebezpieczna, jak dla ludzi. Dlatego znacznie bezpieczniejszy jest wołowy łój. Może wisieć 2 tygodnie i nic mu się nie dzieje, ponadto nie trzeba go trzymać w lodówce. Porównajcie go do smalcu, który zawsze musi być w lodówce. A to właśnie ze smalcu robi się własne kule tłuszczowe. Jeśli więc nie mamy pewności, że temperatura będzie się utrzymywać poniżej zera, lepiej użyć łoju.
Pokarm i woda
Ptaki zimą piją wodę. Latem oczywiście też, wszyscy widzimy że jest gorąco i trudno się dziwić. Otóż zimą także. Ziarna są bowiem pokarmem suchym, więc ptaki muszą dodatkowo pić. Niestety, nie możemy polegać na kałużach, ponieważ często znajdują się na drogach i chodnikach posypywanych solą. A woda z solą drogową działa fatalnie na ptasi układ trawienny i moczowy. Dlatego kto ma na sercu ptasie dobro, powinien udostępnić zimą dla ptaków poidełko.
Nie musimy dokarmiać ptaków, to prawda. Ponieważ jednak alternatywą dla nich są śmietniki, lepiej zwabić je dobrym pokarmem i świeżą wodą.