Budki lęgowe to urocze i pożyteczne ozdoby ogrodu
Gdzie, jak i jakie domki dla ptaków wieszać w ogrodzie
Wieszanie budek jest mądre i pożyteczne: dla nas, ponieważ ptaki które się u nas osiedlą, będą czyścić ogród ze szkodliwych owadów, a dla ptaków, bo będą miały suche i osłonięte mieszkania, i dla przyrody, której równowaga jest tak często naruszana! Polecamy zwłaszcza zaprzyjaźnić się z ptakami przy nowych domach, ponieważ niedawna budowa mocno zaburzyła naturalne środowisko w młodym ogrodzie. Od początku zwabiajmy więc pożytecznych śpiewających sąsiadów. Budki lęgowe warto powiesić!
Budki lęgowe dla ptaków nie muszą wyglądać jak skrzynki. Pięknie i naturalnie wtapiają się w krajobraz budki brzozowe.
Ale oprócz nich prawdziwie ozdobny ptasi domek LOVE BIRDS, całkowicie naturalny i pomysłowy.
Gdzie i jak wieszamy budki lęgowe:
Jeśli nie mamy w ogrodzie drapieżników którym nie straszne są nadrzewne wspinaczki (bo np. jesteśmy szczęśliwymi współdomownikami psa), polecam wieszanie budek na drzewach, których korony zapewniają ptakom zaciszne i spokojne schronienie. Ulubioną stroną świata, w którą warto zwrócić otwór wejściowy budki, jest wschód. Wysokość nad ziemią powinna być ponad 1,5m, do około 3 m (powyżej jest to bardzo kłopotliwe dla nas, a to my musimy raz w roku budkę zdjąć i wyczyścić po poprzednich mieszkańcach). Oprócz drzew można budkę umieścić na ścianie budynku, tam ptasia rodzina będzie bezpieczna od kotów, ale lepiej jeśli nie jest to uczęszczane miejsce, bo ptaki są płochliwe, odpada np. ściana koło miejsca zabaw dzieci.
Nie można też potępiać umieszczania budek tam, gdzie nam to po prostu pasuje pod względem estetycznym. Ptaki to mądre zwierzęta, nie wprowadzą się do domu, jeśli umiejscowienie nie będzie im pasować.
Tak, czyszczenie budki jest obowiązkowym punktem przedwiośnia. Ale za to możemy się doczekać śpiewających sąsiadów, którzy wychowają gromadkę wiecznie głodnych maleństw. Niektórzy montują w budkach kamery…